Lemfo Lem 5 Akıllı Saat

Bugün sizlere uzun süredir kullanmakta olduğum akıllı saat olan Lemfo marka, Lem 5 akıllı saatin incelemesini yazacağım. Şunu belirteyim, Bu saat Finow X5 isimli saatin sadece üzerine Lemfo yazılmış halidir. Öncelikle teknik özelliklerinden başlamak isterim.

Saat Android 5.1 çalıştırıyor. Gücünü MTK6580 işlemcisinden alıyor. Performans konusunda hiçbir sıkıntı çıkarmıyor. Zaten saat üzerinde oyun oynamadığımız için gerçekten fazla bile geliyor. Saat 1 GB ram ve 8GB dahili hafıza ile geliyor. Şahsen saati alırken 1 GB ramin az olduğunu düşünmüştüm ancak şuan 512 MB bile olabilirmiş diyorum. Saatin 450 mAh bataryası var ve rakiplerinden çok daha fazla kapasite sunuyor ancak işlemcisinin gücü ve optimizasyon eksiklikleri yüzünden kullanım süresi olarak rakiplerinin gerisinde kalıyor. 

Saatin en önemli özelliği ise OLED yuvarlak ekranı. Ekran 400*400 çözünürlükte. Parlaklığı ise açık havada fazlasıyla yeterli. Ekranın çözünürlüğü ve kalitesi her detayı seçebilecek kadar iyi.

Saatin Nano Sim kart desteği var. 3G, Wifi 802.11b/g/n ve Bluetooth üzerinden iletişim kurma yeteneklerine sahip.

Saat aynı zamanda kalp atışı sensörüne sahip. Kulandığı sensör deneyimlediğime göre gerçeğe oldukça yakın sonuçlar veriyor. Detaylara incelememde yer vereceğim.

Pil Kullanımı

Öncelikle pil kullanımından bahsetmek isterim. Daha önce de bahsettiğim gibi saatin 450 mAh pili bir saate göre oldukça fazla ancak akıllı saat kullanmaya yeni başlayanlar için oldukça sinir bozucu olabiliyor. Saatte hiçbir ayar yapmadan, sim kart takılı olmadan, 3g, bluetooth ve wifi kapalı bir şekilde kullanırken pili iki günden fazla rahat bir şekilde dayanıyor ancak iş saatin aklını kullanmaya geldiği zaman (bağlantılar) iş biraz değişiyor. Saati pek çok farklı şekilde kulalnmayı denedim. Saati sadece Bluetooth ile telefonuma bağlı, kalan her şey kapalı şekilde kullanınca 2 güne yaklaşıyor kullanım sürem. Buraya kadar her şey kabul edilebilir fakat diğer bağlantıları kullanmaya çalışınca işler karışıyor. Sim kart takılı olunca, tüm bağlantılar kapalı olsa dahi kullanım süresi bir güne düşüyor. 3G açık kullanınca bir günü çıkaramıyor fakat yaklaşık 8 saat kullanım süresi sunuyor. Saatte en çok güç tüketen şey ise Wifi. Wifi açıkken saatin pili saatler içinde tükeniyor. Bunun için Wifi'yi sadece ihtiyacınız varken açmalısınız.

Arayüz

Saatin kendi arayüzü oldukça basit. Zaten sistem arayüzü olarak Android akıllı saatlerde 2 farklı arayüz var. Birisi bu saatte de kullanılan Finow firmasına ait tasarım. Diğeri de Kingwear firmasına ait tasarım. Bu saatte kullanılan tasarım bana biraz çirkin geliyor. Ana ekranda yukarıdan çekince bildirimler geliyor.

Bildirimler

Aşağıdan çektiğimizde ise kontrol merkezi geliyor. Burada 4 farklı ekran var.

Fotoğrafını yükleyemediğim son ekranda ise hava durumu bilgisi verilmiş.

Ana ekrandan sağa kaydırdığımızda ise uygulamalarımız geliyor karşımıza.

Fakat Android olması bize bu arayüze mahkum kalmamak için çok büyük bir esneklik sağlıyor. Android saatler için özel olarak yapılmış evrensel bir launcher mevcut şuan ve ben bu launcheri kullanıyorum. Bu launcher için Google Play sayfası: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ricktop.ClockSkinCoco

Konumuz bu saat olduğu için bu Launcher'in detaylarına girmek istemiyorum.

Telefonla Bağlantı

Telefonla bağlantısını sağlamak için içinde Lemfo'nun kendisi için özelleştirdiği ama çoğu akıllı saatte ortak olarak kullanılan bir uygulama var. Bu uygulama son derece kısıtlı özelliklere sahip. Sadece telefona gelen bildirimleri görüntülemeyi sağlıyor. Gelen aramaları bildiriyor. Tabi ki bunun için de topluluk tarafından üretilmiş çok fazla çözüm var. Bunlardan en düzgün çalışanından kısaca bahsetmek istiyorum. Watch Droid Assistant isimli bu uygulama saatle telefonun bildirimlerini eş zamanlı kontrol etmeye, bildirimleri cevaplamaya, saat yardımı ile hızlı arama yapmaya, aramaları reddetmeye ve telefondaki müzikleri kontrol etmeye yarıyor ve gerçekten işimizi çok fazla kolaylaştırıyor. Google Play sayfası: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lumaticsoft.watchdroidassistant

Spor/Antrenman

Saatin içinde bir adım sayar mevcut. Aynı zamanda çok kapsamlı bir spor uygulaması var. Bu uygulamaya ilk girişte kilo, boy, adım sayısı gibi bilgiler giriyoruz ve bu bilgilerle günlük yürüdüğümüz kilometreyi ve yaktığımız kaloriyi hesaplayabiliyor. Uygulamada günlük adım hedefi girebiliyoruz. Uygulamada 4 farklı antrenman modu mevcut. Bunlar koşu, yürmüme, eliptik makine ve bisiklet. Açıkçası bunları sadece 2 kere denemek için kullandım. Adım sayarı çok başarılı. Km'yi de, eğer adım boyunuzu doğru girerseniz, yaklaşık olarak doğru hesaplıyor.

Kalp Atışı

Kalp atışını saymak için 2 adet yeşil ledli bir sensörü var.

Hesaplaması yarım dakika sürüyor ancak gerçeğe yakın sonuçlar veriyor. Aynı zamanda arayüz çok hoş. Gerçekten başarılı buldum.

Ses

İçinde gömülü bir hoparlörü var ve sesi kalabalık ortamlarda biraz güçlük çekerek konuşmaya uygun. Açıkçası ben telefonum servisteyken 1 ay sadece saati kullandım ve telefonun yerini doldurabiliyor. Whatsapp ile saatlerce mesajlaştım ve yavaş yazmak dışında bir sorun olmadı. Konuşmak için ne kadar hoparlörü yeterli olsa da Bluetooth kulaklık ile kullanımı çok daha rahat.

Su Geçirmezlik

Saat IP55 sertifikasına sahip yani toza ve suya dayanıklı. Tabi suya dayabilirsiniz demek değil bu. IP55 sertifikası el yıkarken ve yağmur altında kullanımı destekliyor ve Trabzonun sağanak yağmurlarında neredeyse hiç sıkıntı çıkarmadı bana. Sadece tuş basışları biraz zorlaştı.

Özet

Özet olarak saat son derece güzel. 1 yıla yakındır kullanıyorum ve çok memnunum. Gerçekten hayatı çok daha eğlenceli hale getiriyor. Fakat şu anda saat almak isteyen birine Lemfo Lem 6'yı tavsiye ederim. Bunun sebebi özellik olarak çok daha üstün olmasına rağmen şu anda Lem 5 ile aynı fiyatta satılması. Şu aralarda Lem 5'in fiyatı anlayamadığım bir şekilde artmış durumda.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler