Nokia WH-930 Purity HD by Monster İncelemesiİnceleme için çok geç kaldığımın farkındayım. Bu yüzden öncelikle bu güzel hediye için @coppermine'a teşekkür ediyorum ve kusura bakmamasını rica ediyorum 🙂

Ürünün özelliklerini Nokia ya da Monster sitelerinde bulamadım. Modelini bile zor öğrendim. Productz adlı sitede sürücü boyunun 40 mm, ağırlının 180 g ve 32 Ohm olduğu belirtilmiş. Ancak ben ölçüm yaptığımda 16 Ohm'a yakın değer ölçtüm. WH-940 Purity Pro isminde de aynısının kablosuz modeli varmış.

Kablosu ayrılabiliyor ve 2 farklı tipte kablo çıkıyor. Üzerinde 3 buton ve mikrofon bulunan CTIA standardında. Diğerinde sadece mikrofon bulunuyor ve OMTP standardında.


                       CTIA                                                                                   OMTP


CTIA günümüzde yaygın olarak kullanılan standart. OMTP ise Lumia ve eski Nokia'larda kullanılmış bir standart. Bu kulaklığın da bütün esprisi sanırım bu kabloymuş. 🙂


Kulağı çok iyi kavrıyor, ne kadar biçimsiz takmayı denesem de her şekilde tam kavrıyor hep aynı kalitede ses veriyor. Belki de bu başarı yüzünden kulağı pişiriyor. Tam kavraması çok güzel ama kulakları ısıtması can sıkıcı olabiliyor. Dış sesleri engellemesi iyi seviyede olduğu halde kendisi dışarıya çok ses veriyor ve üstelik ses şiddeti çok yüksek değil. Bazıları için düşük bile sayılabilir. İnternette hassasiyet verisine ulaşamadım.

Birçok insan için en önemli kriter olan bass şiddeti aşırı değil, kararında. Kulaklık çok dengeli, mid ve tizler de aynı şekilde. Baskın olan bir ton ya da bozulma yok. Dinamik aralığı detay seviyesi güzel, genel kullanım için uygun sadece bass meraklısıysanız can sıkabilir. Tabii ki film seyretmek için de yeterli ancak sıcak havalarda rahatsız edici olabilir.

Kulak içi kulaklığıma göre bazı parçalarda bazı sesler arkada kalıyor gibi gelse de ikisi çok farklı kulaklıklar. Kulak içinin sürücüsü küçük olduğu için dinamik aralığı düşük haliyle çeşitli sesler içeren parçaları dinlerken sesi açamıyorsun. Ses karakterleri çok farklı doğrudan kıyaslamak mantıklı olmaz. Tamamen düz bir referans kulaklığım olsaydı keşke. 🙂

Yabancı incelemelerde fiyatının 200 dolar olduğunu yazmışlar. Fiyatına bakıldığında kötü bir kulaklık. Bu fiyata daha iyi bir ürün beklerdim o yüzden 7 puan verdim. Sanırım Windows Phone ile uyumlu kablosu olması nadir bulunan bir özellikmiş bu sebeple pahalı olabilir.

Çantası kolay toz tutan yumuşak dokuda, kayış takmak için halkası mevcut. Süngerleri yıpranmaya müsait yapıda.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler