Caran d'Ache 844 Mekanik Kalem

 • Merhaba, bugün uzun zamandır edinmek isteyip de yaklaşık 1 ay önce edinmiş olduğum Caran d'Ache 844 Mekanik Kalem'i değerlendireceğim.

 

 • Öncelikle bu incelemede biraz fazla karşılaştırma uygulayacağımı söylemem gerek. Özellikle Kaweco Special ile arasında bazı farklılıklar var. Bunu 1 ay boyunca kullanınca daha iyi fark edebildim. Kaweco Special ile birlikle almıştım 1 ay önce, ancak Kaweco'yu aldığım haftada incelediğim için çok fazla tecrübe etmeden genel olarak değerlendirebilmiştim. Bu incelemede hem Caran d'Ache 844'ün kendisini, hem de Kaweco Special ile aralarındaki farklara değineceğim.

 

 • Uzun zamandır almak istediğim bir kalemdi. Hattâ Amazon'dan bir defa siparişini verdiğimde kalemin aynı tasarımda, ancak tükenmez olan versiyonu olan Caran d'Ache 849 modelini göndermişlerdi. Gönderen firma hatasını anladığı için para iadesi yaparak kalemi hediye etmişti. Belki yanlış kalemi göndermiş olabilirler, ancak 25$ (kalemin tam fiyatı) geri iade yaptıkları için hiç kızgın değilim. Zaten tükenmez kalem olan versiyonu da bu güne kadar kullandığım en iyi tükenmez kalem. İncelemesini de yapmıştım. Bu şekilde Amazon'daki desteğin de nasıl olduğunu biraz olsun keşfetmiş oldum.

 

 • Caran d'Ache, İsviçreli bir ofis okul ve yazı gereçleri üreticisi. Eski ve iyi firmalardan birisi. 1915 yılında, Arnold Schweitzer "Ecridor Pencil Factory"i satın alarak 1924 yılında ismini Caran d'Ache olarak değiştirmiş. Bu ismini Fransız satirik siyasi karikatürist Emmanuel Poiré'den alııyor. Bu ismin altında yatan daha büyük hikaye ise, Rusça'da "kalem" anlamına gelen ve okunuşu da aynı şekilde olan (karandaş) "карандаш" kelimesinden geliyor. İşin daha da ilginci, belki fark etmişsinizdir karandaş kelimesinin biraz Türkçe'ye de benzemesi. Gerçekten de öyle. Aslında 16-17. yüzyılları arasında Türkçe'de "karataş" kelimesinin Tatar dilindeki "qara taş" ile birleşiminden oluşuyor. Aradaki "(-n)" kaynaşmasının da neden olduğu tam olarak bilinmiyor. Rusça'da telaffuzunu kolaylaştırmak adına olduğu tahmin ediliyor. Kaynaştırmanın kolaylaştırmak pahasına olduğunu da  "каланча́" kelimesinden yola çıkılarak anlatılmış.

 

 • Devam eden yıllarda Carl Schmid 1929 yılında "Fixpencil"ı kurmuş. Bu firmanın önemi ise, Caran D'Ache tarafından markalaştırılan ilk mekanik kalemlerden olması. 1931'de "Prismalo" isimli sulu boya kalemini başlatarak 1952 yılında ise "Neocolor" isminde mum pastel boyaya başlamış. 1969'da ise, kendisinin sembolik metal tükenmez kalemi olan "849"u yaratmış. Ben firmanın arkasındaki hikayeyi okurken çok keyif aldım, Daha da fazla bilgi buldukça okumak istedim. Sizlere de okumanızı tavsiye ederim.
 • Aslında sonda bahsedilmesi gereken başta söylemek istiyorum. Kalemin hiçbir olumsuz yönü yok bana göre. Bu güne kadar kullanmış olduğum en güzel mekanik kalem. Pentel Graph 1000 for Pro favorimdi bu güne kadar, artık değil.

 

 • Boyut ve ağırlık ile başlamak istiyorum. 12.7 cm uzunluğunda ve 11.6 gram ağırlığında. Bu değerler 849'da 12.7 cm ve 14.4 gram. Kaweco Special'da 14.1 cm ve 19.8 gram. Kaweco Special Mini ise 10.5 cm ve 14.1 gram. Gönderdiğim fotoğraflarda 844 ve 849 aynı uzunlukta görünmeyebilir. Bunun sebebi 844'ün içine gizlenmeyen ucu ve basmanın kolay olması için hafifçe uzatılmış manşon.. Bu değerlere genel olarak baktığımızda Kaweco Special'ın boyutta çok olmasa da ağırlıkta çok fark attığını görmek mümkün. Bunun getirdiği dezavantaj uzun süreli yazımda kalemin artık parmaklarınızı ağrıttığında görüyorsunuz. Kaweco Special Mini kesinlikle daha uzun yazı için seçilmesi gereken bir ürün. Tabii ki hepsinden daha kısa olduğu için kalemi kavraması da hepsinden daha iyi olacaktır. 0.7 uç Kaweco Special Mini bulursam denemek istiyorum. Aynı zamanda Kaweco Special ile 844'ü karşılaştırdığımızda 844 kesinlikle bir adım daha önce. Elde kavrama olarak çok fark etmese de, ağırlık konusunda çok daha rahatlattırdığı kesin. Satın alırken Special mı yoksa 844 mü değil de, Special Mini mi yoksa 844 mü diye düşünmek çok daha iyi olur. Special Mini'yi denemediğim için oyumu şimdilik 844 için kullanacağım.

 

 • Kalemin malzemesi çok kaliteli. 849 gibi, yekpare halinde, yalnızca manşon ve klips çıkabilir şekilde bir yapısı var. Uç gizleme yapamıyorsunuz. Ama kenarları kalınlatılmış güzel bir uç yapılmış. Kolay kolay bükülebileceğini hiç zannetmiyorum. Bence eski bir yön değil. Kalemin klipsine özellikle değinmek istiyorum. Benim kalemlerde en çok sıkıntı yaşadığım şey klips. Bu yüzden Kaweco Special'da klipsin olmaması benim için eksi bir özellik değil hatta artı bir özellikti. Ne zaman kalem alsam klipsini çıkarma ihtiyacı hissediyorum çünkü yazı yazarken avucuma değmesi rahatsız ediyor. Ancak bu kalemde kenarları tamamen yumuşatılmış ve yukarıdan aşağı doğru kapanan bir açıyla tasarlandığı için hiç rahatsızlık vermiyor. Kesinlikle çok zekice düşünülmüş bir tasarım. Ayrıca klipsin dümdüz olması yerine bu şekilde olması kalemin görünümünü çok daha güzel bir hale getiriyor.
 • Yazma tecrübesi çok tatmin edici. Kalemin elinize oturuşu ve ağırlığı çok rahat hissettiriyor. Uzun süre yazdığınızda yorulma yok. Kalemi prestij, çizim kalemi vs. diye değerlendirmek çok yanlış. Kesinlikle çok iyi bir yazı kalemi.

 

 • 844'ün bütün renklerini gördüm. Hafif simli bir görünümü ile gri rengi, mat görünümüyle siyah renkleri de hoşuma gitse de, kesinlikle parlak kırmızı renk hepsinin önünde. Kalemin rengi gerçekten çok güzel.

 

 • Swiss Made yazısı ve klipsin altına gizlenmiş Caran d'Ache yazısı. Her şey yerli yerinde.

 

 • 844 ve 849. 849'un da ucu açık olsa fark görmek çok zor.

 

 

 • Kutuyu ben rica ederek aldım. Özel bir şey değil. Çok eleştirmeyeceğim çünkü fiyatının uygunluğundan dolayı böyle tercih edilmiş olması muhtemel. İnternette özel kutu ile daha pahalıya satan yerler gördüm.
 • Son olarak fiyata değinmek lazım. Ben Schediwy'den 17€'ya aldım. Türkiye fiyatı 80 TL'nin üzerinde. Türkiye fiyatına pek yorum yapamıyorum. Çok pahalı. Amazon'da ise 18-25$ ve 20€ civarında. Fiyatının Euro üzerinden çok iyi olduğunu düşünmekteyim. Bu kadar güzel kalemi 20€ altına alabilmek beni sevindirdi.

 

#CarandAche #844 #Mekanik #Kalem #İnceleme #MechanicalPencil #Review

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır.

Soru ve yorumlarınız için TeknoSeyir'e üye olmayı unutmayınız!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler