Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi (30 Temmuz - 4 Ağustos 2012)

TeknoSeyir Mutfağından

- TeknoSeyir'de yaşanan erişim sorunları üzerine bilgiler

Ülkemizden ve Dünyadan Teknoloji Gündemi

- 26 Temmuz gecesi bir çok firmanın Facebook sayfası hacklendi.

- Samsung - Apple davası başladı.

- Mahkeme Samsung’un 2001 filmini delil olarak kullanmasını kabul etmedi.

- Samsung delilleri sızdırdığı için Apple mahkemeyi doğrudan kazanmak istiyor.

- Windows 8 tamamlandı (RTM - Build 9200). MSDN’e gelişi 15 Ağustos.

- Outlook.com açıldı, ücretsiz mail adresi sunuyor. Hotmail’de yolun sonu.

- Yeni TL simgesi Windows 8’de desteklenecek, AltGr + T ile basılacak.

- Twitter, cashtag özelliğini kullanıma sundu.

- Google, uygulama marketine yeni kurallar koydu.

- Dropbox hack kurbanı.

- AMD’de eski uzmanını geri transfer etti.

- Sharp zararda, 5000 kişi işten çıkartılıyor. iPhone5 ekranlarını Apple’a göndemeye başlıyorlar.

- Sony de zarar açıkladı.

- Panasonic 10 milyar dolar zararın ardından az da olsa kar etti.

- Facebook, zarar açıkladı. Hisse değeri 20 doların altına indi.

- Faceook hesaplarının %8.7’si sahte (83 milyon hesap).

- Zynga hisseleri konusunda kötü kokular.

- Seagate, SSD firması alabilir.

- Milletvekilinden öneri: Internete TC kimlik numarasıyla girilsin.

- Olimpiyatların açılışı 9.66 milyon Tweet yollattı.

- Bitly, gerçek zamanlı arama motoru geliştirdi.

- Apple’dan satın alma haberi.

- Google+ son altı ayda coştu.

- Yutulabilir çip üretildi.

- Daha parlak ekranlar için geliştirilen teknoloji.

- Commodore 64 30 yaşında.

Oyun Dünyası

- Yerli oyun Bucketz büyük başarı elde ediyor.

- Star Wars MMO oyunu F2P oluyor.

- Dead Trigger iOS sürümü de ücretsiz oldu.

- Temple Run, 100 milyon download’a erişti.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alp

  Oyun Dünyası sönük şu aralar gerçekten. Olimpiyat açılışları aynı zamanda İngiltere'de şebekelerde çökme yaşandı. 😀 Bir de canlı yayın gitse ne komik olurdu.

 • Daneel Olivaw @daneel-olivaw

  Mars Curiosity Pazartesi Mars'a iniyor. Haberini yapsaydınız da Türkiye'den de inişi izleyenler artsaydı. İniş canlı yayınlanacak.

 • sivasspor @sivasspor

  haftanın olayı r10.net rezilliği keşke ondanda bahsetseydiniz

 • deniz

  Bir hack iddiasıda Hürriyet'ten (ne kadar inandırıcı bilmiyorum)
  Facebook hacklenecekmiş
  http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/21144584.asp

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  iyi günler zaten sizinde bahsettiğiniz gibi video paylaşımı her zaman büyük bant genişliği fazla olması gerekir buda artan maliyet sizlere kolay gelsin. Yaşasın C64 levent abi'nin dediği gibi bilgisayarın kendisidir benim için

 • Veysel

  Çok alakasız olacak ama:

  "Sony’de zarar açıkladı." konunuzda, "de" ayrı yazılmalı ya da "açıklandı" olmalı. Başka bir site olsa göze çarpmaz da, Teknoseyir olunca insan hata kabul etmiyor 🙂

 • sarp @sarp

  Bende diyorum hele neden yavaşlıyor bağlantım 😀

 • tyler78 @tyler78

  Levent abinin bu google+ düşmanlığı niye, onu hiç anlamıyorum. Kendi çevresinde kullanan olmayınca dünyada da kimsenin kullanmadığını saymak nasıl bir egodur? 🙂 Kullanmaya başlayınca, doğru insanları takip edince google+'ın ne kadar aktif olduğunu görebilir. Kendisi girmiyor diye çöpe atmak nasıl bir mantıktır? Bunca yıldır internetle haşır neşir olan birinin bunu iyi bilmesi gerekir sanırım. Ayrıca LP haberi okumamış bile konuşmasına bakılırsa. Çünkü haberde kullanımın arttığından bahsediliyor. Yapay şekilde artırılan kullanıcı sayısından değil.

  • Veysel

   Google+ bence tam bir çöplük.

   O kadar çok kişi, o kadar gereksiz şey var ki, elemeniz mümkün değil. Ben sevmedim, çevremde de kullanan yok gibi..

  • LP

   Bir şey hakkında olumsuz bir görüşe sahip olmak "düşman" olmayı gerektirmiyor. Düşman falan olduğum ya da çöpe attığım yok, gereksizce abartmayın lütfen.

  • tyler78 @tyler78

   Düşmanlık derken abarttım tabii de, genel bir muhalefetiniz var. Çünkü her google+ muhabbetinde aynı cümleleri duyuyorum sizden. Yine yazmayacaktım da yazmış bulundum artık. 🙂 Şans bile vermiyorsunuz çünkü. Kullanımı artmıştır deniyor ama siz haberi bile okumak yerine kullanıcı sayısını gmail ve diğer ürünler sayesinde artırmasından bahsediyorsunuz. "Fotoğrafçılar ve teknoloji tutkunları yoğun bir şekilde kullanıyor, ondan mı arttı acaba" diye bir şey duymayı bekliyor insan. Bu ve benzeri g+ haberlerini gündeme almanızın hiçbir anlamı kalmıyor çünkü yeni bir şeyler duymayınca.

  • Ouz

   LP, gmail'in g+ yorumunda haksız değil. İki gün önce yeni bir gmail hesabı aldım ve kendimi birden g+ içinde buldum. Hesap ayarları bilmem ne derken g+ hesabını kapatmam 10 dakikamı aldı neredeyse. Şimdi söyler misiniz gerçekten bu tip işlerle haşır neşir olmayan kaç kişi g+ hesabını kapatmaya çalışır? Ben facebook da kullanmıyorum, bu tip sosyal zımbırtılardan da uzak durmaya çalışıyorum. Kapatma amacım da ondan. "Fotoğrafçılar ve teknoloji tutkunları yoğun bir şekilde kullanıyor, ondan mı arttı acaba” yaklaşımı nabza şerbet kıvamındadır, ürün pazarlamacısı argümanıdır. O yüzden kullanmamıştır bu tabiri.

  • tropik

   Olaylar siyah ve beyazdan oluşmaz. Arada gri renkler vardır.

   Dostu değilse düşmanıdır diye olaya dalarsan böyle çakarlar cevabı işte. Umarım kulağına küpe olur.

 • Adsız

  Türk Lirası simgesi konusunda tavrını can-ı yürekten kutluyorum Levent abi.

  • Fitzgerald

   Levent abimizi, Türkçenin kuralları konusundaki hassasiyetinden ötürü ben de tebrik ediyorum. Ama tabi her konuda hassas olmalı, nedir öyle meme yapmak falan 🙂

  • Fitzgerald

   Bu arada umarım yanlış anlaşılmam, sadece daha hassas olunması istemiştim.

 • Remixos @osman-gs-ank

  spec ops the line yi bitirmiştim gerçekten güzel oyun çok çar pıcı

  • Ouz

   Teröristlerden bazıları Türkçe konuşuyordu demo'da. Bunun oyun akışı içerisinde oturtulduğu bir gerekçe var mı yoksa rastgele mi yapılmış? Durduk yere Türkler yine terörist gibi gösterilmiş yoksa?

  • LP

   Oyunda bir iki yerde Türkçe konuşmalar geliyor kulağa. Oyunun Türkiye ile hiç bir ilgisi yok, büyük olasılıkla "ortadoğu taraflarından birileri lazım seslendirme için" deyip araya karıştırmışlardır. Özensizlik elbette.

   Sevgiler, LP

 • Veysel

  Gündem gittikçe kısalıyor 🙁 Özlüyorum birbuçuk saat süren gündemleri. Tamam çok yoktu ama olsun, gene arada bir istiyor insan uzun 🙂

 • Shark

  Ben video izleme sorunlarının sadece bandwidth sorunlarınıza bağlı olduğunu sanmıyorum. Bu bahsettiğiniz tivibu yüzünden de telekom'un altyapısı iflas etmiştir bence. Bir çok sitede video izleme sorunları oluştu son günlerde.

 • Hakkı @godaman

  tl muhabbetine ne güldüm arkadaş... iyice saçmaladı LP ...

 • ayhan

  Valla 4 te 5 te izlediğim için hiç bir problem olmuyor ama gün içi kesinlikle yavaşlıyor...

 • wustti @wustti

  bu tv üreticilerine zarar müstehak. dandirik tv leri 2000tl ve üstü fiyatlara satıyorlardı. sonra 3d olayı çıktı üzerine 3d etiketi koyan tv sini iki katı fiyata sattı. sonra 3d lerin aslında gerçek 3d olmadığı konuşuldu değişik değişik 3d katagorileri söylendi. gözlüklüsü gözlüksüzü. yüzlerce liraya da gözlük sattılar. ama millet uyandı artık. yarın arkadaşa tv bakmaya gidecez 3d almamasını tavsiye ettim. çünkü ne adam gibi içerik var. ne de adam gibi 3d. rakamlarla milletin gözünü boyamaya çalışıyorlar. insan gözünün algılayamayacağı rakamları üstünlükmüş gibi gösteriyorlar. benim cebimde para olsa gider projeksiyon alırım. zaten tv de adam gibi içerik yok. gün içinde eskisi kadar izlenmiyor. en güzel çözüm şu anki fiyatlara göre projeksiyon.

  facebook a gelince de bence artık zirvede bu saatten sonra zarar edecekler. artık adam gibi yenilikler yok. yenilik olsun diye siteyle oynuyorlar ama o da daha kötü oluyor kullanıcı açısından. şahsen ben facebook ta farmwille haricinde hiç oyun oynamadım. şu anda facebook insanların gösteriş yaptığı bi platformdan başka bişey değil. facebookta arkadaşım olan kişilerin hepsi ile aynı anda haber alabilmem şu anda hesabımı kapatmamın tek sebebi.

  videolar düzelmiş hiç takılmadan izledim. ama videolarda kare oranında bi gariplik vardı webcam den izliyor gibiydim 🙂 ama yine de idare etti bunu bilginiz olsun diye yazdım belki sadece bana olmuştur. başarılar dilerim...

 • Hakan Kumru

  PS Vita'nın Avrupa satış fiyatı 250$ diye biliyorum. Bu diğer ülkeler için uygun bir fiyat mıdır bilmem ancak ülkemiz için şu an satış fiyatı biraz fazla. Fiyatının düşmesiyle satışlarının bir nebze de olsa artacağı düşüncesindeyim. Aynı şekilde Vita oyunlarının fiyatları da bir PS3 oyununa denk. Hatta fazla olanları bile görebiliyoruz.

  Şu an için cihazın bir diğer eksiği ise oyun sayısının az olması. Cihazın çıkış oyunlarının sayısı gayet iyiydi aslında ancak şu sıralar yeni yapımlar çıkmadı. İlerleyen zamanlarda cihaza gelecek CoD, LBP, Assassin's Creed gibi güçlü yapımlar satışların artmasını sağlayacaktır.

  Diğer yandan cihazda uygulama eksiği olduğu düşüncesindeyim. Cihazın daha fazla uygulama ile desteklenmesi gerek.

  • Whitenight

   Katılıyorum, özellikle Türkiyede bu fiyatlara tutulması mümkün değil. O parayı Vitaya vermek yerine bir tablet almak hem internet, mailleşme vb. daha çok işe yarayan bir alet sahibi olmayı sağlıyor hem de tablette de oyun var. üstelik 1$ - 2$ . Vitanın tutmama sebebi tabletler bence. Sadece oyun oynatan bir cihaz olduğu için tabletlere kıyasla çok daha ucuz olmalı. Oyunları için de bu paralar saçma. Üstelik 8-10 tane oyunu var hala.

 • Oyun Parkur

  Değerlendirme için teşekkürler.

 • Levent

  Murat abi bant genişlik konatınızı merak ettim. Bu arada satın aldığınız hangi servis acaba yeni bir geliştirici adayı olarak merak ediyorum. Teşekkürler şimdiden..

 • Batucan

  Yine güzel bir gündemdi.

 • Burhan

  Site Hoşuma gitti yapanların eline sağlık

 • Veysel

  Merhaba,

  Facebook haklaması (!) olayından sonra, birkaç büyük gazetede "dikkat facebook hacklenecek" başlıkları gördük. Bir de, kullanıcılar haklanmamak için hesaplarını donduruyormuş, ne alakaysa...

  Google’ın uygulama marketine yeni kurallar koyması süper olmuş. Şu anki durumda tamamen bir çöplük. Benim S3 almamamın en büyük nedenlerinden, görelim bakalım yeni durumu.

  Google plusın kullanılmaması konusuna ise kesinlikle katılıyorum. Kullanılmıyor, zorla üye yapmakla olmuyor bu işler.

  Site hız sorunu ise, ne yazık ki devam ediyor, Metronet kullanıyoruz sanırım, diğer tüm siteler jer hızıyla açılıyor, video yüklerken ise Teknoseyir’den, bir yavaşlık söz konusu. Bir de, son 1 haftadır gene tek videolara dönüldü 🙁

 • Veysel

  Bugün güzel birşey keşfettim 🙂

  RSS Feed'in bu kadar iyi birşey olduğunu bilmiyordum. Normalde hafta sonu podcastlerini arabada dinlemek üzere indirmek için RSS Feed linkine basar, ordan mp3 linkini alırdım. Bu hafta basınca, beni RSS Feed indirmeye yönlendirdi, ben de RSS Feed reader diye birşey indirdim.

  Süpermiş! Şöyle ki, geçmiş bir konuya yorum yazıldığında abone değilsem, tek tek bakmam lazımdı 🙂 Şİmdi direk geliyor, 100 adede çıkardım sayıyı, güzel oldu 🙂

  Öneririm. Bu arada, daha iyisi varsa, önerin lütfen. Bunda, tarih yazmıyor misal 🙂