GamePower Devour RGB Modüler Kablolu/Kablosuz Fare

Merhaba,

Bu inceleme yeni aldığım GamePower Devour RGB Modüler klablolu/kablosuz fare hakkındaki ilk izlenimlerimi paylaşacağım.

Benim yazılarım biraz uzun oluyor şimdiden söyleyeyim 🙂 İlk önce alış amacımdan bahsedip, rakibiyle kıyaslayıp ondan sonra incelemeye geçeceğim. İncelemeyi ayrı bir başlıkta ayırdım isterseniz direk oraya geçebilirsiniz.

Bu incelemeyi yapmamdaki en önemli sebep bu fare hakkında internette profesyonel veya amatör olarak hiç inceleme/yorum/video'nun olmaması. Yani bu fare'yi alırken çok büyük bir risk aldım.Başka alacak arkadaşlar için bu riski ortadan kaldırmak adına aydınlatıcı bir içerik olsun istedim.

Bundan önce hep logitech fareler kullandım. Ucuzunu , pahalısını denedim. Sonuç hep aynı, çift tıklama ve scroll tekerleği problemi. Çok severek kullandığım Logitech Performance Mx faremi çift tıklama problemi yüzünden 2. yılının sonunda para iadesi aldım.

O günden beri logitech M525 ile idare ediyordum ve kendime bir türlü uygun mouse bulamıyordum.

Benim bir fareden beklentilerim;

 • Ergonomik olmalı (Burdaki kıstaslarım, baş parmağı koyabileceğim bir alan olması, mümkünse serçe ve yüzük parmağımı koyabileceğim oyuklarının olması)
 • Kablosuz olmalı ancak mümkünse istediğim zaman kablo takarak kablolu olarakta kullanabilme alternatifim de olmalı,
 • Son 1 - 2 yıldır R6, CS, PUBG gibi oyunlar oynadığım için iyi bir sensörü olmalı,
 • Logitech mouselar'da yaşadığım gibi kronik sıkıntıları olmamalı. Yani iyi swicthleri olmalı.
 • RGB,Makro vb özellikler benim için şart özellikler değil. Ancak tabi olsa iyi olur , hayır demem 🙂

Bu kriterlere uygun mouselar logitech'te var. O yüzden onlar seçenek dışı. Corsair'in vs fareleri var ancak çok pahalı. Arada trust gibi başka markaları denedim. Çok kötü fareler, iade ettim. Yani baştan söyleyeyim bu paraya, hatta daha ucuza önerebileceğiniz daha iyi markaların kablolu fareleri olabilir. Ancak odamı ve evimi tasarladığım yapı yüzünden kablolu fare kullanmayı mümkün mertebe düşünmüyorum.

Geçen gün sensörü yüzünden iyi yorumlar alan James Donkey 325rs almaya niyetlendim, oradan modüler olması sayesinde elime en uygun fareyi ortaya çıkarabilirim diye James Donkey 007 faresine geçiş yaptım. Evet bunlar kabloluydu istemeye istemeye alıcaktım. En kötü 2 fare kullanırım diye düşünüyordum.

Tam bu fareyi alacaktım ki, İncehesap'ın sliderında GamePower Devour'ı gördüm. Bariz bir şekilde James Donkey 007'ye rakip olarak üretilmiş bir fareydi. Özelliklerine biraz baktığımda James Donkey kadar özelliştirelemese bile , kablolu ve kablosuz kullanma özelliği tamamen aklımı çeldi.

Bir birlerine olan eksi ve artıları yazıp, bu uzun giriş kısmını geçip asıl incelemeye gelmek istiyorum ("Sonunda" dediğinizi duyar gibiyim 🙂 )

 • Markalar aşağı yukarı kafa kafaya, James Donkey biraz daha ismini duyursada ikisi de "nispeten" fiyat performans odaklı bilgisayar bileşenleri üreten bir firma. Burada birbirlerine karşı bir üstünlükleri olduğunu düşünmüyorum
 • Aşağı yukarı ikiside aynı fiyat , GamePower Devour biraz daha pahalı. Şubat 2020 tarihiyle ikisi de 300-350 bandında diyebiliriz.
 • James Donkey 007 , GamePower Devour'a göre daha fazla özelleştirilebiliyor. Daha fazla seçenek var. Bariz bir şekilde burada önde.
 • James Donkey Avago A9800 laser sensör kullanırken, GamePower Devour ise PMW3389 optik sensörü kullanılmış. İnternette araştırdığımda PMW3389 baya bir önerildiğini gördüm. Başka iyi farelerde de kullanılmış. Avago A9800'in ise pek önerilmediğini, bazı sıkıntıları olduğunu okudum. Fare sensörleri hakkında detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz. https://sensor.fyi/sensors/
 • James Donkey 007 sadece kablolu kullanımı desteklerken GamePower Devour hem kablolu hem kablosuz kullanımı destekliyor. İkisinde de 1.8 metre örgülü kablo kullanılmış.
 • James Donkey 007'de 20 milyon ömürlü Omron micro swicth kullanılırken, GamePower Devour'da 50 milyon ömürlü Kailh micro swicth kullanılıyor. Burada 50 milyon daha fazla gözükse bile Omron swicthler daha kendini kanıtlamış durumda. Burada James Donkey'i önde görüyorum.
 • İki fare de 1000 Hz tarama hızı var. 
 • GamePower Devour sensörden 16.000, yazılım ile 32.000 dpi'a kadar desteklerken, James Donkey 8200 dpi'a kadar destekliyor. Burada kağıt üzerinde bir fark olsa da pratikte bu kadar yüksek dpi'ların kullanılacağını düşünmediğimden çok önemli bulmuyorum.
 • GamePower'da 8 programlanabilir tuş var. James Donkey 007 ise 7 ancak yanılmıyorsam takılabilir modüller arasında ekstra tuş barındıranlar var. Bu sayede bu sayı artabiliyor.
 • GamePower Devour RGB ışıklandırma yönünden James Donkey 007 'e göre çok daha başarılı. James Donkey 007 'de ise dpi seviyesini görebileceğiniz led ışıklar var. GamePower Devour'da dpi seviyesini bastığınızda değişen renkten anlıyorsunuz. Ancak bu renkleri özelleştiremiyorsunuz. Tabi daha sonra bir yazılım update ile bu özellik gelebilir. Edit: Fare'nin ön altında bulunan rgb ledlerde dpi seviyesini belirtiyormuş. Farketmemişim. 1. seviyede yanmıyor. 2 . seviyede farennin önünden başlayıp 5.seviye de farenin ortasına kadar kademe kademe yanıyor.

GAMEPOWER DEVOUR KUTU İÇERİĞİ VE İZLENİMLERİM

Fareyi N11'den 340 liraya taksitle aldım. İnternette hiç incelemesi olmadığı için tabi ki bir riskti. Bir fareye , hem de hiç bir bilgim olmadığı bir fareye bu kadar para vermek beni biraz üzdü ancak uzun zaman sonra kriterlerime bu kadar uyan bir fareyi kaçırmak istemedim. En kötü N11'den iade ederim diye aldım.

Farenin kutusu siyah ve yeşil ağırlıklı olarak tasarlanmış. Resim ve yazı kısımlarına kısmi lak uygulanmış. Hoş duruyor. Kutu üzerinde herhangi bir gofre uygulaması yok.Sade bir kutu tasarımı diyebiliriz.

Kutunun Ön Yüzü

Kutunun arka yüzeyinde ise farenin teknik detaylarına yer verilmiş.

Kutunun Arka Yüzü

Dış koruyucu kutunun içerisinden siyah ve üzerinde sadece gamepower'ın simgesi durumundaki jaguarın bir silüetinin olduğu sert bir kutu çıkıyor. Bu mıknatıslı bir kutu ve yandan açılıyor.

Sert Kutunun Dış Yüzeyi

Kutunun içerisini açtığımızda bizi kalıplarına göre tasarlanmış ve kadifemsi bir malzemeye yerleştirilmiş fare ve modüler parçaları karşılıyor. Gayet şık durduğunu söyleyebilirim. Parçalar yuvalarına sıkı sıkı yerleştirilmiş düşme gibi bir durum yok. Ancak çıkartırken de her hangi bir kırılma söz konusu olamaz zira dediğim gibi kadifemsi yumuşak bir malzeme. Kutu kapağının iç kısmı, yani fareye değecek kısmı da sünger ile kaplanmış bu sayede fareye ve modüler parçalara olası bir zararın önüne geçilmiş. Kutu tasarımını beğendiğimi söyliyebilirim.

Sert İç Kutunun İç Tasarımı

Kutu içeriğinde;

 • Farenin kendisi,
 • Sol ve sağ yan modülleri
 • Her biri 6.5 gr olan 2 adet metal ağırlık
 • Usb alıcı ve farenin içerisinde saklayabilmenizi sağlayan mıknatıslı özel yuvası
 • 1.8 metre, örgülü, bir ucu type c bir ucu altın uçlu type a usb kablo
 • Kullanım kılavuzu/garanti belgesi çıkıyor.

Fareye ve modüllere yakından baktığımızda , farenin simetrik tasarlandığını görüyoruz. Kutunun içerisinden çıkan yan modüller ile fareyi ister başparmak destekli bir sağ el faresi, ister yine başparmak destekli bir sol el faresi , ister başparmak ve serçe-yüzük parmak destekli simetrik bir fare , istersekte parmak desteği olmayan standart bir simetrik fare gibi kullanabiliyoruz.

Yan modüller mıknatısla farenin ana gövdesine oturuyor. Mıknatısların ne aşırı güçlü ne de aşırı güçsüz olduğunu söylemem gerek. Kullanırken veya havada elinizle tutarken yerçekiminden dolayı ayrılmıyorlar ancak kendinize doğru çektiğinizde hemen ayrılıyorlar.  Kullanırken herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Herhangi bir sallanma , oynama yok. Uzun kullanım senaryosunda ne olur, mıknatıslar kaç sene sonra güçlerini yitirir, o durumda nasıl bir işlem yaparak mıknatıslara gücünü geri kazandırırız bilmiyorum.

Farenin Yan Modülleri

Ben Fareyi baş parmak destekli sağ el faresi şeklinde ayarladım. Sağa gelen yüzük ve serçe parmağı destekleyen ve fareyi simetrik hale getiren parçayı taktığımda, bu parmakların baş parmağım kadar rahat etmediğini ve orada bir sıkışma olduğunu hissettim. Normal düz parçayı taktım ve daha rahat olduğuna kanaat getirdim. Burada fareden ilk notumu kırıyorum. Serçe ve yüzük parmağınızın yerleşeceği ergonomik iki oyuk şeklinde bir parça daha olması gerekirdi. O zaman ergonomik ve fare tutuşu/hakimiyeti olarak mükemmel bir fare olurdu. Denemesem de resimlerinden gördüğüm kadarıyla james donkey 007'de bu parçalar var. Önemli bir eksiklik olarak görüyorum.

Bu şekilde rahatsız mı? Hayır , başparmak destekli standart rahat bir fare oluyor ama mükemmele bu kadar yakınken bu detayın atlanması kötü olmuş. Sanırım maliyetten kısmak için bu yola gitmişler.

Farenin Sağ Ele Uygun Modül Kullanımları

Farenin üzerinde çok hafif pürüzlü, çok az kadifeyi andıran kaymaz bir meteryal kullanmışlar. Bu meteryal hakkında arada kaldım diyebilirim. Bir yandan premium bir histe veriyor ancak kimi zamanda tozlu bir yüzeye değiyormuş gibi insanı huylandırıyor sanki.  Bu yüzeyin normalden daha fazla toz tuttuğunu da gözlemledim. Uzun kullanımda ne olur bilmiyorum.

Yan modüllerde ise ana gövdeden farklı parlak bir plastik kullanılmış. Aşırı olmamak ile birlikte daha kaygan bir yüzeye sahipler. His olarak ne muhteşem ne de kötüler. Standart bir kullanım sağlıyorlar.

Fare de ;

 • Sol ve sağ click tuşu
 • Üstüne tıklanabilir kaydırma tekerleği
 • Solda ve sağda 2'şer adet ayarlanabilir fonksiyon tuşu
 • Son olarakta bir adet dpi değiştirme tuşu olarak programlanabilir 8 adet tuş bulunuyor.

Sol ve sağda bulunan 2'şer adet fonksiyon tuşu farenin geri kalanında olduğu gibi simetrik bir yapıda. Sağ elle kullanırken soldaki bu tuşlara ulaşmada ve kullanmada her hangi bir zorluk yaşamıyorsunuz. Ben Cs GO'da bu tuşları molotof ve flaş bombası olarak, R6'da ise bıçak/melee atak olarak atadım. Hızlı bir şekilde kullanabiliyorum. Ancak simetrik yapısından dolayı farenin sağ kısmında olan 2 tuşa basmak çok çok zor. Ya tutuşunuzu bozup serçe ve yüzük parmağınızla basacaksınız ki fps oyunlarında bu öldünüz demek ya da yüzük parmağınızın orta boğumuyla öndeki tuşa basacaksınız. Bu da baya oraya odaklanmanıza sebep oluyor ve haliyle dikkatiniz dağıldığı için bu da oyunda yine öldünüz demek oluyor 😀 Sağ arkadaki tuşa basmak daha da zor. Zaten bu 2 tuş yazılımda da standart olarak kapalı / tuş atanmamış halde geliyor. Arzu ederseniz siz atıyorsunuz. Bende bu şekilde bıraktım. Yanlışlıkla hiç basmadım ancak basma ihtimali göz ardı edilmemeli.

Tuşlara basım hissiyatı olarak ne sert ne yumuşak orta karar olduğunu söyleyebilirim. Kaydırma tuşunda kullanılan micro swicth'in basım mesafesi bir tık daha fazla olsaymış daha iyi olurmuş. Bazen bastığınızı ilk başta anlamıyorsunuz, basamadığınızı zannediyorsunuz ancak parmağınızı çekerken aslında bastığınızı fark ediyorsunuz. Alışkanlıktan kaynaklı bir durumda olabilir tabi. Orta uzun kullanımda alışılabilir duruyor.

Farede Kailh micro swicth kullanılmış. Teknik detaylarında 50 milyon tıklama ömrü yazıyor. Omron swicth'lerine 20 milyon tıklama ömrü verirken bu 50 milyona ne kadar güvenilir bilmiyorum. Omron swicth kullanılsaydı daha memnun olurdum. Bunu bir eksi olarak görüyorum.

Farenin alt yüzeyine baktığımızda standart olarak 3, taktığınız modüllere göre maksimum 5 adet nispeten geniş teflon yüzey görüyoruz. Alt yüzeyde tercih sebeplerimden biri olan PMW3389 optik sensör ve fareyi kablosuz olarak kullandığınızda kullanacağınız açma kapama tuşu mevcut. Farenin 2.4 ghz üzerinden haberleştiğini de ekliyeyim. Fare de kullanılan pil'de 500 mah. Çıkırabilir yapıda değil. Kısa bir süre kullandığım ve bu sürede şarjı bitmediği için , kablosuz kullanımda ne kadar bir kullanım süresine sahip olduğumuzu bilmiyorum. Kutu üzerinde de böyle bir bilgi mevcut değil.

Farenin Alt Yüzeyi

Farenin alt yüzeyinde kendi tercihlerinize göre özelleştirebilmeniz açışından, 6.5 gram'lık metal ağırlıkları yerleştirebileceğiz 2 adet yuva bulunuyor. Fare normalde ne çok hafif, ne çok ağır, orta düzey bir ağırlıkta. Ancak bu ağırlıkları taktığınızda hissedilebilir şekilde ağırlıkta bir fark oluşuyor. Ben normal şekilde kullanmayı tercih ettim ama ağır fare sevenler için iyi bir seçenek.

Taktığınız modüllere göre de tabi farenin ağırlığı değişiyor.

Farenin Altına Takılan Ağırlıklar

Farenin usb alıcısını kullanmadığınız zamanlarda içine yerleştirebileceğiniz plastik bir aparat var. Bu aparatın arka yüzeyinde metal bir parça konumlandırmışlar. Alıcıyı bu aparata yerleştirdikten sonra metal yüzey arkaya gelicek şekilde aparatı farenin arka yüzeyinde uygun yere saklayabiliryorsunuz. Farenin içindeki mıknatıs çok güçlü bir şekilde aparatı farenin içine çekiyor. Çıkarmak istediğinizde farenin altındaki tuşu kendinize doğru çekiyorsunuz ve aparat geri çıkıyor.

Bu aparat beyaz yarı opak bir şekilde tasarlanmış ve farenin tasarımını ve rgb düzenini bozmuyor.  Beğendiğim bir özellik oldu.

Usb Alıcıyı Yerleştirdiğiniz Aparat

Aparatı alıcıyla beraber fareye taktığınızda farenin ağırlığında hafif de olsa bir fark oluşacağını belirtmem gerekiyor.

Aparatı Yerleştirdiğimiz Yuva

Fare ile birlikte, ister fareyi şarj etmek için, isterseniz de kablolu olarak kullanmak için 1.8 metre örgülü bir kablo geliyor. Bu kablonun bir ucu type c bir ucu da altın kaplamalı type A.

Type C Kablo

Type C kullanılması güzel bir detay ancak type c ucuna gelen plastik kısmı farenin tasarımına uyması açısından asimetrik şekilde tasarlamışlar. Haliyle type c olmasının pek bir esprisi kalmamış 🙂 Tabi bu sayede kabloyu taktığınızda kablonun çıkırabilir bir yapıda olduğu kesinlikle anlaşılmıyor ve eğreti durmuyor. Kablo da yuvasına sıkı sıkı oturuyor. Çıkarmanız için güç harcamanız gerekiyor. Bu da kablolu olarak kullanırken yanlışlıkla kablonun çıkmayacağı anlamına geliyor.

Kablolu Kullanım

Şarj

Farenin üzerinde veya yazılımda ne kadar şarjı kaldığına dair bir gösterge yok. Ürün bana 5 şubat saat 4'te geldi. O andan itibaren kullanmaya başladım. Farenin kutudan % kaç şarjla çıktığı kısmı muamma. Çok kısa süreler boyunca kablosunu taktım (haliyle az da olsa o sürede şarj olmuştur) Arada diğer faremi de kullandım. Yani öyle nonestop kullanmadım. 9 şubat saat 4 sularında rgb ışıklar 5 saniyede bir kırmızı yanmaya başlayarak beni şarjının azaldığına dair uyarmaya başladı. Saat tam 23:27 'de artık fare tasarruf yaparmışcasına kullanmadığım 5 - 10 saniyede kendini kapatmaya başladı. Tıklayınca uyanıyor ancak dokunmayınca 5 saniyede kapatıyor kendini. Fare hareketleri de tutarsızlaşmaya başladı. Yani muhtemelen şarjı %5 veya altına indi. Tam 23:30'da şarja taktım ve bu sefer rgb ışıklar mavi yanıp sönmeye başladı. 1 saat böyle devam etti saat 00:30 'da rgb ışıklar benim normal kullanım için ayarladığım yeşil renkte sabitlendi. Buradan full şarj olduğunu çıkartıyorum.

Yani kısa deneyimimle;

"500 mah 1 saatte şarj oluyor.

Şarjı aşağı yukarı 3-4 gün gidiyor" diyebilirim. Uzun kullanımım da detaylı gözlemleyip burayı editleyeceğim.

 

Edit : Daha uzun kullanımlarımda gözlemledim ki , yoğun kullanımda ürünün şarjı malesef max 2 gün gidiyor. Bu yüzden ekstradan 1 puan kırdım. Allahtan çabuk şarj oluyor.

 

Yazılım

Farenin kendine özel bir yazılımı var. Sitesinden indirebiliyorsunuz. Yazılımda dil seçeneği yok. İngilizce tek seçenek. Yazılımın zor bir arayüzü yok. Yazılımda 3 farklı profil belirleyebiliyoruz.

Yazılımda ilk menü olan "Basic Settings" menüsünden farenin tazeleme hızını, hız ayarını, ivmelenme hızını ve dpi tuşu ile değiştireceğiniz dpi kademelerini ayarlayabiliyorsunuz. Normalde 16.000 olan dpi bu yazılım ile 32.000 'e kadar ayarlanabiliyor. Dpi kademlerinde bize hangi kademede olduğumuzu belirtecek renkleri seçememiz bir eksi. Umarım update ile gelir.

Edit: Fare'nin ön altında bulunan rgb ledlerde dpi seviyesini belirtiyormuş. Farketmemişim. 1. seviyede yanmıyor. 2 . seviyede farennin önünden başlayıp 5.seviye de farenin ortasına kadar kademe kademe yanıyor. Bu ışıklar sabit fosforlu yeşil. Full yanmasını istiyorsanız hep kullandığınız dpi seviyesini 5. seviye olarak ayarlayabilirsiniz. (örnek: siz normalde 800 dpi kullanıyorsunuz ve 5.seviye 16.000 dpi ise, 5.seviyeyi 800 dpi olarak ayarlarsanız o ışıklarda full yanıcaktır.)

İkinci menü olan Key Settings Menüsünden tuş atamalarını yapıyoruz.

3. menü farenin rgb ışıklarını yönettiğimiz "Light Settings".

Burada bize;

 • Kendi tanımladığı standart renklerden veya rgb düzeninde kendi ayarlayacağımız  1 rengi sabit bir şekilde yakabileceğimiz "static" seçeneği
 • Kendisinin tanımladığı 7 farklı rengin nefes alıp verme animasyonuyla yandığı "Seven color Breathing"
 • Yine kendisinin tanımladığı 7 farklı rengin gradient animasyonu ile geçiş yaptığı "neon" seçenekleri verilmiş.
 • Kapatma alternatifiniz de mevcut.

Yeni piyasaya sürülmüş bir fare olduğundan dolayı yazılımının biraz daha gelişmeye ihtiyacı var. Özellikle bu ışık ayarlarında daha fazla seçenek getirilmeli. Renk geçişlerinde renkleri biz ayarlayabilmeliyiz.

Son olarak 4. menümüz "Macro Settings" Buradan tuşlara makrolar belirleyip sonra "Key Settings" menüsünden istediğimiz tuşa atayabiliyoruz.

Programa özel makro atama diye bir ayar göremedim bu da bir eksiklik yazılımda.

 

Performans

Farenin oyunlarda ne performans verdiğine gelecek olursak. Cs go 'da ve R6 'da denedim. Ben uzak atışlarda zayıf bir oyuncuyum. Özellikle Cs go'da uzak mesafelerdeki atışlarımda bariz bir düzelme gözlemledim. Ancak 1-2 senedir M525 gibi ufak fare kullandığım ve bu yeni fareye daha tam alışamadığımdan dolayı spreylerimde hafif bir bozulma oldu fareyi aşağıya çekmekte ve sprayimi toplamakta zorlandım. Uzağı düzeltip yakını bozdum 😀 Bunda benim bilekten oynamamın ve mouse pad'imin pürüzlü control mouse pad'i olmasının da payı var. Uzun kullanımda alışacağımı düşünüyorum.

Yukarıda da belirttiğim gibi PMW3389 optik sensörü kullanılmış ve bence gayet başarılı ve performanslı bir sensör. 1000 hz tazeleme hızı da tepe seviyedeki fareleri yakalıyor.

Tabi bu fareyi aldım pro oldum gibi bir durum yok. Hiç bir fare için yok. 10 vuruyorsan 12 vurursun 15 vurursun ama 30-50 vurmazsın. Kolsuzsan / noob san yapabilecek bir şey yok 🙂 Farelerden çok medet ummamak lazım 🙂

Tabi ki aim'im kayıyor vurmam gereken adamı vuramıyorum. 1 kill yüzünden maçı veriyoruz vs diyorsan çare olabilir.

Oyun sırasında dpi tuşuyla dpi değiştirmek oldukça kolay , dpi kademelerinde yanan renkleri de ezberlerseniz (mesela 1. kademe kırmızı) hangi kademe de olduğunuz kolaylıkla anlayabiliyorsunuz.

Kablolu ve kablosuz kullanımda bir fark , bir gecikme gözlemlemedim.

Farenin rgb ışık düzenine geldiğimizde , önde alta doğru 2 , kaydırma tekerleğinde 3'e bölünmüş şeklinde 1 , her iki yanda 1'er ve arkada gamepower logosunda 1 olmak üzere 6 adet rgb ışık yerleştirilmiş diyebiliriz. Bence ne fazla ne de az. Gayet yeterli. Pavyon gibi de değil. İsterseniz sabit bir renkte yakıp isterseniz de kapatabiliyorsunuz. Öyle kullanırken göz de almıyor.

Rgb ışıkların parlaklığının ayarlanabildiğini ve kablosuz olarak kullanırken pil tasarrufu amacıyla boşta iken (süre ayarlamalı) ışıkları kapatabilme seçeneğinin olduğunu ekliyeyim.

Farenin elde duruşu

Benim elim, en açık vaziyette, orta parmaktan bileğime kadar 20 cm. Bunu referans alarak farenin elinizde nasıl duracağına, elinize oturup oturmayacağına aşağıdaki resimlere bakarak karar verebilirsiniz. Benim elime tam oturuyor.

Özetle fareyi beğendim. Eksikleri var mı? Tabi ki var. O eksikler yüzünden puanını kırıyorum. Fiyatına değer mi , tarştışılır. Kriterlerinize göre değişir. Biraz ihtiyaca yönelik. İlk başta yazdığım gibi beklentileriniz yoksa pek ala daha ucuz farelere yönelebilirsiniz. Benim kıstaslarıma göre pek alternatifim yoktu.

Evet çok uzun oldu farkındayım ancak akıllara takılabilecek her soruyu cevaplamaya çalıştım.

Umarım faydalı olmuştur. Bu fare için şuan internette ilk ve tek kaynak bu olacak sanırım.

Sorularınız varsa yazabilirsiniz, cevaplarım.

Uzun kullanımdan sonra belki bu yazıyı editleyip deneyimlerimi paylaşırım.

Okuduğunuz için teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ahmetdurdil @ahmetdurdil

  Güle güle kullanın çok güzel detaylı olmuş güzel de fare de Roccat logosu olmayaydı.

 • Smaug @smaug

  özlemişim böyle incelemeleri. teşekkürler 🙂

 • Onur Celebi @mrsweltered

  Eline sağlık. Yaklaşık bir aydır bu mouse gözüme takılıyor, kendi sitelerinde bile birkaç resimden başka bilgi yok. Acaba pil ve şarj süreleri hakkında detaylı bilgi vermen mümkün mü? Ayrıca mouseu elinizde tutarken de bir fotoğraf ekleyebilir misiniz? Teşekkürler.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Daha şarjı hiç bitmedi, arada kablolu da kullandığım için haliyle şarj oluyordur. Şarj olurken kablolu da kullanabildiğiniz için full şarj olduğunu nasıl anlarız bilmiyorum. Full kablosuz kullanıp, şarjı ne kadar söylerim.

   Fotoğraf konusunda da hangi modüller ile istiyorsunuz ona göre çekiyim. Zira hepsinin elde duruşu farklı.

  • Onur Celebi @mrsweltered

   @serhanhepsen Sağolasın geri dönüşün için,.
   Ben normalde Logitech G603 kullanıyorum. Biçiminden oldukça memnunum ancak kronik olarak tuşlarda özellikle fare tekerinde hata olan bir model. Logitech markasından üzülerek uzak durmaya çalışıyorum. Masam genelde kalabalık olduğu için kablosuz bir mouse arayışındayım. Steelseries Rival 650, Corsair Ironclaw, Corsair Darkcore, ve GamePower devour arasında kaldım. Devour'da çok aklım kalmasına karşın hiç bilgi bulamamıştım. Senin bu yazını dün görünce çok sevindim.

   Sadece kablosuz kullanırken batarya ne kadar dayanıyor ve ne kadar sürede şarj oluyor tekrar paylaşabilirsen çok sevinirim. Tutuş fotoğrafı için senin şu anda kullandığın şekli ile paylaşman kâfi. Tutarken avucu nasıl dolduruyor, yüksekliği bileğe göre nasıl parmaklar tuşlara ulaşıyor mu görebilmek için çok güzel olur.
   Tekrar çok teşekkür ederim hem yazıyı yazdığın hem de yorumlar ile ilgilendiğin için.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @mrsweltered Rica ederim.

   Yazıda da belirttiğim gibi seninle birebir aynı durumdaydım. Aynı farelere bende baktım. Benimle aynı durumda insanlar olabileceğini tahmin ettiğim için bu inceleyi yazmak istedim. Bu bence gayet yeterli bir fare. Corsair, steelseries illaki daha iyidir ancak o aradaki fiyat farkını vermeye bence değmez. Arada artık çok hafif nüanslar oynuyor. Çok paran varsa en iyisini al geç ama fiyat önemliyse gamepower devour bence gayet yeterli bir fare gibi (şuana kadar izlenimlerime göre.) Yazıda da belirttim , farenin orta tekerinin tıklama hissiyatı yetersiz. Haberin olsun. Tekerleğin içeri girme mesafesi çok az. Logitech farelerdeki gibi tok bir tıklama hissiyatı yok. Çok büyük dert mi? Çalıştığı sürece bence değil.

   Yorumlara en fazla 1 resim eklenebildiği için, elde duruş ile ilgili resimleri yazının sonuna ayrı bir başlıkta ekledim. Oradan bakarsın.

   Batarya konusunda da dediğim gibi full kablosuz kullanıp şarjını bitirmeye çalışacağım. Ondan sonra yazıyı düzenler, seni de yorumda etiketleyerek haberdar ederim.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @mrsweltered Şimdi farenin rgp ışıkları 5-6 saniyede bir kırmızı şekilde yanıp sönmeye başladı. Uyarı gibi. Belli ki şarjı bitiyor, uyarı veriyor. Full bitmesini beklicem.

   Ürün bana 5 şubatta saat tam 4 gibi geldi. 4 günden beri kullanıyorum. Ama full nonestop'ta kullanmadım. Arada diğer faremi de kullandım. Ama fare neredeyse hep açıktı. Arada çok kısa süreyle de olsa kablolu da kullandım. Farenin rgb ışıkları da şarj süresini etkiliyordur. 15 saniye kullanmadığımda ışıkları söndür gibi bir ayar var ama her halükarda yanması etkiliyordur.

   Full şarjının bitmesi geceyi bulsa en iyi ihtimalle 3-4 gün sürüyor diyebiliriz şarjı. Çok iyi değil. Yazılım da şarjının ne kadar kaldığı da gözükmüyor. Bitince tamam uyarı veriyor kırmızı ışıkla, bakalım full şarj olduğunu nasıl anlayacağız.

   Tabi şöyle bir detay var. Fare bana geldiğinde içinde ne kadar şarjı vardı belli değil. Genellikle ürünler kutudan full şarjla çıkmazlar. Tam detayını uzun kullanımda söyliyebilirim anca.

   Edit: Gece 11.30 da şarjı bitti sayılır , artık kendini kapatıp duruyordu. (Telefonun %5 şarjı kalınca ışığını kısması gibi. Tasaruf yapıyor)

   Kablosunu taktım. Bu sefer kırmızı yerine mavi ışık yanıp sönmeye başladı 5-6 saniyede bir. Yaklaşık 1 saat sonra bu yanıp sönme sona erdi. Herhalde şarj oldu diye düşünüyorum. Bundan sonra kaç günde gidecek diye bakıcam.

  • Onur Celebi @mrsweltered

   @touristhawk Son durum şu. Mouse hoş ele güzel geliyor ancak şarjı bence yeterince uzun dayanmıyor. Pilli olarak kullandığım logiteching diğer mouseları çok çok çok daha uzun süre dayanıyordu. Mouseun plastik yüzeyi kaydırmaz ancak kaliteli hissettirmiyor. Mouse tekerleği de arada kendi kendine kayma yapıyor işin aslı. Ben bu fiyata başka bi mouse almanı tavsiye ederim. Sırf kablosuz olsun diye aldım ama çok da memnun kalmadım kalitesinden ve yazılımından ne yazık ki...

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @mrsweltered @touristhawk Evet durum tam olarak yazdığı gibi. Şarj konusunda oyuncu mouse'larında üç aşağı beş yukarı durum bu , normal kablosuz mouselar ile kıyaslanamaz şarj süresi. Ben full kablolu kullanıyorum, o yüzden çift mouse kullanıyorum. Yatakta takılırken kablosuz logitech mouse , çalışırken ve oyun oynarken denuvoyu kullanıyorum. Mouse tekerleği nedense nadirde olsa kayma yapıyor ama bana hep oyunlarda denk geldi. O yüzden tekerlek ile silah değiştirmeyi cs go ve r6 da kapattım sıkıntı kalmadı. Yani şu deneyimden sonra iyi sensörlü bir kablolu mouse alırdım bende.

 • Eyüp GÜRKAN @eyupgurkan33

  merhabalar serhan bey,Güle güle kullanın çok güzel detaylı olmuş polling rate hertzini soracaktım aralıklar nasıl eyupgurkan33@gmail.com adresinden bana gönderebilir misiniz?

  • Onur Celebi @mrsweltered

   100 100 ayarlaniyor. Hic bulasma mousr a. Ben memnun kalmadim isin sonunda. Sarji dayanmiyor. Hep kablolu kullanıyorum neredeyse. Tekerleği kendi kendine dönüyor oyunlarda. Ayrica tekerlekten gicirti sesi geliyor. Elde tutusu bicimi guzel ama saglam degil. Bunu alacagina kablolu iyi bir mouse al. Kablosuz alacaksan da butceni biraz daha yukselt.

  • Eyüp GÜRKAN @eyupgurkan33

   @mrsweltered Sizi ne yazıkki anlamadım 🙁 100 100 ayarlanıyor ne demek hee 100 100 gidiyor ritmik olarak şimdi anladım 🙂 lakin sormak istediğim 250 hertzle 1000 hertz arasında mı nasıl o son dip/pik aralıklar onu merak etmiştim.Hepsiburadadan 25 TL indirimle 340a az önce maalesef sipariş ettirdim yazıdan çok memnun kaldım logitech g602 kullanıyordum çizimlerde ve oyunlarda elimi maalesef yoruyordu ve garanti kapsamında 2 sene olmadan iade ettirdim paramı aldım 200 liraya almışım 2018te başında , 5 aydır felan kablolu dandik mouse kullanıyordum hem oyun hem çizim hem de video düzenleme de kullanmak maksatlı mouselara baktığımda bunu çok beğendim fiyat aralığım yok maalesef 400TL üstüne param çıkmıyor :((( logitechler gereksiz pahalı ve 1000 TL lik modelleri hariç hiççbiri bana hitap etmiyor işimi görmüyor g602 kötü deneyim g502 sırf safi kablolu diye almak istemiyordum sabahtan beriidir 50 tane markaya baktım bloody corsair steelseries james donkey gibi 10larca marka sitelerine her bir modellerini karşılaştırmaya varana kadar 55 tane sekme açık hale bekliyor pc m :DD O dereece en sonunda parama göre de bunu almaya karar kıldım Onur bey bilmiyorum iyi mi yaptım kötü mü yaptım daha birde klavye alacağım onur bey 😀

  • Eyüp GÜRKAN @eyupgurkan33

   @eyupgurkan33 Ayrıca söylemeyi unutmuşum G602 Logitechte kötü deneyimim başlıca sebebi 2 sene içinde farenin içine taktığım duracell pillerin oksit yapma suretiyle giriş akım pinleri deforme etmesi yüzünden farenin oyunlarda takılıp donması çalışmamasıydı garantiye verdim ist a gitti mersinden Tarsusluyum bu aarada :)) ist e gitti parça yokmuş yenisi yokmuş şirkette ya da maaliyetlerin artması malum dolar 6.57 yi gördü bugün yine :(( ürün daha pahalı diye sanırım iade edildi param 210 tlcigim :((

  • Eyüp GÜRKAN @eyupgurkan33

   @serhanhepsen yapacağım işlemler gereği bilgisayarım da gerekli bir bilgi olacaktı serhan abi..Abim genel kanaatin logitechten mx master kullanmış birisi olarak bende g602 kullanıp memnun kalmamış birisi olarak kanaatin ne olurdu?

  • Eyüp GÜRKAN @eyupgurkan33

   @mrsweltered onur bey oyun ve ofis işlemlerimde de kolaylık olması açısından hangi klavyeyi önerirsiniz pcim laptop ve el yazma bölümü canımı acıtıyor artık yeni klavye alma vaktim gelmişti

  • Onur Celebi @mrsweltered

   @eyupgurkan33 Klavye konusu mouselardan cok daha genis vallahi. Tamamen kisisel tercih ve.ihtiyaclara bagli. Normal mi yoksa mekanik bir klavye mi tercih edeceksin ona karar vermek gerekiyor once. Daha sonra neye ihtiyacin olduguna gore piyasadaki klavyeleri eleyerek secim yapabilirsin.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @eyupgurkan33 g602'nin şarj performansı nasıl bilmiyorum ama performance mx'in iyi değildi. Bunun ki ondan da kötü ama bunun sebebi yüksek kalitedeki sensörü. Oyuncu mouse'larında böyle, en iyisi 5 gün dayanıyor. Şarjı uzun giden farelerin performans gibi bir derdi yok. O yüzden şarjları uzun gidiyor. Yani batarya süresini kafaya takmıycaksan veya kablolu kullanıcaksan (şuan ben öyle yapıyorum ) Hala kötü bir mouse değil. Evet scrollunda nadirde olsa bir kendi kendine aksiyon alma durumu var. Ama bu fareye hiç dokunmazken olan bir şey değil. Yani elin farede , parmağında scoll'a değiyor gibi düşün ama çevirmiyorsun. Çok ufak hareketinle algılamaması gereken bir hareketi algılayıp bir tık scroll yapıyor gibi düşün. Ama çok nadir oluyor. Bana oyunlarda sıkıntı çıkartıyordu. Çatışma anında silah değiştiriyordu. Scroll ile silah değiştirmeyi kapattım sorun kalmadı. Web'te gezinirken çok karşılaşmadım.

   Sensör Performansı olarak üst düzey bir fare diyebilirim. Bu konuda hiç bir sıkıntısı yok.

   Çok fazla kir tutuyor onu söyliyim. Eli yağlanan biriysen üstü pürüzlü gibi olduğu için direk kiri tutuyor. Böyle derideki kiri ovalaya ovalaya , parmağınla sürte sürte çıkartırsın ya. Bunda da öyle kiri çıkarman gerekiyor belli aralıklarla 😀 Çok büyük bir sıkıntı mı değil. Hemen hemen her fare kir tutuyor, bunda kiri çıkarması biraz daha değişik.

   Modüler kısmının çok bir esprisi yok , bir kere ayarlıyorsun kalıyor. Eline uyan bir fare aldıktan sonra modülere ihtiyaç duymazsın.

   İlla kablosuz olsun diyorsan , bu fiyatta tek seçeneğin bu gibi.

   Kablolu da olur diyorsan bu fiyat segmentin de hatta altında illa ki benzer sensörlere sahip ele oturan mouse'lar vardır onlardan birini tercih edebilirsin.

  • Eyüp GÜRKAN @eyupgurkan33

   @mrsweltered bilhassa yön tuşları ve harf tuşları mekanik olan rgb oyunlarda çizimler de işimi kolaylaştıracak laptopun artık postmodern accutype keyboardından beni kurtaracak ve taşınabilir de olacak mekanik bazlı bir klavye düşünüyorum yine gamepowerlar dikkatimi çekiyor

  • Eyüp GÜRKAN @eyupgurkan33

   @serhanhepsen serhan bey fare scrool tilt değil mi ? O özellikten kaynaklı bir sorun olmalı.

   G602nin performansı vasattı ne iyi ne kötü yani.Benim g602im hiç sağlam da değildi 1 sene içinde padler çıkmaya başladı kenarlardan,açılmaya başladı köşe oluşmaya başladı.Şarj performansı iyiydi de iyi olmasına da piller oksit yapıyordu pilli modeller demode geliyor artık gerçekten tiksinti duyoyorum onlardan sempatiniz varsa kusura bakmayın.

   Kesinlikle şarj takıntım yok benim için 4-5 gün efsane rakamlar ben günlük max 5 saat oynarım geri kalan vakitte diğer işlerle uğraşıyorum.Şu zamanlarda çok kullanıyorum ortalama günlük 3 saati geçmez kullanımlarım ki yedek logitech m185 efsanevi model 😀 mousumda mevcut hatta şu an onu kullanıyorum , tabii ki günlük kolonyalı korona temizliiği yapılı şekilde 😀 -D 😀 Sizlerden klavye tavsiyesi almak istiyorum yine gamepower ve cooler masterlara bakıyorum birazdan güzel modelleri ve uygun fiyatı varsa james donkeylere bakmak istiyorum.

   Yani batarya süresini kafaya takmıycaksan veya kablolu kullanıcaksan (şuan ben öyle yapıyorum ) demişsiniz ağabey kablosuz kablolu performans farkı var mı?

   hem kablolu hem kablosuz mouse istiyorum kablosuz teknolojilere ilgim var tabiki mouse için geçerli bu klavye de öyle bir takıntım yok 2 m gayet güzel bir mesafe uzağa gidince göremezsin ne harfi ne ekranı taşımasıda ona göre olur zaten.Elim yağlanan biri değil el yüz temizlik takıntım var sigara içmiyorum ürünlerimi titiz kullanmayı tercih eden birisiyim.özel solutionlarım var bezlerim var çantam da tutar hafta da 2 kez sadece onları yıkarım ellerimi saatte belki 3defa en az yıkarım ellerim kadın eli gibi muntazam :DDD Abartmıyorum başak burcuyum böyle yetiştim ağabeylerim :))
   Klavye konusunda yardımcı olursanız çok mutlu olurum .

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @eyupgurkan33 Bir yanlış anlaşılmanın önüne geçmek istiyorum şarjı 5 gün gitmiyor. Max 2 tasaruflu kullanırsan 3 gün. Şarj olma süresi de 1 saat gibi birşey sanırım. Bende çift mouse kullanıyorsan benim gibi şarjı hiç kafana takmazsın.

   Kablolu ile kablosuz arasında ben bir performans farkı hissetmedim. Hem cs go hemde r6'yı rekabetçi oynayan birisiyim. Benim oyunuma etikisi olmadı kablosuz oynarken. Ama bilen birisi teknik bir şekilde ölçümlerse illa ki çıkacaktır. Zira öyle bir iddaası yok. Öyle fareler mutlaka kablosuzda o özelliği belirtiyorlar.

   Fare'de scroll tilt özelliği yok. O scroll sorunu başka bir sorun. Yani çoook minimal bir hareketi algılıyor bazen. İlerde ne olur bilemem ama şuan benim için sıkıntı değil.

   Klavye konusundan hiç anlamam zira hala logitech k330(tam boy) kullanıyorum. Mekanik klavyeler benim için çok sesli. Ancak donanım arşivinde bir toplu incelemede görmüştüm ve forumlarda da denk gelmiştim Gamepower'ın klavyelerinden memnun millet. (Bir klavyesinde fabrika kaynaklı kronik sorun var tam hangisi hatırlamıyorum onu iyi araştır)

   Burada durum olarak klavye önerisi iste herkes yardımcı olur.

 • Mustafa Çetin @mstf-ctn35

  merhaba, mouse u aldım yeni geldi elde duruşu vs gayet güzel fakat kablosuz olarak kullanamadım kabloyu çıkardığımda mouse çalışmıyor + usbsini taktığım zaman bilgisayardan bir ses gelmiyor usb çalışmıyor olabilir mi ?

 • Mustafa Çetin @mstf-ctn35

  farede hiç ışık olmaması normal mi ? rahat 2 saattir kabloya bağlı on konumuna getirdiğimde ışıklar 5 saniye kadar yanıp tekrar sönüyor

 • serhanhepsen @serhanhepsen

  Kağıt üzerinde İllaki vardir ama ben hissetmedim. Rank kasiyorsan eğer kablosuzda 1ms gecikme vaadeden bir fare veya kablolu bir fare almalisin. Ben bu fareyi tamamen kablolu kullanıyorum artık.

 • serhanhepsen @serhanhepsen

  @ersin_gundem Valla ben bunun testini yapabilecek yeterlilikte bir insan değilim. Dediğim gibi ben hissetmedim ama ben anlayamamışta olabilirim. N11'den vs alın gerekirse iade edersiniz.

 • Merih Çoban @mcoban969

  Hocam merhabalar 5 gündür bu mouse u kullanmaktayım bu yanıp sönme olayını çözme ihtimalimiz var mı beni inanılmaz rahatsız ediyor sürekli kablolu oynayayım diyorum yine aynı şey oluyor kablosunu çıkarıyorum bu sefer şarjı bitiyor takıyorum 1 2 saat yanıp sönmesine maruz kalıyorum yani benim için rahatsız edici bir durum bunu giderebilecek bir şey bulabildiniz mi

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Yanıp sönmeden kastınız tam hangisi? Rgb ışıkları tamamen kapatabiliyorsunuz yazılımdan. İncelemede kapatacağınız kısmın görseli de var. Eğer şarjı biterken yanıp sönme olayını diyorsanız onu sanırım kapatamıyorsunuz, çünkü pilinin bittiği hakkında bir şekilde sizi bilgilendirmesi, uyarması gerekiyor.

  • Merih Çoban @mcoban969

   @serhanhepsen Pilden dolayı olan yanıp sönmeden bahsettim fakat ben de bulamadım kapatmanın yolunu aslında göze batmayacak bir şekilde yapılsaydı bu daha konforlu olurdu teşekkürler yorum için.

 • Eyüp GÜRKAN @eyupgurkan33

  Serhan abi merhabalar 1ay gibi uzun bir zamandır cihazımızı devouru kullanıyorum fare tekerleğinde yavaş hareketlerde geri yukarı kayma sorunu yaşıyorum hızlıca yapınca sorun olmuyor lakin yavaşta yukarı tepiyor sayfa kaydırırken sizde yaşıyor musunuz? yaşadıysanız nasıl çözdünüz devour proramından ben beceremedim abim ya ? @serhanhepsen @mrsweltered @smaug

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Merhaba, Yukarılarda yazmıştım , evet bende yaşıyordum o problemi. Ben fareyi kablolu olarak sadece oyun oynarken kullanıyorum artık. Oynadığım oyunlarda da tekerlek ile silah değiştrimeyi kapattım. Haliyle sorun yaşamıyorum. Çözümü yok sanırım.

  • Eyüp GÜRKAN @eyupgurkan33

   @serhanhepsen Bunu topluca gamepower şirketine bildirsek çünki Biz Türkler milli birlik beraberlikle kenetlenerek güçlükleri yenmeyi bilmişiz bunda da Çok güçlü 💪 bir ses getirebileceğimizi umuyorum Senin de desteklerinle Serhan ağabeyim aldık o kadar para verdik gerekirse geri toplayıp mouslerı daha modüler ve kullanışlı hassas hale getirsinler değilse paramız haram zehir zıkkım olsun diyebilmek gerek bu bile bir büyük erdemdir Serhan abicim

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @eyupgurkan33 Ben firmaya mail attım. Hiçbir şekilde dönüş yapmadılar, sizlerde ulaşmayı deneyin. Belki bir sonuç çıkar.

  • Eyüp GÜRKAN @eyupgurkan33

   @serhanhepsen Mailin aynını bana da atar mısın ağabeyim ekleme çıkarma yaparak bende atayım senin dilin tatlı yazının haklı ağabeyim.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @eyupgurkan33 Kendi iletişim kanallarından ingilizce olarak attım. Haliyle bir kopyası yok malesef, atalı da baya oldu içeriğini hatırlamıyorum 🙂 Sorununu basit cümlelerle türkçe olarak yaz, translatten çevir yola. Translate çok komplike cümelelere girmediğin sürece artık gayet güzel çeviriyor. Çinli firma oldukları için ilgileneceklerini düşünmüyorum. Yazılımı bile 2019 ağustostan kalma, hiç güncellememişler.

 • Frat Orak @fratorak768

  çok iyi ledlerde var, ağırlaştırılabiliyor oyuncu faresi işte kendini belli ettiriyor adam james dankey le kıyaslıyor fiyatı söylenmiyor .

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler