Android'de şarj yiyen bir açık var. Tam olarak Android'le mi ilgili yoksa app lerle mi ilgili orasını bilemem ama Android'in işletim sistemi temelinde bir önlem alması gerek diye düşünüyorum.

Örneğin açın instagramı bir video açın, video oynarken telefonu kilitleyin veya ana sayfaya dönüp kilitleyin. Cihazınız uykuya geçmiyor. O şekilde kullanmaya devam ederseniz de arkadaki instagram app tüketmesi gerekenden fazla şarj tüketmeye başlıyor.

Bir önlem, uyarı programınız var ise uyarı verecektir.

Log programınız var ise ekran kapalıyken olanları gözlemleyebilirsiniz.

Bu sadece video uygulamalarında olmuyor, çeşitli müzik playerlarda veya veri çeken borsa uygulamaları gibi uygulamalarda da aynı problem olabiliyor.

Test ettiğim telefon "Lenovo P2"

Özel önlem alınmış yazılımlarda sorun olmayacaktır, muhtemelen Samsung'larda bu olay sorun teşkil etmiyor.

Konu ile ilgili uğraşmış, çalışmış, çözüme ulaşan arkadaşlar var ise çözümlerini paylaşabilirler.

Ben log takibi için BetterBatteryStats uygulaması kullandım.

Siz de çeşitli yazılımlar ile deep sleep ve screen off olduğu halde awake halindeki telefonunuzu awake tutan yazılımlara göz atabilirsiniz.

Aslında bir çoğumuzun telefonu ve bataryası eskimiyor, bu tarz sorunlar yüzünden şarjlarınız ilk günlere göre çok çabuk tükenmeye başlıyor.

#akış

Ek Not: Güç tasarruf özelliklerini kullanarak bu tarz yazılımların ekran kapatıldıktan sonra kapanmasını sağlayabilirsiniz fakat bu durumda bu uygulamalardan mesaj geldiğinde veya uyarı geldiğinde uyarı da alamıyorsunuz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap