iPad Air 2

Merhaba, bu yazımda 2014 yılının Ekim-Kasım aylarında çıkan, Apple'ın #iPad Air 2 modelli tabletini inceleyeceğim. Aldığım ürün altın rengi ve 64GB Wi-Fi modeli. 4G bulunmuyor. Çıkışından kısa bir süre sonra elime geçti fakat incelemeye vakit bulamadım. Ancak kullanıcı deneyimlerimi ayrıntılı bir şekilde anlatılabileceğim böylelikle. #Apple Store'dan temin ettim, websitesinden. Almayı düşünüyorsanız tavsiyem #Apple'ın sitesinden almanız, havale ve öğrenci indirimi ile oldukça fazla indirim uygulanıyor. Kargo ücretsiz ve UPS ile geliyor.

Öncelikle cihazın temel özellikleri ve sipariş aşamasından bahsedeyim. Depolama alanı olarak 16, 64 ve 128GB modelleri mevcut. En sık kullanılan 32GB depolama alanı maalesef yok, müşterilerin 64GB'a yönelmesi için böyle bir stratejiye gidildiğini düşünüyorum. Piyasadaki en güçlü tabletlerden biri ve uzun kullanımlı olacağından dolayı 16GB'a tavsiye etmiyorum, 64GB daha rahat kullanım sağlayacak ve oyun ve uygulamalarınızda, fotoğraf ve video çekiminde, film ve dizi izlerken hiçbir sorun çıkartmayacaktır. İnternet konusunda ise 4G, telefonunuzdan internetinizi paylaştırmaya (Wi-Fi Hotspot ya da Kişisel Erişim Noktası) sıcak bakmıyorsanız gerekli fakat çok da mühim değil. Renk olarak bakarsak uzay grisi, gümüş ve altın rengi mevcut. Altın renginin çok hoş olduğunu ve tüm #Apple modellerine yakıştığını söyleyebilirim.

Ürünü http://store.apple.com/tr/buy-ipad/ipad-air-2 adresinden satın alabilirsiniz. Havale ve öğrenci indirimi dışında, standart fiyatlar ise modellere göre şu şekilde:

16GB Wi-Fi: 1.449TL
64GB Wi-Fi: 1.729TL
128GB Wi-Fi: 2.009TL
16GB Wi-Fi + 4G: 1.819TL
64GB Wi-Fi + 4G: 2.099TL
128GB Wi-Fi + 4G: 2.379TL

Kutunun içinden cihaz, Lightning kablosu ve USB güç adaptörü dışında bir şey çıkmıyor. Sticker ve dokümantasyonlar (kullanım kılavuzu vs.) dahil pakete. Tahmin edeceğiniz gibi herhangi bir kulaklık bulunmuyor.

Teknik özelliklere ayrıca değinmeye gerek yok, tüm özellikler aşağıdaki linkte detaylı bir şekilde yazılı:
http://www.apple.com/tr/ipad-air-2/specs/

Kullanıcı deneyimlerimden bahsetmek gerekirse, #iOS'in stabil bir şekilde çalıştığını bilmeyen yoktur. Üç çekirdekli A8X işlemci ve 2GB RAM birleşince, şu ana kadar gördüğünüz en hızlı iOS deneyimini yaşayacaksınız. Özellikle eski bir cihazdan geçiş yaparsanız ilk kullanımlarınızda cihazınızın ne kadar yavaş olduğunu daha kolay anlayacaksınız. Ekranın oldukça net bir görüntü sunmasına rağmen güçlü bir tablet olduğu için performans konusunda dezavantaj oluşturmuyor. Hız konusunda hiçbir eksiği yok, her türlü zorlayıcı program ve oyunu rahat bir şekilde çalıştırabiliyor. Henüz bir film vs. izleme deneyimim olmadı. Fotoğraf, video çekimi de olabildiğince hızlı.

Multimedya kısmından bahsetmişken, fotoğraf ve video çekiminde beklentiyi çok arttırmayın. Yalnız yeterli bir çekim kalitesi sunuyor, amiral gemi telefonları kadar kaliteli değil. 8MP ve Full HD 1080p olduğunu da belirteyim. Ses kalitesine bakacak olursak, tahmin ettiğinizden çok daha iyi. Sesi net ve şiddetli. İlk kullanımımda hafiflik ve inceliği dışında en çok şaşırtan şeylerden biri de bu oldu. Çoğu zaman son sesi açmayacak, 2-3 çizgi yeterli olacaktır. Ses düzeyini karşılaştıracak olursak telefon ve tabletlerle kıyaslamak yanlış olur, şu anda kullandığım dizüstü bilgisayar ile benzer ses veriyor. Hangisinin daha iyi ses verdiğini anlamakta zorlanıyorum. Bir tablete göre pahalı olsa da, 4-5 yıl hiç zorlanmadan işlerinizi görecek şekilde kullanmanızı sağlayacağını düşünüyorum.

Air serisinden olmasından anlayacağınız gibi oldukça hafif ve ince. iPad Air'e göre tasarım konusunda ilerleme sağlanmış. 437 gram hafifliğinde ve sadece 6.1mm. Bu da iPod touch 5. jenerasyon ile aynı inceliğe sahip olduğu anlamına geliyor, o cihazı da kullanmış biri olarak incelik kısmında hiçbir sıkıntısı olmadığını belirteyim. Gerek fiziksel olarak, gerek göze hitap olarak gayet hoş. Fakat sesi açma-kapama düğmesinin kalkmasından dolayı iPad Air kılıflarını kullanamayacaksınız, eksi bir yanı olarak bunu söyleyebilirim.

Genel olarak bu tableti almanıza neden şeyler olarak webde gezinme, e-posta, film ve dizi, müzik, fotoğraf ve video, düzenleme uygulamaları ve oyunları gösterebilirim. Bu saydıklarımın hepsini telefonunuzda da yapabilirsiniz fakat büyük ekranın getirdiği bir kolaylık ve rahatlık var. Wi-Fi performansının çok iyi olmasından dolayı webde rahatça gezebiliyorsunuz, eğer bilgisayarınızda çok sekme açtığınızda kasma durumları oluyorsa tabletten internete girmek daha rahat. 1GB RAM'in yeterli olduğu #iOS'te, 2GB RAM ile birçok sayıda sekme açabilir ve kasmadan kullanabilirsiniz. Maalesef uygulama marketi iPhone'a oranla daha kötü olduğundan, aradığınız her şeyi bulamıyorsunuz. Çok verimli olmasa da, acil kullanımlar için uygulama ve oyunların #iPhone sürümlerini büyütülmüş bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Orantılı bir şekilde büyüttüğü için tam ekran olmuyor elbette. Siyah şeritler oluyor yanlarda. Yine de güzel bir düşünce olmuş bu. Güç gerektiren uygulama ve oyunlarda hem daha hızlı, hem de daha büyük ekran keyfini yaşamak oldukça hoş. Bu yüzden tableti daha çok eğlence aracı olarak görüyorum.

#iOS'den pek de bahsetmeyi gerekli bulmuyorum. Kullanıcı dostu arayüzüyle yeterli bir deneyim sunuyor. #iOS 8 ile gelen cihazda bir önceki sürümlere göre hangi yeniliklerin olduğuna buradan bakabilirsiniz: http://www.apple.com/tr/ipad-air-2/ios8/

Genel olarak bakarsak, küçük şeyleri göz önünde bulundurmazsak hiçbir eksiği yok diyebilirim. Beklentinizin daha fazlasını verecek bir tablet, fiyatını da uzun kullanıma elverişli olduğu için uygun buluyorum.

İncelememde atladığım bir şey olmadığını düşünerek bitirmek istiyorum. Okuduğunuz için teşekkürler, umarım yararı dokunmuştur. Son bir puanlama yapacak olursam:

Performans: 10/10
Tasarım: 10/10
Kamera: 7/10
Ses: 10/10
İnternet: 10/10
Batarya: 8/10
Fiyat: 8/10

Aklınıza takılan her türlü soruyu sorabilirsiniz.

Tanıyın: http://www.apple.com/tr/ipad-air-2/
Satın alın: http://store.apple.com/tr/buy-ipad/ipad-air-2
Diğer modeller ile karşılaştırın: http://www.apple.com/tr/ipad/compare/
iOS 8 ile gelen yenilikleri öğrenin: http://www.apple.com/ios/
Bir de TeknoSeyir'den inceleyin: https://www.youtube.com/watch?v=WzQcJIKIDY0

#Apple #iPad #iPadAir2 #iOS #iOS8 #akış #HaberinizOlsun

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler