Caran d'Ache 849 Paul Smith Mauve

 • Uzun süredir düşündüğüm, "TeknoSeyir'de kalem maratonu"nu nasıl başlatacağımı bilemedim. Bilemeyince de, başlatmaya karar verdim; ama tatlı ve hafif bir başlangıcın mantıklı olacağını düşündüm. Caran d'Ache 849, bir de Paul Smith renkleri ile, bu tanıma uyuyor.

 

 • 849 değerlendirmesini daha önce yapmıştım. En çok da renginden bahsetmiştim. Bu sefer sanırım daha fazla bahsetmem gerekiyor. Araya birkaç teknik detayı da sıkıştırmayı unutmamaya gayret edeceğim.

 

 

 • Öncelikle Paul Smith'ten bahsetmek gerek. Ta ki hakkında biraz bir şeyler okuyana kadar bildiğim bir isim değildi. Çalışmalarına erkek giyimi ile başlamış, daha sonra işini genişletip marka olmayı başarabilmiş önemli bir İngiliz modacı. İşlerine 1970 yılında başlayıp, 70 ülkeye kadar açılabilmiş, ülkesinde de önemli sergileri ile birlikte 2000 yılında II. Kraliçe Elizabeth tarafından onore edilerek "Sir" ûnvanına kavuşmuş. Tasarımlarının yanı sıra kullandığı çizgili desen ve iddialı pastel boya renklerini direkt olarak 849 serisinde kullanmış.

 

 

 • Sir Smith'in aslında "Edition One" olarak anılan serisi çıkışını 2015'te yaptı. "Edition Two" ise 2016 yılında satışa sunuldu. Kutusu, sunumu ve bütün renkleri ile kendi özgün tasarımının ürünü. Açıkçası İsviçreli marka bununla kalmamış, Paul Smith'ten tavsiye alarak farklı ürünlerinde de renk seçeneklerini gözden geçirmiş ve kullanmış. Kendisi de bir Caran d'Ache severi olan İngiliz modacı, markanın 100. Yıldönümünde bir 849 kullanıcısı olarak bu iki çalışmayı yapmış. Edition One ve Edition Two arasındaki fark ise tabii ki renkler. İkinci sunumda daha parlak ve canlı 8 renk bulunuyor. İlk sunumda ise 10 adet daha sade renkler bulunuyor.

 

 

 • Görünüşte renklerin dramatik etkisini artıran ve kalemi tutmayı daha rahat yapan şey mat kaplama. Kesinlikle daha kaliteli ve keyifli bir hissiyata sahip. Tasarımında isminden de anlayabileceğimiz gibi bildiğimiz 849. Zaten fikrimce mekanik-tükenmez kalemler içinde en iyi tasarıma sahip olan kalemin daha da ne kadar iyi yapılabileceğini bilmiyorum. Yekpare gövdesinin içinde 600 A4 sayfası yazacak güçte mavi Giant Goliath kartuşu bulunuyor. Hâlihazırda çok tatmin edici ve rahat bir yazım deneyimi sunmasını mat kaplama ile daha da güçlendiirmiş. Elde kavraması çok rahat.

 

 

 • Benim sahip olduğum renk Mauve, yâni Eflatun. İki sunumda da çok ikilem yaşamanız muhtemel renkler bulunuyor. Benim kişisel favorilerim Edition One'dan Mint ve Mauve; Edition Two'dan ise Damson, Coral Pink ve Orange.

 

 

 • Kutusu dahil bütün sunumu ile bitmiş bir ürünle karşı karşıyasınız. Kutusunu dahil atmak istemeyeceğiniz şekilde şık ve usturuplu bir renklilik ile hazırlanmış ki bir modacının elini atmış olduğunu fazlasıyla gösteriyor; biraz daha samimi söylemek gerekirse, baştan aşağıya bir gösteriş ürünü. Kutusunun içindeki Alcantara tarzı dokusuna kadar düşünülmuş.

 

 

 • Bu kadar övgüler sıraladım ama neden 15/10 değil de 8/10 ile puanlama yaptım? Çünkü fiyat. Aslında daha önceki incelemelerimi de tekrar gözden geçirmek istiyorum puanlama konusunda ama onlarda bir değişiklilk yapmayacağım. $50 altında bir fiyatta bulmak zor. Elbette mat kaplamanın ve özel renklerin kullanılması ve bunun ünlü bir modacının elinden geçmesi fiyatı yükseltir; yine de fiyatın çok fazla olduğunu düşünüyorum. Pişman olur musunuz? Hayır. Peki neden almak istersiniz? PS Paul Smith'ten giyiniyorsanız neden olmasın? Ayrıca çok şık bir hediye de olacağı kesin. Onun dışında benim gibi koleksiyon yapanların dışında çok dikkat çekmeyeceğini düşünüyorum. Zaten limitli üretim olduğu için hitâp ettiği kitlede yeterince alıcısı olduğunu varsayıyorum. Tasarımı, sunumu, ergonomisi ile her şeyi ziyadesiyle yerine getiren; ancak bu tatlı şeylerin yanında tuzlu bir fiyata sahip olması bu kalemi niş bir noktada tutuyor.

 

#CarandAche #849 #PaulSmith #İnceleme #BallpointPen #Review

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır.

Soru ve yorumlarınız için TeknoSeyir'e üye olmayı unutmayınız!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • hkurtoglu @hkurtoglu

  Merhaba,
  Benimde çok sevdiğim bir marka. Genellikle dolmakalemi ve versatil kalemlerini seviyorum. Dediğiniz gibi pahalı. İnceleme için teşekkürler.
  Saygılar.

 • Yiğit @yigit1

  Mükemmel bir inceleme olmuş. Bir kalemsever olarak keyifle okudum yazınızı. Ülkemiz şartlarında ben de böyle bir tane aldım ve 2 senedir kullanıyorum. Çok memnunum. Bu kalemi de listeme ekledim büyük ihtimalle ikinci kalemim Caran d'Ache 849 olacak 🙂

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   Teşekkürler 🙂 Lamy Logo'ya sahip olmadım ancak bir kırtasiyede denemişliğim olmuştu oldukça sağlam bir hissiyatı vardı. Elime fırsat geçerse Lamy'den de mekanik kalemlere bakmak isterim.

  • Yiğit @yigit1

   @dogan_mcan Yedek kalemim olsaydı, incelemeniz için gönderebilirdim. Yakin zamanda başka kalem alabilirsem incelemeniz için gönderebilirim 😊

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   @deadrow23 Çok teşekkürler düşünmeniz bile yeter. Maalesef her hobi ciddi bir maddi yatırım gerekiyor sanırım. Hele ki firmalarla bir iletişim olmayınca zaten başka bir seçenek de kalmıyor. Burada biraz da kalem firmalarına sitem etmek isterdim ancak ben zaten herhangi birinden bir şey talep etmediğim için onların da durdukları yerden bir şey yapmalarını beklemem zaten 😀

  • Yiğit @yigit1

   @dogan_mcan Maalesef. Ülkemizde hobi bilr lüks hale geldi. Dolarin hali malum.
   Belki iletişime geçersiniz incelemeniz için örnek gonderebilirler.
   Bu arada rica ederim.

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   @deadrow23 Eğer kendi bloğumu açarsam böyle bir talep göndermeyi düşünüyorum ancak TS'de yazarken böyle bir şeyin adil olacağını sanmıyorum. Gönderilen inceleme ürününü kendi paramla almış gibi incelesem bile diğer arkadaşlara haksızlık olacaktır çünkü herkes kendi cebinden şu döviz kurları ile aldıkları telefonlara kadar inceliyorlar. Özellikle dolmakalem dünyasına girmeye karar verirsem zaten bir şekilde iletişim kurmaya çalışacağım. Öneriniz için teşekkürler.

 • odenizyilmaz @odenizyilmaz

  Caran d'Ache mekanik kalemlerinde soyulma sorunu var diye almıyorum da siz yaşadınız mı böyle bir şey ve fiyatının hakkını veren bir kalem mi?

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   1 kırmızı Caran d'Ache 844, 1 kırmızı 849, bir de mat eflatun 849 sahibi olarak şimdiye kadar böyle bir sorun yaşamadım, yaşayan da görmedim. Garantisini veremeyeceğim ama böyle bir sorunu sizin de yaşayacağınızı düşünmüyorum. Ya insanlar kalemi çok hunharca kullanıyorlar, ya da ben çok titiz kullanıyorum. Scrikss Graph-X incelemesinin altına da benzer yorumlar geldi. Yine Scrikss'in soyulmasını anlıyorum çünkü hem internette fotoğraflar görüyorum hem de satıldığı fiyata göre 'olağan bir durum' olarak karşılayabiliyorum ama Caran d'Ache ile böyle bir sorun yaşama ihtimali bile vermiyorum. Hayatından kalemliği çıkarmış insanların bu tip şikayetlerde bulunması beni çok şaşırtmıyor. Bir kaleme 150 TL verdikten sonra biraz da olsa dikkat etmek lâzım bence. Bir de neden dolayı soyuluyor, onu da bilmiyorum. Kusura bakmayın bu konuda çok fazla teknik bilgim yok ancak ben böyle bir kalem aldıktan sonra anahtar veya bozuk paranın olduğu cebime koymuyorum, belki de bütün sorun bundan ibarettir. Ama kafanızda bu kalemle ilgili soyulur mu sorusu olmasın, normal şartlar altında mümkün gözükmüyor.

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   Fiyatını da pek âlâ karşılamakta. Ülkemizde daha da pahalı olma trendinde maalesef kalemler de yer alıyor. Hele ki az bilinen iyi markalarda daha da belli oluyor bu durum. Yine de genel anlamda kalite her noktada üstte tutulduğu için verdiğiniz ücrete değiyor. Dilerseniz 2 sene önce yazdığım incelemeye göz atabilirsiniz: https://teknoseyir.com/inceleme/caran-dache-844-mekanik-kalem

  • odenizyilmaz @odenizyilmaz

   @dogan_mcan İncelemelerinizin çoğunu okudum bu arada ve beğeniyorum gerçekten onları. Sadece incelemelerinizde kalemlerin arka kapak kısmına manşon kelimesini kullanıyorsunuz ya onu aradım ve hiçbir yerde o anlamda kullanıldığında göremeyince afalladım sadece. Ayrıca Caran d'Ache kalem için hangi modeli önerirsiniz?

 • odenizyilmaz @odenizyilmaz

  Bebek gibi bakıyorum da yine de korktum bir şey olur diye. Mesela Faber Castell Vario Lux var bende ve grip kısmı paslanmasın diye bir bezle siliyorum kullanımdan sonra. Bunda da ihtiyacım olur mu diye merak ettim.

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   O kadar fazla titiz iseniz zaten soyulmayı falan dert etmeyin 😀 Evet kalemlerin arka kapağının ismi manşon. Birçok incelemede manşon olarak yazdığımı hatırlıyorum. Sadece bu kaleme özel olarak kullandığım bir tabir değil yani. Benim kurduğum bir tabir de değil. Kalem terimleri biraz yabancı gelebilir. Kalemi asmak için olan parçanın ismi klips, arka kapağın ismi manşon, tuttuğunuz kısım ise grip ismine sahip. Uzunca bahsetmek yerine bu terimleri kullanmayı daha pratik ve okuması kolay diye yazmaktayım. Günlük hayatta ve kullanımda çok fazla kullanılan kelimeler değiller.

   Paslanmasın diye mikrofiber bezle vs. silmenize gerek yok. Siz ne kadar özenirseniz özenin o metalin paslanacağı var ise paslanır. Önemli olan gövdede kullanılan metalin kalitesi. Takdîr edersiniz ki İsviçre'de üretilen ve nispeten ucuz olmayan bir kalemde kalite, işçilik ve boya kısmı oldukça iyi. Caran d'Ache mekanik (versatil) kalem alacaksanız zaten tek bir seçeneğiniz var: 844. En çok da kırmızı rengini öneririm.

 • odenizyilmaz @odenizyilmaz

  Hepsine ister istemez aşina olmuştum kalem terimlerinin ama manşonu başka yerde göremeyince sorayım dedim. Bu arada alabileceğim iyi kargolama yapan bir site biliyor musunuz? Zira geçen günlerde Amazon'dan istediğim Pentel Kerry minimum korumayla gelince korkar oldum. Ayrıca renkler arasında neden bu kadar fiyat farkı var? Ben turuncu renk seviyorum ama bu kadar(diğerlerine göre) ucuz olduğunu görünce vazgeçtim biraz.

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   Renkler arasındaki fiyat farkı talep ve satıcı farklılığından kaynaklanıyor. Ben bütün renklerini deneme fırsatı buldum, kullanılan materyalde fark yok.

   Ben Amazon'dan almıştım. Satıcı ve gönderici amazon olduğu sürece Amazon'dan sipariş verin derim. Alternatif olarak Jetpens var ama Amerika'dan gönderiyor, fazla kargo ücreti alıyor. Bir de İngiliz Cultpens var orası da güvenilirdir. Hepsiburada'da varsa oradan da alabilirsiniz.

 • odenizyilmaz @odenizyilmaz

  Hepsiburada dan en son mürekkep ve uçlu kalem istemiştim paket açık geldi. En son aldığım kerry nin de satıcısı amazon du ama ben amerika sitesinden istiyorum siz hangi amazondan istiyorsunuz?

 • odenizyilmaz @odenizyilmaz

  Hocam kokuyo fitcurve kullandınız mı hiç? Bulamadım da kalemi.

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   Kullanmadım ama hakkında birçok yorum okudum. İyi bir öğrenci kalemi olarak tanımlıyorum. Pahalı değil, kaybolduğunda üzülmeye gerek yok. Çok göz alıcı da değil ama işlevsel. Malzeme kalitesi de fiyatına göre fena sayılmaz. Grip kısmı yumuşak, metal ucu gizlenebiliyor, silgisi büyük, birden fazla uç ile birlikte başa çıkabiliyor. Bir tek klipsi kolay bir şekilde kırılabilir gibi gözüküyor ama emin konuşmak istemiyorum bu konuda. Etrafımda bulursam bir göz atarım ama Amerikalardan getirtmeyi falan düşünmüyorum.

  • odenizyilmaz @odenizyilmaz

   @dogan_mcan Kaweco Special klips gerekli mi sizce bu arada?

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   @odenizyilmaz Ben kesinlikle gerekli bulmuyorum. Ergonomiyi öldürüyor. Kaweco Special tamamen klipssiz olacak şekilde tasarlanmış bir kalem. Klips ne kadar güzel gözükse de biraz fazla büyük ve cebinize asmak dışında elbette başka bir işe yaramıyor. Kısacası önermiyorum.

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   @odenizyilmaz Kusura bakmayın sanırım üniversite ile alakalı yorumunuzu yanlışlıkla sildim. Cevabı buradan vermiş olayım.

   Sınavınızda başarılar dilerim. Umarım özverinizin karşılığını alırsınız. Ankara'da Başkent Üniversitesi'nde 1 sene Elektrik-Elektronik Mühendisliği okudum. Daha sonra Avusturya'da Technische Universität Graz'a başvuru yaptım ve kabul edildim. Buraya geleli yaklaşık 2.5 sene oldu. 3 sömestr boyunca Almanca hazırlık okudum; geçen bahar döneminde üniversiteye başladım ve hâlâ devam etmekteyim.

  • odenizyilmaz @odenizyilmaz

   @dogan_mcan Yok ben silmiştim belki ayıp olmuştur diye düşünerek. Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. Kariyerinizde başarılar diliyorum. Çok soru soruyorum kusura bakmayın. Özellikle kalemler konusunda konuşabildiğim en bilgili kişi sizsiniz. Pilot Automac kullandınız mı peki? Sesler geliyor arada rahatsız ediyor. Ayrıca klips kısmında çizik oluştu. Sizde veya arkadaşlarınızda da benzer sorunlar oldu mu acaba?

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   @odenizyilmaz Pilot Automac sahibi değilim ve bir bilgim yok maalesef.

 • odenizyilmaz @odenizyilmaz

  Kaweco Special 0.5 aldım arkasında uç iğnesi yok. Orijinal olmayabilir mi, iade etmeli miyim?

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   Hayır. Uçlu kalemlerde satılan yere, biten partiye göre değişebiliyor. Benim elimdeki Special'da uç iğnesi var ama Orenz hariç hiçbir Pentel marka kalemimde bu iğne yok. İnternette bakıyorum, kimisinde de var. Zaten Special için kozmetiken ibaret bu iğne. Mekanizması bu aksesuara ihtiyaç duymayacak kadar iyi.

   Fiyatı uygun ve 0.5mm altı kalemlerde bu iğnenin kullanılması daha mantıklı. Geçenlerde almış olduğum Staedtler 925 65 kalemde bu iğne vardı. Yarın öbür gün siz alırsanız da kesin çıkacak diye bir iddiada bulunamam. Ne kadar işlevsel olduğu da tartışılabilir ama elbette markanın sattığı aynı modelde birine iğneyi entegre edip diğerine etmemesi hoş bir şey değil. Bunun tam ve açık olarak sebebini bilmiyorum. Ülkelerdeki bazı yasalardan kaynaklanabilir de. Sonuçta çok keskin olmasa da ince, bir çocuğun oynarken veya bir insanın kalemi kurcalarken rahatlıkla kendine zarar verebileceği bir şey. Dediğim gibi çok fazla spekülasyon yapmak istemiyorum ama bunun net bir sebebini göremedim.

   Kalem sektörü zaten hobi olmuş durumda. Hiçbir zaman televizyonlarda bal satılan kanallarda Samsung veya Apple çakması telefon satmaya çalışan dolandırıcıların çıkıp Kaweco veye Lamy satmaya çalışacağını görmeyeceksiniz. 10 liraya internetten Lamy Dialog 3 satın almadığınız sürece (lafın gelişi, böyle bir şey görmedim) bir kalemin orijinalliğini sorgulamanıza gerek yok. Kaldı ki kalem satan yerler ya büyük zincir mağazalar, ya da kırtasiyeciler. Bence bir kalemin sahte veya iyi bir kalem olup olmadığını öğrenmenin en güzel yanı, ucunu açıp mekanizmasındaki işçiliğe bakmaktır. Sonra da kapağını kapatıp yazı yazmak.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler