Asus Zenfone 5(ZE620KL) İncelemesi

Merhabalar. Yaklaşık 10 gün önce XZ1 almaktan son anda vazgeçip Zenfone 5 satın almıştım. Bu süre içindeki deneyimlerimden yola çıkarak bir blog yazısı yazdım. Yazının linkini aşağıda vereceğim ancak burada da kısaca cihazla alakalı deneyimlerimden bahsediyim istiyorum.

Detaylı incelemeyi okumak için; https://wp.me/p4qXjN-CX

Cihazın teknik detaylarına ve özelliklerine çok fazla değinmeyeceğim. Onlar için incelememi okuyabilir, daha da iyisi TS inceleme videosunu izleyebilirsiniz.

Telefon 18:9 formatında FHD+ çözünürlüklü bir ekrana sahip. Ekranı oldukça güzel ve canlı. Parlaklığı da güneş altında kullanmaya elverişli. Ekran boyutu 6.2", biraz büyük fakat çerçevesiz olması sayesinde 5.5" boyutundaki Zenfone 3 ile aynı boyutlarda.

Kutu içeriğinde şarj aleti, kulaklık ve birde şeffaf silikon bir kılıf bulunuyor. Kılıf çok iyi düşünülmüş bir detay. Ekrana tam uyumlu bir ekran koruyucu da çıksa hiç fena olmazdı. Kılıf ne çok ince, ne çok kalın. Telefonu darbelere karşı koruyabilecek kalınlıkta. Yukarıda fotoğrafını görebilirsiniz.

Ekranın üst kısmında nur topu gibi bir çentiğimiz bulunuyor. Kimine göre çok rahatsız edici, ben de arada sinir olmuyor değilim. Ama güncelleme ile çentiği gizleme özelliği eklenmiş. Sağına ve soluna siyah bant çekiyor, fazla göze batmıyor. TS incelemesinde bu konudan bahsetmişlerdi.

Ön tarafta 8MP F2.0 kamera bulunuyor. Arkada 12MP F1.8 ana kamera ve hemen altında geniş açılı 8MP F2.0 kamera konumlandırılmış. Geniş açı kalitesi normal açıya göre oldukça düşük. Yinede iyi ışıklı ortamlarda fena olmayan sonuçlar alınabiliyor, iş görüyor.

Telefonun en önemli özelliklerinden birisi de portre çekimi. Hem arka kamera, hem ön kamera portre çekimi yapabiliyor. Arka kamerada arkaplan bulanıklığını ayarlayabiliyorsunuz. Portre çekimi bence oldukça kaliteli. Ön kamera da portre çekimlerinde hiçte fena olmayan sonuçlar veriyor. Fotoğraf paylaşma alışkanlığım olmadığı için örnek eklemedim ama ilerleyen zamanlarda örnekler eklemeye çalışacağım.

Zenfone 5 ile çekilmiş fotoğraf örneklerine buradan ulaşabilirsiniz...

Video kalitesi ise iyi ışıkta baya iyi. Video kaydında çalışan EIS bulunuyor. Fakat düşük ışıkta video performansı pek iyi değil.

Oyun performansına gelince, HD ve akıcı seçenekleri aktif şekilde PUBG Mobile oynuyorum arada. Oynanabilir seviyede performans sunuyor. Akıcılığından şikayet etmedim. 30-40dk'lık oyun sonrasında bir ısınma hissediliyor ama o kadar elinizi yakacak, rahatsız edecek kadar kötü değil. Normal kullanımda ve ufak oyunlarda ısınma pek söz konusu değil zaten.

(TS'nin görüntü boyutu kısıtlamasından dolayı pek net görünmüyor. Yüksek çözünürlüklü hali için detaylı incelememe göz atabilirsiniz.)

Şarj performansına gelecek olursak, günlük kullanımda ben ortalama 6-7 saat ekran süresi alıyorum. Gün boyunca kablosuz veya 4G bağlantısı ve konum(GPS) açık şekilde kullanıyorum. Ağırlıklı olarak Twitter, WhatsApp ve Chrome kullanmakla beraber, 1 saat civarı da YouTube kullanıyorum. Şuana kadar gece yatmadan telefonun şarjını bitiremedim. En az %20-25 şarj kalıyor. Bir buçuk, iki saatlik bir sürede de tam kapasite dolum yapılabiliyor.

Son olarak, cihazın beğendiğim özelliklerini listeleyecek olursam;

  • Stereo hoparlör bulunması bence büyük avantaj. Üstteki ahize aynı zamanda ikinci hoparlör olarak kullanılıyor. Fakat şunu belirtmek istiyorum, alttaki hoparlörle üstteki hoparlör arasında kesinlikle ses şiddeti ve kalite farkı var.
  • Telefon görüşmesi esnasında çift taraflı olarak ses kaydı yapılabiliyor. Dahili olarak böyle bir özelliğin bulunması beni memnun etti.
  • Kilit ekranında her açıldığında farklı duvar kağıdı gösterebiliyor. Asus’un sunduğu kategorilerden ve koleksiyonlardan seçim yapabiliyor veya kendi görsellerinizi kullanabiliyorsunuz.
  • Çentik gizleme özelliği yazılımsal olarak eklenmiş. Çentiğin sağına ve soluna siyah arkaplan koyabiliyorsunuz. Rahatsız olanlar için güzel düşünülmüş.
  • Ekran kapalıyken çalışan kısayol hareketleri eklenmiş. Yani cihaz uykudayken, ekran kapalıyken ekrana “C” harfi çizdiğinizde kamera açılıyor, “W” harfi çizdiğinizde WhatsApp açılıyor. Bu kısayolları ayarlardan düzenleyebiliyorsunuz ve bu hareketlere farklı uygulamalar atayabiliyorsunuz.

Bunlar haricinde söyleyeceğim, aklıma gelen birşey yok. İlerleyen zamanlarda eklemek istediklerim olursa yine eklerim. Son olarak, 18 Ağustos 2018 itibariyle cihaz 2700-3000 lira bandında satılıyor. Yaklaşık on gün önce satış fiyatı 2300-2500 lira aralığıydı. 2000-2500 bandından gerçekten güçlü bir fiyat/performans cihazı olduğunu söyleyebilirim. Fakat şuanki fiyatında biraz düşündürüyor insanı. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂

Detaylı incelemeyi okumak için; https://wp.me/p4qXjN-CX

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler