OnePlus OxygenOs 10 İncelemesi - MÜKEMMEL YAZILIM!

Arkadaşlar bu içerik çok fazla yazdığım ve vaktimi alan artık yazmaktan yorulduğum için derlenmiş şekilde atılacaktır. Her şeyi OnePlus 7T üzerinde OxygenOs 10 üzerinde Teker teker deneyerek baktım bir eksiklik hata olmasın diye. İtiraz edecek arkadaşlar varsa buyursun gelsin. 2-3 senedir yazıyorum itiraz edebilen aksini kanıtlayabilen özellik gösterebilen bir kişi bile olmadı.

Kişi: ONEPLUS ANDROID DÜNYASININ EN EFSANEVİ MARKASIDIR MÜKEMMELDİR HER KONUDA ÖNCÜDÜR YAZILIMINDA HER ŞEY VARDIR. GÜNCELLEMELERİ ÖZELLİKLE DOLAR, HİÇBİR EKSİĞİ YOKTUR. ASLA BUG OLMAZ ASLA KASMAZ.

Sony ve Çinli markalarda(Xiaomi Meizu vb.) 6-7 senedir Ekran kaydedici özelliği varken, OnePlus a geçen senenin ortalarında geldi sanırım sürüm 9.0.15 ile geldi Yani yani birçok markadan 6 sene sonra. Ha şimdi reddedersiniz Resmi kaynağıda koyayım. İlk Oneplus 7 ailesiyle geldi.
KAYNAK: https://forums.oneplus.com/threads/oxygenos-9-0-15-ota-for-the-oneplus-6t-and-oxygenos-9-0-7-ota-for-the-oneplus-6.1067111/

Oneplus ta senelerdir arama ses kaydetme özelliği yok. Android 10 la beraber 3.parti uygulamalar tamamiyle engellendi. Yalnızca OEM üretici yani marka üretici cihaza koyarsa Google izin veriyor. jOnePlus Tools(resmi olmayan yazılım) ile bir nebze normal Native android uygulamasına erişip zar zor yapabiliyoruz oda düzgün çalışmıyor. Kendi Arama Ses Kaydetme yok.
Kendi müzik playerı bile yok. google play müzik kullanıyorsun ve çoğu markanın o özellikli müzik çalarlarından eksik.
Kendi video uygulaması bile yok. Video yönetimi çok çok zayıf. Yazmak istense şunun için bile 5-6 farklı özellik yazılır. UYGULAMA BAŞTAN YOK
Kendi albüm galeri uygulaması var. Oda saf androiddekinden farksız doğru düzgün bir şey değil.
Kendine özgü bir navigasyon sistemi yok, utouch mback gibi sistemler var mesela

Örneğin Meizu da
Tek sanal tuşta amiral gemilerinde Basınç algılama merkezi vardır. Normal tuşlu telefon gibi basarsan ana menüye döner, normal dokunursan geri gider sağ aşağı ve sol aşağıdan yukarı kaydırırsan görev yöneticisi açılır. tuşun sağına ve soluna kaydırırsan sağdaki ve soldaki uygulamalara direk geçer bekletirsen tüm uygulamaları ön izleme gösterir. YOK KISACASI

Ana menüde ekranın sağından ve soldan kaydırınca hızlı geçiş sistemi açılır. YOK
birçok markada çentik tarafında ekran ışıklandırma özelliği var.
yine kenar ışıkları var.
Splash(Sıçratma) modu yok mesela Huawei/Honor cihazlarda var.
BİRÇOK markada AOD var. Oneplus ta yok senelerdir insanları ortam ekranı ile kandırıyor. Millet ortam ekranını AOD sanıyor 5 dakika sonra sönüyor. ALWAYS ON DİSPLAY YOK.
Kişiselleştirme sıfıra yakın tamamiyle Native Android,
Tema Mağazası yok.
Balon bildirim sistemi yok.
Kilit ekranı için bir müzik skini tasarlanmamış.
İkinci(Gizli) alan gibi sistemler yok.(Misafir modu var)
Çift uygulama sistemi güzel çalışıyor.
Smarttouch gibi bir uygulama yok.
7T kullanıyorum Ekranı kaldırınca uyandırma özelliği yok Ortam ekranını uyandırıyor sadece kilit ekranına geçmiyor.(6T de vardı sanki emin değilim bug vs olabilir.)
Verileri belleğe yedekleme özelliği yok.(Tüm her şeyi, bu sayede uygulama ve uygulama verilerinide alıp aynı titanium backup gibi her şeyi kurtarabiliyorsunuz.)
Ekran arızalandığında dosyaları aktarma yöntemi yok.(Kilitli ekran)
Kendi Güvenlik uygulaması yok.
Klavye için Parola koruma sistemi yok.(Bankacılık uygulamalarında takibi engellemek için otomatik olarak kendi klavyesine geçer.)
Uygulamaları sallayınca hepsinin hizalanması gibi özellikler yok.
Ekran görüntüsü almada uzun görüntüde hizalama veya direk düzenlemeye yok ekran görüntüsünün üzerine gidip düzenle diyeceksin vs.vs.
Ekran göz takibi yok.(Sony ve samsung cihazlarda 2013-2014 den beri var).
Sen nasıl yatarsan yüz hizana göre ekranda seni takip eder.
Müzikle arası iyi olan firmalar gibi özel veya özelleştirilmiş codecler yok dsd gibi
Burada yazılanların çoğunu meizuya göre yazdım. diğer tüm markalar elimde olsaydı liste uzun uzadıya kabaracaktı. Kısacası OnePlus yazılım anlamında teknolojiye getirdiği hiçbir yenilik yok.
Dersen ki OnePlus müthiş hiç kasmaz asla donmaz vs vs ben apple da dahil hiç teklemeyen marka görmedim. Oneplus ta EN AZ ama EN AZ ortalama bir android üreticisi kadar bu sorunlar var. İnsanlar Giriş seviyesi androidden Amiral gemisine geçince kerameti markaya buluyor markadan biliyor.
Bug vs hatalamaya gelirsek her güncellemeyle hata gider ve hata gelir. Baya da fazladır. Öyle dediğiniz gibi kusursuz vs de değildir.

10.3.3
Fixed the issue with a black screen randomly appearing while playing games
10.3.0
fixed the automatic reboot issue
Fixed the issue with lock screen appearing even after unlocking the device with the password
Fixed the issue with Navigation bar after upgrade
Fixed the Digital wellbeing option missing in the settings
Fixed the issue of Wifi connection to 5Ghz networks
9.0.17
Fixed the crash issue with Screen Recorder
Re-activated the calling function after the network has been reset.
9.0.16
Fixed an issue with apps failing to respond
Fixed an issue to unlock apps successfully using fingerprint when the screen recorder is turned on
General bug fixes and stability improvements
9.0.13
General bug fixes and system improvements
9.0.12
General bug fixes and system improvement
Bunları da yine resmi kaynağından bakarak onaylayabilirsiniz. https://forums.oneplus.com/search/483172623/?q=OnePlus+6%2F6T+OTA&o=date&c%5Btitle_only%5D=1
Buyrun siz söyleyin OnePlus ın müthiş yazılımını ve o müthiş yazılımın Android dünyasına getirdikleri yenilikleri Büyük ihtimalle susacaksınız. Çünkü YOK!

OnePlus donanıma para verdiğiniz güncelleme derdinizin olmadığı bir marka daha fazlası değil. Kamerası 7T ailesiyle düzeldi 7 ve önceside fiyatına göre yarışamayacak düzeydeydi. Kısacası DONANIM için alın. Güncelleme için alın. YAZILIM dan bir şey beklemeyin. OnePlus alınır mı? ALINIR. Ama ne istediğini biliyorsan alınır. Videoda harici mikrofon desteğinin olmayışını bile unutmuşum yarım saatte aklıma ne geldiyse onu yazdım.

Videoda harici mikrofon desteği YOK.(Meizu da bazen var bazen yok güncellemeden güncellemeye değişiyor. Çin romunda tamamiyle var sanırım.)
Picker gibi kopyalanamayanı kopyalayan indirilemeyeni indiren kelime kelime seçmeni sağlayan bir sistem yok.
Hava durumuda animasyon olarak oldukça basit ve Meizunun verdiği çoğu bilgiyi vermiyor. romatizma ağrısı, yüzme tahmini, sürüş tahmini, uçuş gecikmesi, astım tahmini, soğuk algınlığı tahmini vs.
Hesap makinesi OnePlus ta oldukça basitken, Meizu da en başta yüzer ekran kayar ekran olarak küçültülebiliyor.
Daha sonra sol üstten 3 çizgiye tıklarsanız canlı döviz kuru hesaplama yapabiliyor(sallarsanız kuru günceller)
Birim dönüştürebiliyor.(Uzunluk,Alan,Hacim,Kütle tüm ölçüm birimleri var)
Geometrik Alan ve Hacim Hesabını çok güzel bir şekilde yapıyor.
2, 8, 10 ve 16 lık sayı sistemlerini dönüştürebiliyor. 🙂

Bir hesap makinesinde bile bu kadar fark var
Dosya yöneticiside daha renkli kullanışlı ve gelişmiş örneğin Meizu da yeni bir medya dosyası geldiyse yeni eklenenler diye gözükür. görselleri daha büyüktür. Depolama temizleme çok kolaydır.
Geri dönüşüm kutusu dosya yöneticisinde yok Oneplusta
Masaüstünden dosyalara ftp:// paneli açarak ulaşmanıza izin verir. Oneplusta yok.
Araç kutusu yok
Notlar uygulaması ultra basitken diğerinde gruplama şifreleme gibi özellikler mevcut
Güvenlik uygulaması yok, Meizu da var. En basitinden çoklu silme yapacaksanız çoklu uygulama silmek istiyorsanız. Güvenlik uygulamasıyla istediklerinizi işaretleyerek tek tuşla hepsini silebilirsiniz.

Dosya yöneticisinde Meizu da Toplu seçim(Tümünü seç değil bir klasörün büyük kısmı)
yapacaksanız ilk işaretlediğiniz nesneden sonra boş işaret kutucukları üzerinden yalnızca parmağınızı kaydırarak sıralı seçme yapabilirsiniz. Oneplus ta yok. Aynı şekilde video uygulamasındada oluyor ama oneplusta video uygulaması da yok. Ve olmadığı için birçok özellikte yok.

Android dünyasının yazılım ve özellik olarak en eksik markası OnePlustır. Güncelleme de api, lib kaynak kodlarınız güncellenir ve güvenlik güncellemesi gelir. Özellik diğer android markalarını yıllarca uzaktan seyreder. Hem özellik verip hemde en güncel kalan marka sevseniz de sevmesenizde Sony dir. Sony Amiral gemileridir.

Yazdıklarımı kanıtlar nitelikte taptaze haber 🙂 4 Mayıs 2020 tarihli

Kaynak: https://forum.donanimhaber.com/oneplus-oxygenos-a-gelecek-bes-yeni-ozelligi-acikladi--143245629

https://www.gsmarena.com/oneplus_announces_the_top_15_most_popular_ideas_beta_run_suggestions-news-42986.php

https://www.gizchina.com/2020/05/04/oneplus-ideas-beta-features-heres-the-final-list/

Gelecek özellik:

Geliştiriciler ayrıca pil %100 şarj edildiğinde sesli uyarı veren bir özellik üzerinde çalışıyorlar.

OxygenOS a yeni gelmesi ihtimali olan bu özelliği geliştiriciler getirmekte zorlanıyormuş 😀
2011 Galaxy Gio da ve neredeyse tüm android markalarında olan bir özellik.
Aynı şekilde haberde yazan parmak iziyle dosya albüm açma vb. özellikte 2015 senesi sonrası birçok markada bulunan bir özellikti.

Elimde Huawei, Honor, Sony, Samsung, LG, Oppo, Vivo, Nubia, ZTE, LeEco, Smartisan vs de bulunsa bu özellik skalası değişmeyecek uzadıkça uzayacaktır. OxygenOs android dünyasının Sahra Çölüdür. Arada bir yağmur yağar ama ne yağdı anlamazsın bile.

Bu konu Özellik, İşlevsellik, Arayüz, Kullanım üzerine yazılmıştır. Boş bir arayüze güncelleme vermek kolaydır. Boş bir arayüzün üzerinde bir yük olmadığı için hızlı olmasıda kolaydır. Ne taşıyor ki ne versin. Boş giden bir kağnıya sevinmektir. Ayrıca Arayüzü güzel tasarlanmış Qualcomm işlemcili birçok platform aynı performansı vermektedir. Xiaomi yazılım açısından özellik ve işlevsellik yönünden iyi olsa da arayüz stabilize değildir.

YOK dediğim özelliklere var diyecek varsa buyursun gelsin. Olmayanı söylüyoruz diye kanıtsız delilsiz ithamlarda bulunmayın. YALNIZCA GÜNCELLEME ALIRSINIZ(api,lib, güvenlik güncellemesi). Özellik açısından Evinize kargo yoluyla boş bir kutunun gelmesi gibi bir şeydir.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Senin şikayet ettiğin şeyler zaten istenilen şeyler. Bloatware istiyorsan yanlış telefondasın.

  • DRTOLGA @platinium08

   😀 Şakamısınız hocam? İstenilen şeylerse neden OnePlus güncellemelerle bu özellikleri getiriyor? Resmen kendinizle çelişiyorsunuz. Bloatware ın ne olduğunu bilmesek yiyeceğiz eyvallah 😀

  • serocan39 @serocan39

   @platinium08 Güzel bir yazı teşekkürler, sizi Teknoseyir'in canlı yayınında görsek çok iyi olur diye düşünüyorum, hem Meizu, One Plus gibi cihazlar üzerine konuşulur hemde Corona virüsünü nasıl yendiğiniz ve süreçle ilgili bilgilendirmeler yapsanız harika olur.

 • Ömer Faruk Bostan @omerfarukbostan

  OxygenOs AOSPun isim değişmiş hali olarak aklımda kalmıştı. Okuyunca anladım öyleymiş zaten. O yok bu yok denilen her özellik için bir uygulama yazılıyor sonra efendim OneUI , MIUI telefon alıyorsun boş telefonda systeme kurulu 300 tane uygulama var. YA kullanmayacağım özellik için niye uygulaması arkada çalışsın sistemi yorsun. Uygulama klonlayacaksam APP Cloner alırım. AOD lazımsa play storede birsürü var. Android güzelliği bu işte.Yazdığını çoğu özelliği navite gelen applardan çok daha iyi yapan uygulamalar play storede var yükler kullanırım. Ben diye telefona AOSP kuruyorum, eposta uyg, ses kaydedici vb siliyorum kullanmıyorum diye. Sizinki farklı bir yaklaşım.

  • DRTOLGA @platinium08

   Bence sizin ki farklı bir yaklaşım Android Kullanıcılarının %99 u daha geliştirici seçeneklerini açmayı bilmezken BL Unlock yapıp rom yüklemekten bahsediyorsunuz. Bu kitle çoğunluğa göre oldukça dar bir kitle belki binde 1 lik kısımı oluşturuyor. Ve ayrıca çoğu kullanıcı benim gibi özellik istiyor. Siz samsungu fi tarihinde ki Touchwiz veya Experience UI ile karıştırıyorsunuz OneUI oldukça gelişmiş ve yükü hafifletilmiş bir arayüz yukarıda bahsettiğim şeylerde günlük kullanımda çoğunluğu efektif kullandığı şeyler. Bu mantıkla gidersek sadece kernel verilsin User Interface olmasın ben kodlarıma kadar gider. Burada bahsedilen zaten arayüzün işlevselliğinin olmayışı. OxygenOs ta yaptığın her şeyi ve fazlasını bir çok markada direk olarak yapabilirsin. Garanti dışı bırakmadan BL açmadan. Ama diğer markalarda yaptığın bir çok şeyi OxygenOs ta yapamazsın sunmaz. Ayrıca HİÇBİR AOD uygulaması cihazla optimize gerçek AOD gibi çalışmaz. Pilin canını okur cihazı yorar ekranı öldürür. Dediğiniz kadar kolay olsaydı zaten her marka bir tane apk portlardı romuna 😀 burada savunulacak bir şey yok. Stabilite telefona göre yazılmış yazılım her şey önemli

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler