Anno 1800 Technical Test incelemesi

Geçtiğimiz hafta önceden Anno Union’a üye olan kişilere Anno 1800’ü test etme şansı verildi. Ben de oyunu bu sayede yaklaşık 10 saat oynadım. Aslında yaklaşık bir hafta zaman vardı ama ben ancak bu kadar oynama şansını yakaladım. Oyunu birkaç farklı açıdan incelemeye ve daha önce oynadığım Anno oyunlarıyla karşılaştırarak anlatmaya çalışacağım. Ayrıca ekran görüntüsü paylaşmak yasak olduğu için herhangi bir görüntü paylaşmayacağım. Gamescom ve e3 oynanış videolarına bakabilirsiniz.

Anno 1404 ve 2070’in ikisini toplam 300 saate yakın oynamışımdır. Ama daha çok anno 1404 oynadım. Son çıkan 2205’i ise hiç denemedim. Yani az çok Anno’nun genel mantığını biliyorum.

Performans:

Sistemim: r5 2600, rx 570 4gb, 8 gb ram.

Oyun genel olarak 60fps’de yüksek ayarlarda çalıştı. Haritayı çok hızlı hareket ettirdiğimde ufak takılmalar bazen yaşandı. Ama genel olarak son derece akıcıydı. Yanlış hatırlamıyorsam oyun 4 ya da 5 defa çöktü. Teknik test olmasından dolayı normal karşıladım. Bazen yükleme ekranında bazen ise oyun açılırken çökmeler yaşandı.

Grafikler:

Teknik test olmasından dolayı bazı dokular eksikti. Örneğin domuz çiftliğinde domuz yoktu. El arabasıyla taşıma yapan insanlar harici oyunda herhangi bir insan da görünmüyordu. Onun haricinde güzel göründüğünü söyleyebilirim. Bu tip ayrıntıların oyun 2 ay sonra çıktığında eksiksiz bir şekilde yer alacağını düşünüyorum.

Arayüz:

Bence şimdiye kadarki anno oyunlarındaki en iyi arayüz. Hızlıca yapıp yıkmak veya çok kullanacağınız binaları kısa yollara atama olanağı da mevcut. Farede sol tıklayarak da ufak bir yapım menüsüne ulaşabiliyorsunuz. Son derece akıcı ve kullanışlı buldum ben.

Oynanış:

Anno 1800’ün en büyük farkı artık üretim yapmak istediğiniz fabrikaların belirli bir iş gücüne ihtiyaç duyması. Örneğin ekmek yapmak istiyorsunuz ve bunun için üretim zincirinde öncelikle buğday ekip onu daha değirmenden geçirip un haline döndürerek fırında ekmeğe dönüştürmeniz gerekiyor. Şimdi buraya kadar her şey normal çünkü daha önceki anno oyunlarının da temel mantığı buydu. Ama artık her bir üretim tesisi bir iş gücüne ihtiyaç duyuyor. Yani buğday ve un üretimi için çiftçilere ihtiyaç duyarken ekmek üretim tesisinde işçilere ihtiyaç duyuluyor. Bu yüzden adadaki evlerin ihtiyaçlarını karşılayıp yükselttikten sonra eğer çiftçiye ihtiyaç duyarsanız yeniden çiftçilerin yaşadığı evler yapmak zorunda kalıyorsunuz. Yani kısaca işçiler, çiftçiler ve zanaatkarlar vs hepsi bir arada yaşamak ve iş gücü yaratmak zorunda.

Eski oyunlarda ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra bir evi bir üst sınıfa yükseltebiliyorsunuz. Burada da durum aynı ancak artık mutluluk kriteri de mevcut. Mutluluk ise vatandaşların ödediği vergi miktarını etkiliyor. Eğer yakınlarında bir pub varsa bu insanları mutlu ediyor. Kirlilik konusunda her vatandaş aynı düşünmüyor. Bir çiftçi kirlilikten memnun değilken, bir işçi kirlilik konusunda bir rahatsızlık duymuyor. Yani her sınıfı mutlu eden farklı kriterler mevcut.

Oyundaki en hoşuma giden şeylerden biri de tarlaların çok güzel görünmesi. Eğer iki tarladan yan yana inşa ederseniz tek bir tarla olarak çok güzel görünüyor. Güzellik ve nizam konusunda takıntılı insanları çok mutlu edecek bir özellik.

Eski anno oyunlarında her merkezi binanın (Pazar yeri, warehouse, kilise, itfaiye vs) bir etkilediği alan olurdu. Şimdi durum çok değişik değil ama en azından artık istediğiniz yere istediğiniz binayı yapma şansı verilmiş. Ek olarak Pazar yerine uzakta oturan biriyle yakında oturan birinin mallara erişme durumu eşit değil. Eğer çok uzakta oturan biri varsa ve malları temin edemiyorsa isyan çıkartma ihtimali artıyor. Önceki oyunlara nazaran bu alan daha geniş tutulmuş.

Expeditions(seferler):

Bu da yeni bir özellik. Bir gemi hazırlayıp içine erzak koyup sefere yollayabiliyorsunuz. Sefere yollarken özel özellikleri olan insanları da gemiye bindirirseniz bazı durumlarda sizin işinize yarayabiliyorlar. Örneğin bir defasında gemi mürettebatı daha önce batılılarla tam anlamıyla tanışmamış bir kabileye denk geldi. Eğer yanınızda o kabilenin kralını memnun edecek bir hediyeniz varsa size hediye olarak bazı şeyler verebiliyor. Örneğin müzede sergilemek üzere bir papağan. Müze inşa ederek onun içini böyle sıra dışı canlılarla doldurabiliyorsunuz. Müze ise size turist çekmenize yardımcı oluyor. Daha fazla turist çekerek kazancınızı artırabiliyorsunuz.

Güney Amerika’ya şeker plantasyonları ve diğer oraya has ürünler ekmek için gidebiliyorsunuz. Ama bu tamamen farklı bir harita olarak görünüyor. Anno 2205’i oynamadım ama birçok inceleme ve oynanış videosu izledim. Oradaki aya bir yerleşke kurma mantığıyla aynı olarak çalışıyor. Ben tam olarak oradaki farklıları oynama fırsatı yakalayamadım.

Ayrıca eğer insanların mutluluk düzeyleri yüksek olursa şehirde bir festival düzenleyebiliyorlar.

Questler:

Eski oyunlardaki Quest’lere benziyor. Bana şu kadar yün getir vs. Ama bazı Quest’lerin tamamlanamaması gibi bir bug mevcuttu.

Oyunda korsanlar var ve direk olarak size tehdit oluşturuyorlar. Ama AI konusunda biraz zayıf olduklarını söyleyebilirim.

Gemiler ve deniz(okyanus):

Su gerçekten mükemmel görünüyor. Dalgaların yönü de geminin hızını etkiliyor.

Yelkenli gemilerle başlayıp daha sonra buharlı gemiler üretebiliyorsunuz. Genel olarak güzel göründüklerini söyleyebilirim ama bazı dokular eksikti. Ama sanki gemilerin hızı biraz yavaş geldi bana. Tabi oyunu hızlandırarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Eleştiriler:

Anlaşılmaz bir şekilde büyük haritada bile çok az ada mevcuttu. Haritanın yarısından fazlasında sadece su vardı. Eğer çok fazla NPC’ye karşı oynarsanız yeni bir adaya yerleşmek çok zor bir hal alıyor. Adaların da daha büyük olmasını beklerdim. Çok küçük değiller ama birazcık daha büyük olsalar çok iyi olur.

İş gücünü sürekli dert etmek de biraz can sıkıcı. Zaten üretim zincirleri falan derken ilgilenmeniz gereken yeni bir sorun daha ekleniyor. En can sıkıcısı ise bir gemi inşa etmek istediğinizde tersane 100 işçiye ihtiyaç duyuyor. Durduk yere 100 işçiye ihtiyacınız oluyor. Gemi inşaatı bittikten sonra ise bu işçiler bildiğin boşta kalıyor. Eğer bir üretim tesisinde yeterince işçi yoksa verimlilik azalıyor. Boşta duran işçilerin negatif bir etkisi olup olmadığı konusunu ise deneyimleme fırsatım olmadı.

Vergi gelirleri konusunda bir dengesizlik söz konusu. Anlaşılmaz bir şekilde çok hızlı artıp düşebiliyor. Eğer hazırlıklı olmazsanız ve acele ederseniz sıfırı görme ihtimali çok yükselmiş.

 

Sonuç:

Ben oynarken çok keyif aldım. Şu an benim için 2019 yılından en çok beklediğim şey haline geldi. Güzel bir şehir inşa etme ve müze kurup sefere çıkma gibi güzel detaylar da oyunu keyifli bir serüvene dönüştürüyor. Şehir inşa oyunlarından hoşlananlar için kesinlikle oynanması gereken bir oyun olarak görüyorum.

Fiyat: Steam/Uplay 209 TL. Sadece PC’de var.

Çıkış tarihi: 26 Şubat 2019

Gamescom trailer:

https://www.youtube.com/watch?v=Rq6lcoVobj0

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler