Merhaba arkadaşlar

Evet çok şaşıracağınız bir inceleme yayınlamak istiyorum Nvidia GTX690 ekran kartlarının biraz uzun ve zahmetli işlemeler sonrasında Quadro K5000 yada Grid K1 ekran kartına nasıl çevireceğinizi anlatacağım. Sadece GTX690 değil GTX680-670-660-650 de dahil olmak üzere birçok kartında mevcut. Bunun yapılabilmesinin sebebi ise Nvidia nın akıllılık yaparak Quadro ve Grid kartlarında birbirlerine çok benzer yonga kullanması hatta ve hatta GTX serilerindeki GPU Quadro ve Grid kartlardan çok daha fazla güçlü aralarındaki tek fark frimware yani kartın işletim sistemi 🙂 Bende bu olayı yurtdışı kaynaklı sitelerde profesyonel ekran kartlarını araştırırken rastladım 2 gün inceledim ve çeviri yaptım ancak Nvidia kartım olmadığı için deneme fırsatım olmadı. Bunları başarıyla yapan kullanıcılar oldukça fazla ve K1 yada Quadro ya çevirilen GTX 690 orjinal kartlardan %25-30 daha kuvvetli bir Gpu ya sahip olduğu için onlardan daha yüksek performans sunuyor.

Bu incelemede anlatacaklarımdan tamamen mesuliyet kabul etmiyorum denemek isteyen kullanıcılar mesuliyet kendilerine aittir.

Bu hackin yapılışı kartın "DEVICE ID" sini değiştirip istersek firmware hackini yapıp tam performansda yada frimware yüklemesi yapmayıp sadece bilgisayardaki driverlardaki değişimlerle belirli bir oranda güç düşüşü yaşayarak kullanma özetlemek gerekirse;

Firmware değişimiyle bir GTX690 QuadroK5000 e dönüşürse %30 Daha performanslı,

Firmware değişmeden bir GTX690 QuadroK5000 e dönüşürse %25 Daha performanslı

bir hale geliyor.. Şaşırtıcı değil mi.

5K direnç = 8
10K direnç = 9
15K direnç = A
20K direnç = B
25K direnç = C
30K direnç = D
35K direnç = E
40K direnç = F

Bu anlamlara gelmektedir. Ve kartların bu direnç kotlarına göre DEVICE ID :

GTX690 DEVICE ID Kodu : 0x1188
Quadro K5000 DEVICE ID Kodu : 0x11BA
Tesla K10 DEVICE ID Kodu : 0x118F

Ve şimdi kolları sıvayıp elimizde ince lehim işerine yatkınsa ve gerekli havya lehim ve sıvak hava tabancası varsa hiç zorlanmadan yapacağınız bir işlem olacak

1 Numaralı resimde kartımızın arka yüzünde bu dirençlerin nerede olduğu belirtilmektedir.

2. Kısımda device id lerin basamakları yer almaktadır bu adım işlemi yapacağımız yer burada ilk yapmamız gereken yani kartların sondan 3. basamağı hepsinde 1 olduğu için kesinlikle dokunulmayacaktır.

2. Basamak ta bulunan diren bizim sondan 2. basamağımızı belirtmekte yani GTX690 için 8 yani 5K direnç kartta orjinalde bulunmaktadır eğer kartı Quadroya çevirmek isterseniz bu direnci söküp yerine Quadronun sondan ikinci basamağı olan B koyamamız gerekecek yani 20K direnç takılması gerekiyor ama Tesla K10 için 8 olduğundan karttada zaten orjinalinde 5K direnç bulunduğu için hiçbir değişiklik yapmaya gerek yok

3. basamak yani son basamak için de Quadro için A yani 15K direnç Tesla K10 için F yani 40K direnç eklememiz yeterlidir.

Arkadaşlar şimdilik sadece dirençlerle device id değişimini anlatmış bulunmaktayım ileride firmware hackinide anlatacağım ve bu yöntem kesinlikle frimware yapılmadan windows altında çalışmamaktadır hepsi ubuntu yada başka linux dağıtımları altında çalışmakta ve linux altındaki sanal makinelerde sıkıntı çıkmamaktadır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap