Hakii Time Bluetooth TWS Kulaklık Değerlendirmem

 

Genel Özellikler

300TL fiyat

10mm sürücü

BT 5.0

20+ saat Kutu Pili

~5 saat müzik çalma süresi

Type C şarj girişi

4 led pil göstergesi

2-2:30 saatte pilinin dolması

 

Yorumlarım

Bundan önce Haylou GT1 Plus modelini kullanıyordum. O da 160 lira civarında fiyatı olan bir TWS kulaklık. Onunla biraz kıyaslayarak giderek fiyat farkının neler içerdiğini anlatmak istiyorum.

-Bir kere kutu tasarımı var, gayet güzel kutulamışlar. 40 dolarlık bir üründen görmeyi beklemeyeceğiniz kadar iyi. Eskisiyse standart karton renginde ucuz bir şeyle gelmişti.

-Kutusu biraz tombikçe, baya öbüründen büyük.

-Önceki kulaklığımda bass diye bir şey yoktu. Genel olarak sesler temizdi ama hem ses yüksekliği, hem bass şiddeti açısından ucuz kulaklık olduğunu hissettiriyordu. Bunda son seste herkes müzik dinleyemez, bassları da ucuz TWS'lerden çok daha iyi. Qcy T5 ve Haylou gt1 plus kullandım, ikisinden de çok taha iyi.

-Pil süresi Qualcomm chipseti sayesinde yine bununla kafa kafayaydı.

-Bu sefer bilerek qualcomm olmayan bir şey seçmek istedim çünkü o chipseti olan kulaklıklar niye bilmiyorum benim note 9s cihazımda düzgün çalışmıyor. Ses seviyesini 4 kademe açınca direk fullüyor ve geri kalan seviye göstergesi işe yaramıyor. Bunda o sorunu yaşamadım. O kulaklık diğer telefonlarda düzgün çalışıyor bu arada.

-Çekim mesafeleri aynı, arada engel yokken 10mt sorunsuz. Arada tek duvar varken 5-6mt'de kopma olmuyor.

-EQ ayarlamalarına eski kulaklığım neredeyse hiç tepki vermiyordu. Bunda aradaki fark bariz hissediliyor.

-Mikrofonu görüşme yapmak için yeterli. Bu fiyat seviyesinde en iyilerden diyebilirim. Dışarıda olsun, evde olsun normal konuşuyormuşsunuz gibi iletiyor telefon görüşmelerinde. Ama niye bilmiyorum Discord - Skype - oyunların dahili iletişim sistemleri gibi yazılımlarda pek başarılı çalışmıyor. Onların kendi ses işleme yazılımlarıyla çakıştığını düşünüyorum.

-İkisinde de seste bariz gecikme var. Bunda AAC codec'ini devre dışı bırakırsanız gecikme baya azalıyor ama oyun modu olan kulaklıklar gibi de değil.

-İkisi de kutudan çıkarınca direk bağlanıyorlar, kutuya koyunca müzik çalmayı kesiyorlar. Hakii time 1-2 saniye kadar daha geç bağlanıyor.

-Denemedim ama çoklu BT cihaz desteği yok denmişti izlediğim incelemelerde.

-Kulakta çok daha iyi duruyor. Yapısı gereği pıt diye düşer bu demiştim ama terleyen bir kulağım olduğu halde eski kulaklıktan daha iyi oturuyor. Tombul bünyesiyle kulağın ortasına oturuyor bildiğin.

-kutusuna tam olarak nasıl koyacağınızı anladığınızda bıraktığınız an oturuyor ve şarj olmamazlık yapmıyor. Öncekinde üstüne azcık bir kuvvet uyguluyordum ne olur ne olmaz diye.

-Bel hizasından düşürdüm hemen fırladılar kutudan. Eskisinde yerinde duruyorlar aynı şekilde düşünce. Düşürmemeye dikkat.

-Tam performans almak için EQ ile biraz oynamak gerekiyor. Kutudan çıktığı hali bana biraz sade geldi.

-Elektronik ve synthwave müzikte şahane, ama TS metalcilerine pek önermem. Her türü dinleyen benim gibiler için ise biçilmiş kaftan. Özellikle modlara alışınca her kulaklıkta arıyorsunuz.

Modlar

-Kulaklığın asıl olayı 300 liraya pahalı kulaklıklarda olan özelliklerin benzerlerini içeriyor olması. Önemli 2 özelliği şunlar:

ANC = Active Noise Cancelling = Gürültü engelleme
transparan = Mikrofonlarından dışarıdaki sesi alıp kulaklığı kulaktan çıkarmadan dışarıyı duyabilmek.

-ANC özelliği çok başarılı değil ama en azından çok düşük seviyeli rahatsız edici sesleri siliyor veya gürültüyü ince bir ses halinde kulağa iletiyor ki gürültünün kendi sesine kıyasla ben daha az rahatsız oldum bu ince sesten.

-Transparan mod hayal ettiğimden çok çok daha başarılı çıktı, şaşırdım. Yansıttığı sesin kalitesi neredeyse kendi kulağımla duyduğum gibi geliyordu. Ben yolda giderken kullanıyorum. Müziği kısık sesle açıp bu özelliği aktif edersem gelen giden arabaları duyabiliyorum, güven verici. Bir diğer faydası da TWS kulaklıkları kablolular gibi boyunda sarkıtamadığımız için özellikle ellerimiz doluysa kulakta kalmak zorunda kalıyorlar. Kulaktan çıkarmadan dışarıyı duyabilmek iyi oluyor. Kulaklığı kutusundan çıkarıp taktığımızda ANC ve Transparan mod kapalı oluyor her zaman. Tekrar elle açmak gerekiyor.

Dokunmatik Tuşlar

-5 saniye basılı tutmak kulaklığı kapatıyor. Tek tek kullanılabiliyorlar.

-Kulaklığın sırtındaki logonun olduğu küçük yuvarlak yere dokunabiliyoruz. Buraya 3 saniye basılı tutarsak bu modlar arasında geçiş yapabiliyoruz. ANC açarken İngilizce "ANC on" diyor bir abla. Sonra 3 saniye daha basılı tutarsak transparan moda geçiyor. Bip sesi çıkarıyor moda geçerken. Tekrar 3 saniye basılı tutarsak kapatıyor.

-3 kere hızlıca dokunursanız şarkı değiştirilebiliyor.

-1 kere dokunmak çağrıyı yanıtlıyor, müziği oynatıp durduruyor.

-2 kere dokunmak sesli asistanı açıyor.

-Genel olarak ses kalitesi beklediğimden çok daha iyi çıktı. Kablolu KZ ATE kulaklığımdan daha iyi ses veriyor. Aynı seviyelerde gezmesini bekliyordum ama beklediğimden daha iyi çıktı.

Fiyat

Ürün şimdilik N11'de, bir tek cynbilisim tarafından ithal edilip 300TL fiyata satılıyor. Kargolama Amazon kadar iyi, o yönden firmayı tebrik ediyorum. Yurt dışında Black Friday kampanyalarında en düşük 38 doları görmüş. Güncel kurla TL fiyatı ediyor. Tabi 10 dolarlık kargo ücretini saymazsak 🙂 Havit ismiyle Aliexpress'te 40 dolar + 10 dolar kargo, kendi sitesindeyse 70 dolara satılıyor. Birde filipinlerde satış yapan bir siteden baktığım fiyata göre yaklaşık 550 liraya geliyor ki bu da zaten 70 dolara tekabul ediyor. Fiyat olarak bu seviyenin iyi kulaklıklarından olduğunu rahatça söyleyebilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler