Dünya ülkelerinin elektrik enerjisi depolama sorununa çözüm bulmak için yıllardır çabaladığını biliyoruz. Şu her hepimizin cebinde gezdirdiğimiz telefonların bataryalarında bile bir adım ileriye geçilemedi.
Elektrik üretiminde bile daha çok yol kat etmek gerekiyor. Konumun coğrafi durumuna göre çözümleri var elbet fakat iş depolamaya gelince orada şu an ki teknoloji dar boğaza giriyor.
Ayrıca elektrik enerjisini elde etmek o kadar da ucuz değil ve daha bu sorunu aşamadık.
Klasik yoldan üretilen enerji yani en bilineni olan Hidroelektrik santrallerinin dışındakiler de doğaya ne kadar zarar verdiğini de hepimiz tarafından biliniyor.
Neyse ki yakın tarihte yenilenebilir enerji adı altında bir çok alternatif çözümlere gidildi.
Artık depolamadan ziyade temiz enerji üretimi daha da önem kazanmıştır.
Bazı dünya ülkeleri temiz enerji üzerine yüksek yatırımlar yapmaya başladı, örneğin hollanda hükümeti evlerin çatısına solar panel konulmasını teşvik etmesi gibi…
Depolamak için üretmek gerek ki halen bu yatırımlar yüksek maliyetler doğuruyor.
Umarım yakın zamanda bir çözümü bulunur fakat benim düşüncem depolamaktansa sürekli temiz enerji üretiminde yoğunlaşmak daha yeğdir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • reducto @protego

  Rüzgar ve güneş enerjisi temiz enerji değil maalesef. İkisininde bulunduğu çevrenin iklimini etkilemesi durumu mevcut. Güneş panellerinin üretimindeki çevre zararı daha beter. İkisinde de sürekli üretim de mümkün değil zaten. Şu an için en temiz enerji nükleer enerji, bizim halk ne kadar nükleere karşı eylem gibi gereksiz işler yapsa da gerçek bu.

  • cüneyt demirhan @cdemirhan

   O_o Nükleer enerji en temizi mi, emin misiniz?
   Bu konuda Green Peace makalesini okumanızı öneririm.
   https://www.greenpeace.org/usa/global-warming/issues/nuclear/

   Güneş enerjisinin çevreye verdiği zarar var muhakkak, kanun ve şartnamelere göre kurulacağı alanın ekilebilir yani tarıma elverişsiz olmasıdır. Eğer ekilecek alanı kaplıyorlar diyorsanız mevzuat zaten bunu belirtmiş.
   Güneş panelleri ışık yansıtmaz hücrelerin siyah olması sebebi ile.
   Solar panellerin ömrü yaklaşık 10 yıl olarak öngörülür, geri dönüşümü ise cam geri dönüşü ile aynıdır.
   Rüzgar tribünleri ise kanat çapının iki katı alan üzerinde rüzgar etkisi sebebi ile yeşili kurutmaktadır.
   Şimdi gerisine siz karar verin Nükleer mi, Yenilenebilir enerjimi...
   Saygılarımla

  • reducto @protego

   @cdemirhan Hocam çok büyük bilgi yanlışınız var. Güneş panelleri ışık yansıtır. Hem de öyle bir yansıtır ki, civarından geçen kuşları telef eder. https://www.log.com.tr/dunyanin-en-buyuk-gunes-paneli-tarlasi-binlerce-kusun-yanmasina-neden-oluyor/

   Kısaca olay tarım arazisi mevzusu değil. Güneş panellerinin veriminin düşmesinin sebebi de zaten gelen ışığın bir kısmının geri yansımasıdır. Bu kadar yansıma da böcekleri çeker, kuşlar da böceklere gelir, orası kuşların göç yolları üzerinde olmasa bile. Yansıyan ışınlar sebebiyle atmosferi ısıtır ve hava akışını değiştirir. Güneş panellerinin çevreye verdiği tüm zararları Google'a "güneş panellerinin çevreye zararı" yazarak okuyabilirsiniz. İlk sonucu ben sizin için atayım, yorulmayın https://www.herkesebilimteknoloji.com/haberler/surdurulebilirlik/gunes-enerjisi-panellerinin-cevreye-verdigi-zararlar-tartisiliyor

   Rüzgar enerjisi de hem hayvanlara zararlı, hem bölgesel iklimi değiştirmesi sebebiyle zararlı, hem de yaydığı sesler insana zararlı. Yine google'a "rüzgar enerjisinin zararları" yazarsanız bol bol görürsünüz. Ben yine sizin için bir link bırakayım. http://sosyalsorunlumusun.blogspot.com/2015/03/ruzgar-enerjisinin-cevreye-verdigi.html

   Greenpeace bir çok konuda farkındalık yaratan bir oluşum. Ancak bazı konularda SJW kafasında davranıyorlar. Greenpeace'in yazdığı makale bilimsel bir makale değil. "Şu olursa bu olursa" şeklinde bir yazı. Amerika'da nükleer sızıntı olabilir falan denmiş kısaca. Tek dayanak noktası bu varsayım. Evet olabilir, ancak bu ihtimal o kadar düşük ki, yok diyebiliriz. Amerika gibi para kaynağı olan bir ülke bilmiyor mu güneş ve rüzgar enerjisi kullanmayı? "Nükleer sızıntı olabilir" demenin "uçağa binme düşerse kurtulamazsın" demekten farkı yok. Ancak uçak kazasında ölme ihtimalin araba kazasında ölme ihtimalinden düşüktür. Zamanında hidroelektrik santralleri de temiz enerji olarak görülüyordu fosil yakıt olmadığı için. Ama barajların çevreye verdiği zararın fosil yakıtlı santraller kadar kötü olduğu yıllar sonra, çevreye vereceği zararı verdikten sonra anlaşıldı. Peki Türkiye'de neden hala hidroelektrik santral kurulunca kimse gıkını çıkarmıyor ama nükleere gelince daha nükleer ne demek bilmeyen sokaktaki vatandaş kalkıp bilinçsizce eylem yapıyor?

   Dünya'da 500 civarıydı en son, nükleer santral var. Bunun 100 küsürü Amerika'da. Avrupa bile şu an eskiyen nükleer santrallerini kapatıp yenilerini açmak için harıl harıl inşaat yapıyor. Avrupa bilmiyor mu yenilenebilir enerjiyi, temiz enerjiyi? Nükleer santralin sızıntı yapması imkansıza yakın bir ihtimal. Japonya'da gördük, depremde bile sızdırmadı. Tsunamiye dayanamadı anca. Ama o sızdırmanın da bir etkisi olmadı çünkü her türlü önlem alınmıştı. Çernobil'den sonra nükleer santraller için aşırı abartı önlemler alındı. En son ne zaman sızıntı yapan, nükleer santral haberi gördünüz? Bazı haberler görebilirsiniz birkaç tane onlar da sadece, çekirdeğin sızdırması. Hiçbir zaman santral dışına sızma durumu olmadı çünkü önlemi alınmıştı. Nükleer enerjisi çocuk oyuncağı değil, bu yüzden devletler buna göre önlemini alıyor. Nükleerin çevreye zararı da yok. İki gıdım atığı çıkıyor onu da sızdırmaz varile koyup gömüyorsun, 20 yıl mı ne sızdırmama ömrü var o süre dolunca başka varile taşıyorsun. Çevreye hiç zararı var mı? Yok. Sızdırmadığı sürece. Sızdırma olasılığı da sıfıra yakın. Sızdırma riski yüksek olsa Amerika gibi bir devlet 100 santral inşaat eder miydi?

   Tüm bunların dışında, rüzgar enerjisi ve güneş enerjisinde süreklilik yoktur. Ne zaman ne kadar enerji alacağınız belli değildir. Bu yüzden de bu iki enerjiye güvenemezsiniz.

  • cüneyt demirhan @cdemirhan

   @protego Öncelikle yazımı okumanız ve kıymetli zamanınızı benim için harcamanız büyük incelik.
   Her konuda olduğu gibi görüşler veya fikirler tartışılabilir, tıpkı bizim yaptığımız gibi.
   Büyük yanlışınız var dediğiniz ve bununla ilgili koyduğunuz link solar hücresel paneller değil, çok noktadan merkez noktasına yoğunlaştırılmış güneş ışığı sayesinde buhar elde ederek elektrik enerjisi üretmek il ilgili...
   Güneş panelleri ancak cam seralar kadar yansıma yapar bu sebep ile ne sinek ne de kuşlara zararı yoktur.
   Ayrıca güneş panellerinin verimliliğinin düşme sebebi yansıma değil ısı dır...
   Mesleğimin getirdiği bu mevzuya yakınlığım sebebi ile bu konuda hayli araştırmam oldu, anlıyorum ki bardak ve su meselesi gibi iki farklı açıdan bakıyoruz.
   Bilgi ve ilginiz için teşekkür eder, paylaşımlarınızı beklerim.
   Saygılar...

  • reducto @protego

   @cdemirhan Farketmez, anlamadığınız şu, güneş panellerinin yansıması böcekleri çeker, böcekler de kuşları çeker. İster ışın yoğunlaştırma olsun ister normali. Ayrıca hayvanlar suyu yansımadan buldukları için güneş panelleri hayvanları tuzağa düşürür. Bunlar varsayım değil şu an bile olan şeyler. Araştırın. Güneş panellerinin üretiminde çevreye verilen zararın ve bu paneller hurdaya (ömür 20-30 yıl) döndüğünde oluşacak atığın çok büyük çoğunluğunun geri dönüştürülemediğinin farkında mısınız? En büyük zararı veren de sülfürik asit. Link sadece ilk sonucun linki. Dediğim şekilde arama yaparsanız hepsini görürsünüz. Tek tek link atmaya vakit ayıramayacağım.

   Siz nasıl araştırıyorsunuz bilmiyorum ama baya eksik araştırıyorsunuz. Güneş panellerindeki verim kaybının nedenleri; gölgelenme, tozlanma, yansıma, ışınım, ısı.... gibi etmenlerdir. Tek başına ısı değildir. Güneş panelleri yansıma yapar. Size kim yansıma yapmaz diyor bilmiyorum ama işten hiç anlamadığı belli. Ben bile 5 dakikalık araştırmayla yansımanın verim kaybına sebep olduğunu bulabiliyorum. İlginçsiniz hakkaten http://www.emo.org.tr/ekler/38f0038bf09a40b_ek.pdf

   "Klasik yoldan üretilen enerji yani en bilineni olan Hidroelektrik santrallerinin dışındakiler de doğaya ne kadar zarar verdiğini de hepimiz tarafından biliniyor." Bu cümlenizle hidroelektriğin doğaya zararsız olduğunu söylüyorsanız sizinle bu konuda daha tartışacak bir şeyim yok. "Mesleğinizle ilgili" daha çok bilgi edinin. Mümkünse bilimsel araştırmaları okuyun. Güneş enerjisinin ne kadar harika olduğunu anlatan köşe yazılarını değil

 • cüneyt demirhan @cdemirhan

  insan oğlunun bulunduğu her nokta doğaya zararlı tabiki ve insanlığa enerji de gerekli. Sizin kaçırdığınız mevzu en az zarar veren enerji üretimini desteklemek.
  Sizin sözlerinize bakarsak enerji üretilmemeli.
  Nükleer enerjiyi savunuyorsun, atıklarına ne olduğu hakkında bir bilginiz varmı?
  Kahrolsun elektrik enerjisi.