Leatherman Süper Tool 300 İncelemesi

Merhabalar bu inceleme de Leatherman Süper Tool 300 den bahsetmeye artılarını eksilerini ve tecrübelerimi anlatmaya çalışacağım.

İncelemeye başlamadan önce Leatherman’ın hikayesin den kısaca bahsetmek istiyorum. Firmanın kurucusu Tim Leatherman ve eşi Chau, 1975’te Oregon’dan bir Avrupa gezisine giderken Fiat marka otomobilleri sık sık arızalanıyor. -Leatherman web sitesinde otomobilin markasının Fiat olduğunu özellikle belirtiyor.-  Bu arıza ve onarım işleri için yanında bulunan çakısını kullansa da bir pensesi olmasını istiyor. Tim burada pense tabanlı ve çoklu kompakt bir alet takımının ihtiyaç olduğunu fark ediyor. Bu yolculuktan sonra Tim Oregon’a geri döndüğünde işe koyuluyor. Leatherman çoklu aletleri bir ihtiyaç sonucu üretime başlıyor ve 1980 de ilk Leatherman aletin patentini alıyor.

 

Şuan elimizde ihtiyaç sonucu doğmuş olan bir pense tabanlı taşınabilir çoklu alet var. Süper Tool 300 bize 19 adet işlev sunuyor. İlk olarak pense kısmından başlayalım. Bu kısım bir iğne burunlu pense,normal pense ve yan keskiyi bir arada barındırıyor.

İğne burunlu pense gerçekten cımbız hassasiyetinde uç kısmı tam olarak kapanıyor ve alt dişleri arasında boşluklar tam olarak eşit. Pense ise oldukça güçlü, boyundan büyük işler yapabiliyor. Yan keski içinde ise iki kısım mevcut. İlk kısım kablo  kesici olarak ve bunun devamında ikinci kısım ise sert tel kesici olarak yapılmış. 2mm kalınlığında ki çelik kabloları kesebiliyor. Elektrik kabloları kesmek ise çok basit. Keski uçları vidalı olarak tasarlanmış buda bir avantaj, uçlar aşındığı zaman çıkartıp değiştirebilmeye veya bilemeye izin veriyor.

İkinci olarak en çok kullandığım ve benim için belki de en önemli olan alet ise bıçak. Bıçak 420HC yüksek karbonlu çelikten üretilmiş. Kesici ağız çok iyi açılmış ve çok iyi bilenmiş ve herhangi bir kusur göremedim. İşini iyi yapan bir bıçak gıda işlemek de başarılı odundan talaş çıkarmada işinde iyi. Diğer bütün aletler gibi bıçağında kilit mekanizması mevcut.

Diğer bir alet olan testere de başarılı diyebilirim. 5-6 cm çapında meşe ağaç parçasını  birkaç dakika da kesebildi.

Bu bıçak ise halat,ip kemer gibi malzemeleri kesmek için özel olarak tasarlanmış. Yine 420HC çelikten üretilmiş. Bıçak kadar keskin ağız yapısı oldukça düzgün açılmış çok dikkatli incelememe rağmen yüzeyinde herhangi bir kusur bulamadım.

Eğe bir tarafı düz bir tarafı çapraz yapıda bir eğe. Biraz daha kalın olmasını isterdim ama bu da yeterli metal işleri ve metal-tahta yüzey aşındırma gibi kullanıma uygun.

Tornavidalar ise işim gereği en çok meşgul olduğum aletlerin başında geliyor düz uçlu 3 boy  tornavidası var. Günümüz de düz tornavida kullanan bir elektrikli elektronik cihaz bulmak oldukça zor. Eski cihazlar söz konusu olduğunda düz tornavidalar daha işlevsel diyebilirim.

Yıldız olarak adlandırdığımız (Philips) uca sahip tornavida ise her an lazım olabilen bir tornavida. Bu tornavidanın uç kısmı oldukça sert, kolay aşınacak bir uca benzemiyor. Bir dezavantajı ise tornavida uçlarının aletin sağ yada sol kolu üzerinde kalması bu bir vidayı sıkarken merkezlenmeyi zorlaştırıyor. Tornavidalar kilitlendiği pozisyonda tam ortada olsaydı eğer merkezlenme daha başarılı olabilirdi ve sıkma-açma işlevleri daha kolay yapılırdı.

Pensenin iki kolunu yere paralel şekle getirdiğimiz de 22 cm uzunluğunda diğer tarafı 9 inç olan bir cetvel karşımıza çıkıyor. Metal olduğu için maket bıçağı ile kesim yapmaya müsait. Yeri geldiğinde kullanışlı diyebilirim.

Diğer aletleri ise toparlamak gerekirse pensenin alt kısmında elektrik kablolarının bağlantılarını kıvırmak için bir alet bir konserve açacağı bir şişe kapağı açacağı, iplikli tığ ve anahtarlık halkası daha az kullandığım aletler ama hepsi de gerektiğinde işini kusursuz yapan aletler.

Boyutlara gelecek olursak kapalı uzunluğu 11 cm bıçak uzunluğu ise 8 cm. Ağırlığı 272gr kılıfla birlikte 320 gr kadar oluyor. Kılıfı kemere takmak için tasarlanmış. Kahverengi deri bir kılıf kutudan çıkıyor.

Leatherman tüm ürünlerine 25 yıl garanti veriyor. Garanti konusunda kullanıcı deneyimleri olumlu. Bütün ürünlerini halen Amerika da Oregon da üretiyorlar. Bir Leatherman aldığınız da karşınıza ne çıkacağını biliyorsunuz.

Son söz.

Leatherman Süper Tool 300’ü bir süredir günlük olarak yanımda taşıyorum. Oldukça kullanışlı kullanması keyifli bir multi tool diyebilirim. Pensesi cımbız hassasiyetinde, bıçağı çok keskin ve kolaylıkla körelmiyor. Boyutları ve ağırlığı bundan önce kullandığım Victorinox’un 2.5 katı kadar olsa da yanınızda bir pense ve diğer aletleri bulundurmak buna değer diye düşünüyorum. Henüz sadece şehir hayatında kullanabildim. Outdoor aktivitelerimde kullanmayı da düşünüyorum. Güzel bir yardımcı hatta görevini kusursuz yerine getiren bir görev adamı.

Süper Tool 300'ün birkaç dezavantajı var tabi ki, bunlardan ilki bıçak açıldığı zaman kesici kısmı ile yer arasında aletin diğer kolu kalıyor ve küçük kesme işlerini zorlaştırıyor. Tornavidalar sağ yada sol kol üzerinde kaldığı için merkezlenmesi zor oluyor. Çoklu aletleri yada çakıları yanınızda taşımayı seviyorsanız Süper Tool 300’ü tavsiye ederim. Satın alma maliyeti biraz yüksek bir ürün olsa da uzun ömürlü olacağını düşünebilirsiniz.

Fotoğrafları Samsung Note10 Lite telefonum ile çektim.

Sorularınız olursa yorum olarak sorabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler