Casper T9W Windows 10 Tablet

CASPER T9W Windows 10 Tablet İnceleme
Merhaba, size bu yazımda uygun fiyatı ile dikkat çeken Windows 10 isletim sistemine sahip Casper Via T9W tablet bilgisayarı anlatacağım.
İntel'in Atom platformundan güç alan tablet diğer benzer ürünlerle temelde aynı özelliklere sahip. Tablert rakiplerinden 1920x1200 piksel ekranı ve cam-metal karışımı kompakt tasarımı ile ayrılıyor.

 • Teknik Özellikleri
 • Chipset: İntel Atom Z3735F (22nm)
 • CPU: 1.33 GHz hızında 4 Adet 64bit x86 çekirdeği (2mb L2 bellek - Turbo 1.83GHz)
 • GPU: Intel HD Graphics
 • Ram: 2GB LPDDR3 bellek(Tek kanal 10.6 GB/s)
 • Depolama: 32GB dahili Depolama - 64GB kadar MicroSD kart desteği
 • Ekran: 8.9 İnç 1920x1200 piksel Parlak IPS ekran(10 Parmak dokunmatik)
 • Tuşlar: Ön tarafta kapasatip Windows tuşu, Sol tarafta güç-ekran kapatma tuşu, üst tarafta ses açma tuşları yer almakta.
 • Giriş-Çıkış: Solda veri transveri ve şarj için MicroUSB yuvası, Micro HDMI, 3.5mm Combo kulaklık girişi ve MicroSD kart yuvası
 • Ses: 3,5 mm kulaklıklı mikrofon girişi ve Çift Hoparlör(Sağda)
 • Kamera: Ana Kamera; 5 MP sensör, Autofocus, 1080p (30 Fps) video kaydı, Dijital video sabitleme teknolojisi
 • Ön Kamera;2 MP, 720p video kaydı yapabilmekte.
 • Pil: Dahili 6000 mAh Li-Ion Batarya, 2 Amper Adaptör
 • Bağlantılar: Wi-Fi 802.11 b/g/n,, Bluetooth
 • Boyutlar: 27x151x8.9 mm yekpare cam-metal kasa
 • Ağırlık: 580 gram
 • Renk: Siyah
 • Beraberinde OTG kablosu, Micro USB kablosu, 2.0 Amper Adaptör, Kılıf ve Bluetooth klavye gelmekte.Tabi bide kullanım kulavuzu ve hızlı başlangıç kitapcığı yer alıyor.
 • Yazılım: Windows 10 Bing versiyonu 32 Bit

Oldukça basit yapıdaki kutunun üzerinde tabletin resmi ve teknik özellikleri yer almakta. Tablet ilk satışa çıktığında Win 8.1 işletim sistemine sahip olduğundan kutu üzerine sticker ile Windows 10 işletim sistemine sahip olduğu belirdirmiş. Tabletin ön ve arka yüzeyine parlak seffaf film uygulanmış birşekilde bizi karşılıyor. Film üzerinde herhangi bir baskı olmadığından rahatsız etmiyor, cam yüzeylerin çizilmemesi için çıkarmamanızı tavsiye ederim. Tabletin altındaki bölmede yer alan kılıf kalite olarak beni tatmin etti. Plastik yuva içerisine oturtuğumuz tablet, sağlam bir şekilde durmakta. Hatta çıkartmakta zorlanbilirsiniz. Şarj için gelen adaptör 2 Amper güçünde ve micro USB kablosu yerteli uzunlukta. Birde OTG kablosu gelmekte.
İlk olarak tasarımına değinmek gerekirse tablet bana Sony'nin Xperia Z tabletelerini anımsattı. Oldukça ince ve şık yapıdaki tableti ne yazıkki elde tutuşu pek keyif vermemekte. Keskin köşeleri rahatsız etmekte ve arka tarafının cam olması sebebinden elinizden veya bıraktığınız yüzeyden kaymakta. Beraberinde gelen kılıfla kullanmanızı tavsiye ediyorum.Casper beraberinde gelen kılıf ve klavye ile tableti yatay kullanım için uygun görmüş. Ama bence kamera yerleşimi ve genel tasarımı daha çok dik kullanıma uygun.

Casper T9W

8.9 İnç boyutundaki IPS ekran gerek görüntü açıları gerekte renk  gösterimi konusunda oldukça başarılı.1920x1200 piksel çözünürlüğü ile rakiplerinden ayrılan tabletin ekranı beni tatmin etti. Ama ne yazıkki parlaklık seviyesi çok yüksek olmadığından güneş alıntında zorluk yaratabilir. Parlaklık seviyesi için orta seviye telefonlar veya normal laptop ekranları ile benzer düzeyde diyebilirim. Tablette yer alan ışık sensörü sayesinden ekran parlaklığını ortama göre otomatik ayarlaya bilmekte. Dokunmatik hassasiyeti beni rahatsız etmedi ama çözünürlüğü bağlı olarak küçülen butonlara dokunmak sizi oldukça zorluyor. Tablette Windows ayarlarından görüntü ölçeklendirmeyi %150 olarak ayarladım. Hoparlörlerin ses seviyesi ve kalitesi orta düzeyde. Pek bişey beklemeyin ama keşke ekranın ön yüzeyinde sağ ve sol tarafa konumlandırılsaydı. Dediğim gibi bence tablet genel tasarım olarak dik tutuşa yönelik tasarlanmış.

5Mp arka ve 2Mp ön kamera ile gelen tablet video görüşmeler için yeterli bir görsel kalite sunmakta. Güncel giriş seviyesi telefonlara benzer kalitede performans sunan kameraların, iyi ışık altında tatmin edici bir performans sergilediğinin diyebilirim.
Tablet elime Windows 10 işletim sistemi yüklü olarak ulaştı. Tabi bi güncellemede geldi. Windows 10 işletim sistemi ile rahat bir kullanım sunmakta. Ne yazık ki İntel Atom performans olarak günümüzdeki orta düzey telefonların bile gerisinde kaldığından istediğiniz her programı çalıştıramıyorsunuz. Tablette yapabilecekleriniz daha çok internette gezinme, film izleme, market yer alan basit oyunlar ve Facebook, Twitter gibi uygulamalarla sosyal medya takip etme. Masaüstü formatında internette rahatlıkla gezip, MS Office ile belge hazırlayıp, sunum işlemleri rahatlıkla yapılabilmekte.

Tableti genellikle internette gezmek, dizi izlemek ve dökümanlar için kullandım. Tarayıcı üzerinden dizi veya film islediğimde kasılmalar oluyor ama Youtube'ta sıkıntı yok.Windows 10'nun tablet modu dokunmatik yüzeyler için oldukça kullanışlı. Tablete rahatlıkla hükmediyorsunuz. Beraberinde gelen Bluetooth klavye sayesinde rahatlıkla yazı yazabilir içerik hazırlayabilirsiniz. Klavye tablete herhangi bir fiziksel kablo veya yapıyla bağlanmak zorunda olmadığından, klavye uzaktan kullanım için ideal. Genellikle tableti Micro HDMI kablo ile TV bağlayıp klavye aracılıyla yöneterek internet üzerinden video izlemek için kullandım. Tabletin USB portu 2.0 olduğundan maksimum 48mb veri transferi  gerçekleştiriyor. Enerji veremediğinden taşınabilir HDD'de çalıştırmadı.

Beraberinde gelen kılıf yapı olarak kullanışlı ve sağlam bir yapıda. Klavye, kılıfta yer alan mıknatıslar yardımıyla kılıfa tutunuyor. Mıknatıslı yapıdaki kılıfla beraber klavye tableti beraber rahatlıkla taşınabilmekte. Kılıfla beraber klavyeyi destek olarak kullanarak Tabletine kendinize uygun görüntü açısında sabitliye biliyorsunuz. Ama bu kullanım daha çok düz zeminde veya masaüstü kullanımında başarılıyor. Diz üstünde kullanmak için pek uygun değil. Klavye bir birine yakın tuş dizilimi ve Enter, Backspace tuşlarının küçük olmasından dolayı kullanımı zor. Tuş geri bildirimi de ince yapısından dolayı pek iyi değil. Bluetooth aracılığıyla Tablete bağlanan klavye, üzerinde yer alan micro USB portu aracılığıyla şarj olmakta.

Casper-T9W Kılıf+Klavye

Tabletin performansı ne yazık ki çok düşük. Bu cihazdan çizim veya grafik işleme, oyun oynamak için kullanım gibi hayallere kapılmayın. Cihaz üzerinde gerçekleştirdiğim testlerde özellikle grafik konusunda şuanki güncel telefonları oldukça gerisinde. 3D Mark İce Storm testinde 14147 gibi sınırı üstü bir değer aldı. Gerçekleştirdiğim PC oyun testlerinde ise 1280x800 piksel çözünürlükte ortalama 20-45 FPS değeri arasında gitmekte. Ama genellikle 30FPS yani sınırda. Windows marketten edindiğim oyunlarda ise sınıfı geçemiyor. Oyunları FullHD'nin üzerinde bir çözünürlükle açmaya çalıştığından kasılmalar oluyor ve cihaz oynanabilirlik sınırının altında kalmakta. İşlemci performansı da pek iyi değil, görev yöneticisine baktığınızda genelde işlemcinin bir işlem sırasında %100 çalıştığını görüyorsunuz.


Tüm bileşenlerin tek bir yonga içinde toplandığı için benzer işlemci(Atom Z3735F) ile gelen diğer ürünler ile aynı düzeyde performans sunmakta. Hatta FullHD+ çözünürlüklü ekranı sebebiyle markette yer alan oyunlarda 2 kat daha fazla zorlanmakta. Bence Atom platformunun CPU ve bellek performansının en az 2 kat, grafik performansının 4-5 kat artması gerekiyor. Hali hazırda piyasada yer alan orta düzey telefonlar daha iyi performans sergiliyor. Ama tabletin 500 TL altı fiyatı bu performans düşüklüğü cihazı cazip kılıyor. Sonuçta x86 işlemcisi ile Windows işletim sistemi barındıran cihaz rakiplerinin sunamadığı bazı özgürlükler, ayrıcalıklar sunmakta.


Cihazın pil performansına değinmek gerekirse, beraberinde gelen adaptör ile tablet, yaklaşık 4.5 saatte tam şarj olmakta.Cihazda pil göstergesine dahil herhangi bir LED olmadığından, şarj olup olmadığını cihaz kapalı durumdayken öğrenemiyorsunuz. Deşarj süreside benzer bir şekilde kullanıma bağlı olarak 3-5 saat. Benim kullanımım sırasında %75 parlaklık düzeyinde, bluetooth açık, Wi-Fi açık bir şekilde 45dk oyun geri kalan sürede internette video, gezinme ve yazı okuma (bide program kurulumu işlemleri var.)işlemlerini karışık olarak yaptığımda pil 4.5 saat boyunca yetti. Yani kısaca ortalama kullanımda ne kadar şarj o kadar kullanım diyebiliriz. Bence tabletin en büyük sorunu şarj olma süresi.
Kısaca özetlemek gerekirse tablet, internet ve genel kullanım için oldukça yeterli. Ekran kalitesi ve çözünürlüğü ile oldukça iyi. Yoğun dizi ve film izleyen kullanıcılara tavsiye ederim. Pil süresini yeterli buldum ama cihazın şarj olma süresi ne yazık ki çok uzun. Beraberinde gelen kılıf ve klavye iyi düşünülmüş. Kılıfı yapı ve malzeme kalitesi olarak çok beğendim. Türkiye şartlarında da fiyat oldukça makul.

Tablet'in Artıları:

 • Ekran çözünürlüğü ve kalitesi
 • Genel perfornmansı
 • Tasarım ve malzeme kalitesi
 • Beraberinde gelen Kılıf ve Bluetooth Klavye

Tablet'in Eksileri:

 • Uzun şarj olma süresi
 • Düşük işlem gücü
 • Şarj göstergesi veya LED ışığının olmaması
 • 32GB depolama alanının Windows ortamında yetersiz olması
 • Tam boy USB(Type A) girişi barındırmaması

#Akış #Casper #CasperT9W #Windows10 #WindowsTablet #Tablet

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • BRN @brnspawn

  @harold_finch incelemeyi okuyup Atom 3735F hakkında fikir sahibi olabilirsin

 • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

  Sd kartın 64 gb kadar olması az bence. 128 olsaydı iyi olurdu win10 da

  • BRN @brnspawn

   Sitesinde 64GB diyor ama 128 denemek lazım belki çalıştırır.

  • Mehmet Uçak @mehmet-ak42

   Merhaba 450 tl bütçem var
   Sizce bu cihaz mı yoksa
   başka bir cihazmi androidtten sıkıldım
   Günlük kullanım için olacak
   Müzik video izleme word uygulamaları
   gibi oyun oynanmiyacaktir

   Yani cihaz iyi gibi gözükuyor ama casper markasi güven vermiyor nedense

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Bence, eğer fiyatları düşmüşse; üstüne biraz daha ekleme şansınız olursa kalemli Samsung tabletlere de bir göz atın. 2012/13 modellerin satışı varsa (sıfır) göz atmaya değer diye düşünüyorum....

  • BRN @brnspawn

   @mehmet-ak42 450Tl alınabilecek en iyi cihaz bu görünüyor. Video kısmında ise bazı dizi ve film sitelerinde cihazda kare atlamalar oluyor. Aklında bulunsun.Ama genel kullanımda performansı yeterli.

  • BRN @brnspawn

   @lterlemez onların performansı daha düşük olacaktır ve bulunması zor. 2,5 sene önce 1.400TL arkadaşa aldığım Win 8'e sahip Acer tableti hala 1000Tl üstü fiyata satan var. Şuan 1000Tl bandını HP modeller alıyorsun 14nm yeni nesil işlemcilere sahip hemde gerek yapı ve fonksiyonellik olarak daha iyi yapıda.

 • msoylu @msoylu

  Hafızaya neden takıldınız anlamadım millet buluta boşuna mı yatırım yapıyor,

  • BRN @brnspawn

   Uygulama yüklerken sıkıntı yaratıyor. Test yaparken ikidebir program silip yükledim. Bence en az 64GB olmalı

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Bulut denen şey o kadar da iyi bir şey değil; bakın bu tip uygulamalar iyiymiş gibi görünür ama çok bağımlılık yapar. Bu bağımlılığın iyi bir şey olduğunu da düşünebilirsiniz, aynen size/bize/onlara empoze edildiği gibi ancak şu unutmayın bu olay o kadar basit bir olay değil. Bu iş para tuzağına doğru da gitmektedir. Bulut görünürde iyi bir sistem olabilir ama, gerçekten sizin istediğiniz gibi olması için, mesela ara bağlantının tamamen ücretsiz olması gerekir. Peki bu mümkün mü? Belki Amerika da falan (şakası bile anlamsız, nedenleri belki daha sonra tartışılabilir), tabi ki mümkün değil, Şu an 6 milyar insandan belki 100 milyonu bu sistemi kullanıyordur ama reklam geliri ile bile olsa, bu sayı 1 milyarı bulunca o kadar basit olmayacak. Hem buluta hem bağlantıya hem de elinizdeki cihaza para bayılacaksınız. Kaldı ki bunun daha bağlantı hızı, bant genişliği, saklama alanı falan olacak. En önemlisi ise güvenlik, daha teknolojinin t'sinde değilken, yapılanları, yapılmak istenenleri düşünün. Otonom araçlar süper bir şey mi sanıyorsunuz, belki şimdi öyle gözükebilir ama zamanı geldiğinde, evinizin önünden başka bir yere gidemezsiniz dediklerinde, gidemiyor olacaksınız. ABD'de çıkan güvenlik yasaları hakkında hiç hayal gücünüzü çalıştırdınız mı? FBI'a oyuncak, Apple'a bedava reklam diyerek, belki dalga geçiyoruz ama gerçekleştiğinde de ağzımız açık kalıyor. Bakmayın siz ICloud vak'ası yaşandığında milletin orasını burası görüp, bir yerlerimizle güldük ama iş aslında hiç te öyle değil (insanın yaptığını insan bozar, dolayısı ile %100 güvenli olması mümkün değildir). Bizimkiler, geçenlerde nasıl köşe bucak böcek ararken, Almanya Başbakanı Merkel'in ne hallere düştüğünü okumadık mı? Bakmayın Binali Yıldırım Bey'in söylediklerine, bulut sistemleri sütten çıkmış ak kaşık değildir. Havada bulut sen bunu unut dedikleri zaman kimin sesi çıkar kimin çıkmaz öğreneceğiz...

 • BRN @brnspawn

  @mehmet-ak42 gördüğüm kadarıyla 450tl alınacak tek cihaz bu. Ekran kalitesi de dediğim gibi rakiplerinin önünde. Performans zaten aynı işlemci kullandıklarından aynı. Eğer Laptop şeklinde kullanmayacaksan T9W'yi tavsiye ederim .Ama tarayıcıda video izlerken kasılmalar oluyor.(Youtube, dailymotion gibi siteler hariç)

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Bu tür cihazların artık kalem bulundurması lazım. Kalemsiz pek yaklaşmam Samsung ürünlerini gördükten sonra.

 • Mehmet Uçak @mehmet-ak42

  Şimdi sipariş geçtim umarım verdiğim paraya değer hiç içime sinmedi ama casper deyince vazgeçesim geliyo

  casper eski sorunlarını duzelttimi. Acaba?

 • Mehmet Uçak @mehmet-ak42

  Teknik servisin kötü olması

  Ürünlerinide çin den hazır alıp casper logosunu basiyormus

 • Mehmet Uçak @mehmet-ak42

  Bir çok foruma casper in hizmet anlayışından ve ürün kalitesinden yoksun olduğu yazıyordu . Gerçek mi yalan mi hiç bilmiyorum

  Okudum bazı şikayetlerden dolayı güvenemiyorum firmaya

 • Mehmet Uçak @mehmet-ak42

  Cevabınız gelmedi bu konu hakkında bilginiz yok mu ? ;/

  • BRN @brnspawn

   @mehmet-ak42 ürün dediğin gibi hazır Casper'ın sadece logosa basılmış. Teknik servis için bişey diyemem herhangibir servislik durum yaşamadım. Ama ürün incelemede anlattığım gibi, yapı ve malzeme kalitesi olarak ben tatmin etti. Tabletin tek sorunu bence düşük perfromansı oda zaten Atom platformundan kaynaklanıyor. Bide 500TL altı fiyatını göze alırsak düşük performansı pekte takmıyorsunuz.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Bu cihazların en büyük saçmalığı bellekler zaten; olaya bak 1.3 Ghz 64 Bit işlemci var 2 GB geçici bellek var (e kardeşim sormazlar mı o zaman, 2Gb koyacaksan 64 Bit işlemciye ne halt etmeye yatırım yapıyorsun)-Casper'ı şikayet ettiğime bakmayın, yabancılar içinde aynı düşüncedeyim. Daimi bellek var, saniyede 70 Mb zor yazıyor, 150 Mb zor okuyor (5400 rpm sabit disk bile daha hızlı). WD Blue 1 TB yazma/okuma 100 Mb'ı geçiyor Allah'ın mini minnacık flash belleği 70 MB zor yazıyor. Bilmeyen, anlamayan "usb stick mi takmışlar bunun içine?" diye sorar. Baştan beri söylüyorum, Vestel, Casper gibi firmalar kendi başlarına risk alamazlar, almazlar.
  Ya arkadaş, kendi ülkene satacaksın, ithal gelen üstün ürün ile dandik üründen bir farkın olsun, hiç mi cesaret yok ya. Yılların firmaları bunlar...

 • Ümit Karaaslan @ukaraaslan

  Böyle ayrıntılı bir inceleme için çok teşekkürler. Harikasınız.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler