MG-42 Gunner ve Fotoğraf Denemeleri

Bazen çok masum bir model, ışığın konumu ve fotoğraf makinasının ayarlarıyla psikopat bir hal alabiliyor. Fotoğraf çekimi çok zevkli bir konu ancak kullandığınız makinaya ve objektifine göre bir o kadar da karmaşık olabiliyor.

İşletim sistemi içerisinde masaüstü olarak siyah ve koyu ton ağırlıklı duvar kağıdı kullananlardanım. Yaptığım modellerin fotoğraflarını çekerken "acaba duvar kağıdı yapsam sonuç nasıl olabilir?" sorusu geldi. Denedim.

Masum model demişken, figürümüz İkinci Dünya Savaşı dönemi Wehrmacht ordusu mensubu MG-42 kullanan bir abimiz [1] Kendisi kışlık askeri paltolu?(wintercoat).

Kullanılan ekipmanlar:
-Nikon D80 + DX f3.5-5.6 18-135mm objektif
-Tripod
-Masa Lambası
-Gri renk fon kartonu
-Konu mankenimiz (German Machine Gunner 1/16 Tamiya)

Arka fonu netlememek adına diyafram 5.6 ve civarlarındaydı. Makinanın enstantane hızı ile oynamalar yaparak farklı ışık şiddeti yakalamaya çalıştım. Figürde gizemli hava yaratmak adına ışık kaynağını modelin üst tarafından doğrultarak yönlendirdim.

Fotoşop ile fotoğraflar üzerinde 1920x1080 olarak kırpma (crop) ve kenarları otomatik keskinleştirme (Sharpen Edges) dışında bir işlem uygulanmadı.

Tam siyah fon ile çok daha çarpıcı sonuçlar elde etmek mümkün gibi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[1] MG-42, Müttefiklerce "Hitler'in Testeresi" lakabı verilmiş ve zamanında kendilerine üç buçuk attırmış çok deli bir cihaz.

#hobi #fotoğraf #plastikmodel #nikon

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler