JBL T500BT Kablosuz Kulaklık İncelemesi

 

Herkese merhabalar, yaklaşık 1 hafta önce Media Markt Ankara mağazasından almış olduğum kablosuz kulaklığım hakkında artı ve eksi yönlerine değineceğim. Yakın arkadaşlarım ve çevremde artan kablosuz kulaklık kullanımı üzerine bende almaya karar verdim.

 

Daha öncesinde 2 kez Xiaomi Piston Basic eskittim ve ilk defa kablosuz kulaklık sahibi oldum. O yüzden bu bir incelemeden çok kullanıcı deneyimi olarak değerlendirebilirsiniz.

 

Öncelikle neden T500BT bunu anlatmak istiyorum. zaten 250-350 TL arasındaki kulaklıklara baktığınızda en çok JBL T450BT, JBL T500BT ve Sony WH CH500 cihazları karşımıza çıkıyor. Sony kulaklığın en büyük artısı JBL modellerine göre daha ekonomik ve daha fazla pil süresi sunması. Ancak kafa bandı kısmı incelemelerde rahatsız ettiği belirtildiği için Sony kulaklığı ilk başta eledim. Geriye kalan iki model olan T450BT ve T500BT arasında ise neredeyse her konuda ufak ufak farklar var ancak fiyat olarak çok az fark olduğu için T500BT modeline yöneldim.

1 haftada gözlemlediğim kadarıyla kafa bandının olması gerçekten büyük bir artı. Uzun kulanımda kulaklar hafif terlesede herhangi bir ağrı yapmıyor. Ayrıca yürürken veya ani hareket ettiğimde de neredeyse hiç sarsılmadığını söyleyebilirim.

 

Pil konusuna gelirsek firmanın söylediği gibi 16 saate çok yakın bir değer veriyor. Ben kutusundan çıkarır çıkarmaz %70 bi pil seviyesi ile geldi. 6. günün ardından bugün ilk defa şarja taktım ve firmanın dediği gibi tam 2 saatte doldu. Pilin seviyesini ölçme konusu biraz tartışmaya açık. Sebebi ise tam olarak seviyeyi öğrenemiyor olmam. Telefonum Xperia Z5 Compact (Android 7.1.1) ve Bluetooth 4.1 var(Kulaklıkta 4.1). Haliyle Android sürümü yüzünden kendi özelliği olarak pil seviyesini öğrenemiyorum. Bende çözüm olarak "BatOn" programını yükledim ancak böyle de kısmen öğrenebiliyorum çünkü pil seviyesini onar onar(%10-%20-%30 şeklinde) görebiliyorum. Kulaklığı bilgisayara bağladığımda ise pil seviyesi hakkında hiçbir şey göremedim.

Ses kalitesi konusunda kesin bir şey demem doğru olmaz çünkü Xiaomi Piston Basic den sonra farklar çok belli. Basslar ve tizler gayet yeterli. Zaten Sony telefonlarda ki detaylı ses ayarları sayesinde üründen daha fazla performans alabiliyorum. Bu kulaklığı taktığımda "bundan öncekiler de kulaklıkmı bee" dedirtmedi ama bu kalitesiz anlamına gelmiyor.FLAC uzantılı müzikler ve Spotify kullanıyorum ve fiyatını hak ettiğini düşünüyorum.

 

Netflix, Spotify, Twitch, Youtube gibi platformların hiç biriside herhangi bir ses kayması veya gecikme sorunu yaşamadım. Sorun olarak 1 haftalık süreçte tek bir şey fark ettim oda kulaklıktan gelen garip ses. herhangi müzik çalmadığı zaman çok minik bi cızırtı oluyor. Bunu başka forumlarda da gördüm, bu sanırım kronik bir sorun. Ancak ses olduğunda kesinlikle duyulabilcek bir türden cızırtı değil aslında tam olarak cızırtı da denemez.

 

Bu benim ilk incelemem, kullanıcı deneyimi yazım oldu ve herhangi bir hatam olduysa kusura bakmayın. Sorunuz ya da merak ettiğiniz bir şey olursa sorun, seve seve yardımcı olurum, denerim. Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler