Nintendo 3DS İnceleme Ve 2020 İçin Değerlendirme

Giriş
Nintendo 3DS Nintendo’nun Nisan 2011’de piyasaya sürdüğü el konsoludur ve DS serisinin devamı niteliğindedir. 3DS DS serisinin tüm oyunlarını oynatabilmektedir. 3DS’in alametif harikası ise adından da anlaşılabileceği üzeri 3 boyutlu bir deneyim sunmasıdır ve bunu herhangi bir gözlük vb. aparat olmadan sunmaktadır. Aynı zamanda 3DS 75 milyoluk satış rakamıyla harika bir satış başarısına imza atmıştır. (karşılaştırma için Xbox One 45 milyon) civarı). Hatta öyleki normalde 3DS’e hiç uygun olmayan tek analog ve grafiksel nedenler) oyunlar bile bu nedenle 3DS’e port edilmiştir. Buna örnek olarak Metal Gear Solid 3 verilebilir. Konsolun zaman içinde 6 versiyonu çıkmıştır bunlar:
3DS: ilk model
3DS XL: ilk modelin büyüğü
New 3DS: ilk modelin grafik ve çözünürlük olarak iyileştirilmişi
New 3DS XL: New 3DS’in büyüğü
2DS: Katlanamıyor ve 3D özelliği yok onun dışında orjinal 3DS ile aynı
2DS XL: Katlanıyor ve 3D özelliği yok onun dışında tasarım harici New 3DS XL ile aynı
Not: Bazı oyunlar sadece New 3DS'te çalışıyor.
Nintendo 3DS İnceleme
3DS'i yaklaşık 1.5 yıl önce aldım ve bu süre zarfında önemli bir süre deneyim ettim. Nintendo 3DS içerisinde sayısız oyun barındıran (genellikle JRPG) tam bir oyun cenneti. Aynı zamanda diğer DS konsollarının da oyunlarını oynatabilmesi de bu sayısı çok yüksek tutuyor. Konsolumuzun arkada 2 önde 1 kamerası bulunmakta. Arka kameralar 3 boyutlu fotoğraf çekebiliyor ancak bu kameraları birkaç oyun harici pek kullanmıyoruz. Bu konsolun en önemli özelliği ise 3D efektini her hangi bir araç olmadan verebilmesi isteğe bağlı olarak bu ekranın yanındaki tuş ile kapatılabiliyor.
Fotoğraftaki yeşil yanan 3D ışığı bize o sahnede 3D efekti olup olmadığını aktarıyor. Konsolumuz çok kompakt bir yapıda ancak katlanıp cebe girebilcek düzeyde de değil taşımak için bir çantaya koymanızı daha çok tavsiye ederim. Konsolun pili 3,4 saat gidiyor ancak pili kolaylıkla değiştirelebilen bir yapıda bu sayede alt kapaktaki birkaç vidayı açarak anakarta müdahil olmadan pili değiştirebiliyoruz bu yöntem PSP'de ki kadar pratik olmasada önceden planlanmış seyahatlerde ekstra pil ve tornavida taşıyarak pil konusunu dert olmaktan çıkartıyor.
Oyunlar
Oyun konusunda konsolumuz çok başarılı ancak pek batılı tarzda oyun içermiyor genellikle JRPG'ler, Nintendo Oyunları ve bu tarz diğer oyunlar konsolunda genellikle oynanacak oyunlar. Bununların dışında konsolun önemli bir emülasyon yeteneğide var bunun listesinin linkini aşağıda vericeğim*.Nintendo'nun bu konsola çıkardığı çok sayıda oyun mevcut ve genellikle 3DS oyunları pek vahşet içermiyor olsada buradan bu konsolun daha çocuklar ve çocuk ruhlu yetişkinler için olduğu sanılmasın oyunlar göründüklerinin aksine arkalarında çok derin hikayeler yatan her kitleye hitap edebilecek tarzda. Konsolun Nintendonun birkaç oyunu dışında sahip olduğu oyunlar çok uzun soluklu ve 2dk oynayayım sonra kapatırım tarzda diyemiyeceğiniz oyunlar. 
Grafikler ve Performans
Grafikler öyle çok ahım şahım olmasada günü kurtarıyor tabi 3D etkisi ise fotoğraflarla gösteremiyorum ancak çok mükemmel bir olay, oyuna tam anlamıyla adamı adapte ediyor. 2 boyutlu çizgi grafikli oyunların grafiklerinde zaten sıkıntı yok.
Oyun içi görüntü
Kontroller ve Oynayış
Konsolun tek analoga sahip olması çok büyük bir dezavantaj bundan dolayı başka konsollardan port edilmiş çoğu oyunda kamera açısı ayarlamak büyük eziyet haline geliyor. Konsolun alt kısmında bir ekran yer alıyor bu ekran dokunmatik ve genelde bu ekranda oyuna göre değişmekle birlikte harita, sırt çantası, hikaye ile ilgili çeşitli yazılar, silahlar vb. yer alıyor. Konsolun birde kalemi yer almakta bu kalem konsolun arkasına takıp çıkartılabiliyor ve alt ekrandaki dokunmatik kısım için kullanılıyor. Onun dışında konsolda hareket sensörü var bazı oyunlarda kosnolu hareket ettirerek çeşitli işler yapılabiliyor.
2020 İçin Değerlendirmesi
 2020 yılına geldiğimizde çıkışından 9 yıl geçmesine rağmen hala alınabilir bir konsol olmaya devam ediyor. Ancak Türkiye'de resmi olarak kısa bir süre satılması ve Türkiye de çok büyük bir kitlesi olamaması nedeni ile ikinci elde hem fiyatları hak ettiğinin üstünde hem de oyun takas olayları vs. çok az. Tabi şu da varki konsolun piyasada ki tüm sürümleri CFW'ye uygun olduğundan bu durumu bir nebze kurtarıyor. Konsolun online tarafına baktığımızda ise ben Mario Kart ve Smash Bros'ta deneyimlediğim kadarıyla hala çok aktif bir kitleye sahip ve günümüz konsolları gibi online için herhangi bir ücret talep etmiyor hatta CFW'li konsollar bile online oynayabiliyor. Konsola artık yeni oyun hemen hemen çıkmıyor ama eldeki oyunlar gayet yeterli. Bunların dışında Fire Emblem Fates oyununu şiddetle tavsiye ederim.
Artılar
+Tonla Oyun
+Hala aktif Online Oyunlar
+3D
+Taşınabilir
+Konsola özel oyunlar
Eksiler
-Grafikler
-Kontroller
-Çizilmeye çok müsait
-Dokunmatik Ekran Kalitesiz
Diğer Fotoğraflar

3DS Arka Kamera

3DS Arka Kapak

Emülatör listesi
https://wiki.gbatemp.net/wiki/List_of_3DS_homebrew_emulators
Her hangi bir sorunuz varsa yanıtlayabilirim
Okuduğunuz için teşekkürler.
#3ds #Nintendo #Konsol #oyun
Diğer bir incelemem olan Taşınabilir el konsolu PS Vita'nın yazısına şuradan ulaşabilirsiniz:
https://teknoseyir.com/inceleme/ps-vita-inceleme-ve-2020-icin-degerlendirme
Hangisi alınmalı hakkındaki yazım
https://teknoseyir.com/blog/2020-yilinda-psp-mi-ps-vitami-yoksa-nintendo-3dsmi-alinmali
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler