Merhaba, 2 katlı bir evde WIFI sinyal sorunları nedeniyle şöyle bir işlem yaptım. 1. katta adsl modem (TP-Link Archer vr 400) den 2. kata kablo çektim. Rautera (Tp-link w8980) bağladım. Buna ne ayar yapmam lazım? Stabil çalışmıyor. Aralarda internet kullanılamıyor., modem arayüzüne giriyorum ama rauter arayüzüne bağlanıyor, sonra yeniden modeme dönüyor. vs vs.
Ağ konularında bilgisi olanlardan destek rica ederim. TP-link müşteri hizmetleriyle görüşmeyi de denedim ama çok bir fayda göremedim. Sürekli resetleyelim, açılsın yeniden arayın deyip durdular.
İyi geceler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ad33p @ad33p

  Sanırım w8980'i önce dhcp kısmından başka bir ip havuzuna geçirin (192.168.2.1 mesela), sonra birdge/köprü moduna geçirin. Eğer erişim noktası özelliğ varsa o şekilde yapmak daha verimli olabilir.
  Bu arada operation mode kısmında wireless router mode özelliğini açınca, bir şey yapmadan istediğinizi elde edebilirsiniz sanırım.

 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  @muratchimen yaşadığın sorun iki cihazın da LAN IP'sinin aynı olmasından kaynaklı çakışma gibi gözüküyo. Yani ağında 192.168.1.1 IP adresine sahip 2 tane gateway var gibi. Çözüm için routerdaki DHCP kapatılmalı ve router sadece access point olarak kullanılmalı.

  - Bilgisayarına router'a kabloyla bağla
  - Routerda kullanacağın SSID ayarını v.s. yap.
  - Router'ın DHCP özelliğini kapat. (bundan sonra router ile işin olmayacak ve bilgisayarına router ile aynı bloktan statik IP vermedikçe router arayüzüne erişemeyeceksin)
  - Modemden gelen kabloyu rotuer'In WAN portuna DEĞİL, bilgisayarının da takılı olduğu normal sarı LAN portuna tak.

  Bu işlemlerden sonra o SSID'ye bağlanan ya da o LAN portlarına bağlanan her cihaz modemden IP alacak ve internete çıkacak.

  iki cihazın da arayzüne erişmek istiyosan modem 192.168.1.1 ise DHCP havuzu 192.168.1.5'ten IP dağıtmaya başlasın. Router'ın IP adresini 192.168.1.2 olarak değiştir ama yine yukarıda söylediklerimi yap.