Gerçek hayattan kazık bir elektrik/elektronik sorusu:

1 adet 60w 12v Polikristal güneş paneli var. Bu panel her biri 12v 22ah değerlerine sahip 2 adet jel aküyü besliyor. Bu aküler de aşağıda özelliklerini görebileceğiniz 300w/12v'luk bir inverter'e bağlı. İnverter çıkışı evin elektrik tesisatına bağlanarak ampulleri yakacak, telefon şarj edecek.

Soru 1: Elbette güneş açısı ve saati ile değişecek olan akülerin dolum süresi büyük bir muamma. Yine de ortalama bir panelin güneşlenme süresi baz alınacak olursa bu iki akü yaklaşık ne kadar sürede dolar?
Soru 2: Bu değerlerden yola çıkarak elektrik/elektronik bilgisine sahip olmayan normal bir insan evladı elindeki ampulün bu sistemde kaç saatte açık kalabileceğini nasıl hesaplayabilir? (aküler tam dolu iken) Örnekle anlatabilirseniz; üzerinde 220-240v 10kWh/1000h 10w yazan bir led ampulü baz alabilirsiniz.
Soru 3: Bu sistemin kullanıldığı elektrik ağına herhangi bir şey bağlayacağım zaman o ürünün kaç saat açık kalabileceğini anlamak için ürünün w/v/a değerlerini nasıl formülüze edebiliriz? Bunu örneklendirecek olursak İphone 6s baz alınırsa çok iyi olur. 🙂

Öğrenmek istiyorum, videolar izliyorum ama kafa basmıyor dostlar 🙁 Bu hesaplamaları yapmakta yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden sonsuz teşekkürler...

Sonradan gelen Soru 4: Bu iki akü şebekeden şarj edilirse ne kadar sürede dolar?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Buğra Keskin @bugra-keskin

  Bataryalar seri mi, paralel mi baglanmis?

  • Erturk @erturk

   12v 44ah olacak şekilde bağlanmış. Ben böyle diyeyim siz anlayın. Çünkü seri veya paralel olarak yanlış bilgi verebilirim. Bilgim yok.

  • Buğra Keskin @bugra-keskin

   @erturk bende kendim için araştırıyorum o yüzden pro değilim öncedem belirteyim.. panel kaç amper?

  • Erturk @erturk

   @bugra-keskin Kendi panelimin markasını bilmiyorum ama herhangi bir 60w 12v' luk bir panel üzerinden hesaplama yapabiliriz sanırım.

   Panelin Teknik Özellikleri

   - Hücre Tipi : Polikristalin
   - Maksimum Güç : 60 W
   - Maksimum Güç Voltajı : 17,3V
   - Maksimum Güç Akımı : 3,47A
   - Açık Devre Voltajı Voc : 20,76V
   - Kısa Devre Akımı Isc : 3,88A
   - Maksimum Sistem Gerilimi : 715VDC
   - Ağırlık : 5 kg
   - Boyut : 780x675x30

  • Buğra Keskin @bugra-keskin

   @erturk lütfen cevabıma çok güvenme ama 528wh değerinde bir güç bulunuyor . Bu işte tabii böyle hesaplanmıyor bildiğin gibi. Batarya hesabı için benim bulduğum formül
   ortalama günlük wh * güneşsiz günler * ısı kaybı / %50 DOD. Yani anca çok kaba bir hesap yapabilirsin..

  • Erturk @erturk

   @bugra-keskin Siz bu hesaba bile çok iyi gelmişsiniz.

   Yalnız bu kaba hesap formulünüzde wh neyin wh'ı, güneşsiz günlerin birimi nedir, ısı kaybı ve dod neyin nesi 🙁 Bu hesabı bile yapamayacağım sanırım.

   528wh dediğimizde 10w'lık 3 adet ampul 18 saat falan açık kalabiliyor ki satıcı 4-5 saatten bahsediyordu. 12w'u 220'ye dönüştüren inverterden sonra hesaplar değişiyor olsa gerek. Aküler 12v, ampullerde 12v olsa hesabınızın doğru olma olsılığı daha yüksek sanırım.

  • Buğra Keskin @bugra-keskin

   @erturk tesekkurler. inanin bende emin degilim . gunes enerjisi ile beslenen ev projem var onun icin arastiriyorum ve bende tam oturtamadim kafamda. watt= v*a formul bu. bunun hesabi soyle yapiliyormus; diyor ki sen gun ici de ne kullaniyorsun? ornek 10watt led ampulu 3 saat yakacaksin. 30wh oluyor. cogu elektronikte bunu yapiyorsun yada ustunde yazan wh degerine gore hesabi yapiyorsun. diyelimki 11200wh saat deger buldun ve diyosun ki yasadigim yerde 3 gun gunes olmaz , isi kaybi 1.176 gibi bi deger yani batarya isi kaybi degeri, dod ise batarya nin nereye kadar doldurup bosaltican onun hesabi.. bazi bataryalarin omrunu uzatmak icin atiyorum %50 kullanip doldurman gerek vs.. keske biri ciksa herseyi anlatsa cidden kafa karistirici bir olay

  • Erturk @erturk

   @bugra-keskin Bir kaç şey okuduğumda inverter kullanıldığında %7 kayıp yaşanıyormuş.

   Aksilik çıkmazsa yarın bu bahsettiğim sistemi gelip kuracaklar. Arkadaşlardan detaylı bilgi alıp burada paylaşmaya çalışayım.

  • Buğra Keskin @bugra-keskin

   @erturk cok sevinirim. ben buralarda tam bilen gunes enerjici bile bulamadim. ezber bilgiler uzerine yorumluyorlar. yurt disinda guzel kaynak ve videolar var. batarya icin elinde olani satmaya calisiyorlar halbuki li-ion,li-ion phosphate su an en iyi secim. belki tuz bazli kapali bataryada olabilir. siz zaten ufak bir sistem kuruyorsunuz tum ev icin degil herhalde? neyse siz bilgileri alinca paylasirsaniz ordan arastirmaya devam ederiz..

  • Erturk @erturk

   @bugra-keskin Yazlık gibi kullanılacak bir köy evi burası. Aydınlatma ve telefonların şarjını temel ihtiyaç olarak kabul edip bu işimizi görebilecek bir sistem topladık. İşin içine buzdolabı, televizyon falan girince fiyat 5-6 bin liralara çıkıyor. Yakın zamanda eve şebeke elektriğinin gelme durumu olduğu için bu sistemi topladık.

   60w Polikristal Güneş Paneli,
   2 Adet 12v 22ah Bakımsız Akü,
   300w inverter,
   10a kontrolcü aparat.

   Sistemimin güzel tarafı eve elektrik gelse bile kampta kullanılabilecek tipten bir kasa içinde derli toplu olması.

   Kasa aynı, ihtiyaca göre biraz modifiye ettik.
   https://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/200-watt-tasinabilir-gunes-enerjisi-sistemi-330866176

  • Buğra Keskin @bugra-keskin

   @erturk hayirli olsun simdiden. bakalim nasil sonuc alacaksin merakla bekliyorum. lutfen gelismeler ile ilgili yazarsan beni de tag le. kolay gelsin.

  • emre87gs @emre87gs

   @erturk ben de pek beceremiyorum. Bi ara araştırmaya başladım ama bulduklarım o anda tatmin etmeyince vazgeçtim.

   Bildiklerinden yola çıkarak bir deneyeceğim müsaadenizle.

   Öncelikle panel olayına bakalım.
   60watt
   17.3 volt
   3.47 amper

   Şimdi basitçe volt ve amperi çarparak watt değerinin bulunduğunu farketmişsinizdir.
   Mesela 5volt 1 amper bir telefon şarj adaptörü düşünelim.
   (Arada gücü 220 volt ve net bilmediğim bir amper değerine çevirmek ve tabi öncesinde bu enerjiyi çevirmeye sorun olmasın diye depolamak gerek ama pil hesabı kalsın şimdilik)

   1 amper ve 60 volt olarak bu enerjiyi (panelin kalitesine ve güneşin açısına göre değiştiğını de yok sayarak) kullanalım.
   Hızlı olmayan hatta USB çıkışı olarak bildiğim 5volt 1 amper ile 12 tane telefon şarj edilir. Yavaş olur biraz ama olur.
   8 saat max güneş enerjisi gibi hesaplayarak kayıpları amorti etsek pil kapasitesi daha büyük olsa da sonuç değişmez.
   Demek ki watt= volt x amper. mesela ledler de yazar bu değerler. 10 luk bir LED ampül özelliklerine göre siz de hesaplayabilirsiniz.

   Batarya hesabında ah a bölerek hesaplıyor babam. Genelde bataryanın istediğim depolamayı pahalıya yaptığını anladığımdan vaz geçip hesaplama işine kafa bile yormadım.

   Ancak elektrikli bisikletlere ilgım arttı, para ve zaman aynı anda olduğunda ona da el atacağım.

   Buradan emin değilim. Babam sanırım bizim toplam kapasiteden bölüyor, ondan bana karışık geldi pil işi.

   Verdiğiniz linkten de bakınca bataryaların amper değeri 22 olarak verilmiş. Siz de yazmışsınız gerçi arada sonradan gördüm.
   12 volt 22 amper =264 yani iki tanesi 528.
   Çevirici kaybı dışında bu bataryalar tüm güçlerini de kullandırtmıyor ancak lidyum pil gibi olanları da var. Tabi bakmak lazım ancak araba kürsü gibi akülerde bu değer çok daha az bunu bilin..

   Ne demiştik 60 x 8 = 480
   Eğer ki bisiklet aküleri gibi ise gün içinde şarj etme işi bile pili dolduramamanıza sebep olabilecek bir hesapla kurulmuş sistem.

   400w kullanabileceğiniz kesin dersek, 80 watt x 5 saat. Artık kaç ampul vs takarsınız bilemem ama 5 saat boyunca 80 volt ve 1 amperlik enerji kesin gibi.

   Bilmediğim alanlara biraz daldım ancak volt, watt, amper dönüşümü böyle.
   Linke tıklayıp akünün değerlerini kabaca görmesem o hesaba girmezdim. Gerçi akü verimi bir bilmece ve önemli olan da o gibi.

   Evden doldurma işi de şebekeye nazaran cihazın kaç amperi ve voltajı desteklediği ile alakalı.
   Düz hesaplarsak: şebeke voltajı x amperi değerine toplam kapasite değerini böldürüp saat olarak dolum süresini buluruz.
   3 amper 220 volt bile olsa 1 saatin altında oluyor ancak şebeke gücü 10 a da olabilir tam bilmediğim kısım bu.

   Gene dolumu cihazın sınırları belirleyecek. Çevirici tekrar 22ah 12v yaparken ne kadar hızlı olur bilemem. Çevirici detaylarında yazıyorsa başka.

   Muhtemelen bildiğiniz çokça şeye değindim, ancak anlatmaya uğraşırken ben daha iyi anladım konuyu.
   Umarım bir nebze de olsa işte yaramıştır bu uzunca yazı.

   Kablo ile çadırlara yayma gibi bir düşünceniz yoksa sistemin telefon vb şarj ve ana aydınlatma için yeterli olduğu kesin gibi.

  • Erturk @erturk

   @emre87gs Aküler bisiklet akülerinin aynısı. Bakımsız kuru jel akü olarak geçiyor. Satıcı arkadaş da 1 gün içinde yalnızca bir akünün dolabileceğini, 2 akünün tam kapasite dolması için 2-3 günün gerekli olduğunu söylemişti. Genelde hafta sonları gideceğimiz bir yer olduğu için bu süreyi kendimce yeterli buldum.

   Okuduğum bir makale 12v'nin inverter ile 220v'ye dönüşümünde %7'lik bir kayıptan kesin bir dille bahsetmiş. İnverter incelemelerinde ise en iyi inverter'in bile %80 verimlilikle çalıştığı söyleniyor.

   Sistem kablo ile çadırdan çadıra geçmeyecek olsa da, ev tesisatının girişine bağlanacak ve kalın kabloların kullanıldığı ev tesisatı ile her odayı dolaşacak. Burada da ciddi bir kayıp söz konusu olabilir.

   Sizin akü hesabınızdan yola çıkarsak ve 400w kesin dersek 400w/10w=40wh, yani 10w'lık bir ampul 40 saat boyunca yanabilecek. Gün içinde sürekli 5 ampul aktif olsa her biri ortalama 8 saat aydınlatabilecek ki bu benim için yeterli bir süre. Sizce hesap mantığım doğru mu?

   Emeğiniz için teşekkürler.

  • emre87gs @emre87gs

   @erturk batarya konusundan tam emin olmamakla birlikte yaptığım bir hesaptı ama watt olarak çevirilince iş sadece temel matematiğe kalıyor ki kullanımınıza göre çoktan hesaplamışsınız.
   Panel çok ufak bence ev için.
   Yani 200 lük bir panel koymak çok mu pahalı ?
   Linkteki daha düşük sistemi görünce bu sistemlerin çok fazla kârsız olduğu gerçeği canımı sıktı. Başka satıcılara da baktınız umarım.

   Eve doğrudan bağlamak vs pek verimli olmasa da işinizi görür umarım.

   İleride büyütme gibi bir planınız varsa çevirici kısıtlayacak sizi.

  • Erturk @erturk

   @emre87gs Fiyat konusunda sistemin taşınabilir olması ve kurulu gelmesi avantajımaydı. Taşınabilirlik sağlayan ve akülerin de içinde bulunduğu kutu'ya 100-150 lira yazdığımda, 50 lira da montajına eklediğimde fiyat tutuyor. Diğer parçaların ortalama fiyatları da internette var zaten.

   Ben tv, buzdolabı vs. düşünmediğim için sadece aydınlatma ve şarj bana yeterli. İlerde elektrik gelecek, sistem boşa çıkacak.

   Taşınabilir olmasına ihtiyaç duymayanlar bence de 100w'lık bir panel ve 100ah'lik bir akü ile açık sistem olarak başlamalılar. İhtiyaçları kadar da yanlarına panel ve akü ilave edebileceklerini düşünerek 1600w civarı bir inverter almaları fena olmaz.

 • Buğra Keskin @bugra-keskin

  benimde batarya hesabi dogruymus o zaman. yani senin ornege gore gidersek; gunde 480 w elektrik ureten panel ile 528 wh lik bataryayi sarj ediyoruz. burada hesapta hata payi birakilmamis tabii, bir de surekli gunes olacak panele golge dusmsyecek vs bir suru etken var. @emre87gs bir soru: 10 w bir ampulu wh degerini bulmak icin `10w x kac saat kullanacaksak` mi oluyor?

 • Erturk @erturk

  @bugra-keskin , @emre87gs ,

  Arkadaşlar montajı bekleyemeden firmaya whatsupp üzerinden sordum. Arkadaşlar şöyle hesapladılar;

  (aküler tam kapasite dolduğu taktirde)
  44x12x0.8=422,4w çıkışınız var dediler. Buradaki 0,8, %20'lik inverter ve kablo kaybı imiş.

  Voltaj sabit olduğu için amper hesabına hiç girmeyerek çıkış watt' ını ampulün watt' ına bölerek bulabilirsiniz dediler. Yani 422w/10w= 42 saat bu ampul açık kalabilirmiş.

  Gelelim akünün dolumuna;

  Panel tam kapasitede 60watt verdiğinde amper değeri 3,48 miş. 44/3,48 =12 saat de dolarmış. Gerçekçi olmak adına Kayseri koşullarında tam kapasiteye erişim mümkün mü diye sordum, yaz aylarında yaklaşık 1 günde tam dolum olabileceğini söylediler. Yani güneşi aldığı sürece tam kapasiteyi görüyoruz, öyle çılgın şartlar oluşmasına gerek yok.

  Son olarak akünün ömrünün uzaması için kendini ne zaman kapattığını sordum. 10.4 voltta kendini kapatıyormuş. Bunu hesabımıza nasıl katacağız diye sordum ama çok karışık olduğunu bundan yüz yüzeyken bahsedeceğini söyledi. Formüller falan giriyormuş araya. 🙂

  • Buğra Keskin @bugra-keskin

   Benim arastirsigim da 2 nokta var . Birincisi panele azicik golge dusse komple duruyor. Hadi bunu gectim. Bulundugin sehirin guneslenme saat cizelgesini ve radyasyon degerlerini hesaba katip ortalama al. Mesela muglada kisin 4 saat yararlaniyorsun. Genelde hesap en dusuge gore yapiliyor. Panelden sonra bataryaya gelince bataryanin mppt kullanacaksan yuze kaci dolup bosalacak falan filan ... bosver cok muamma is sen zaten led ampul yakican degmez yorulduguna..:)

 • emre87gs @emre87gs

  Tam yorum yazıyordum bildirim geldi. Dediğim gibi batarya tam bir bilmece. Sonuna yakın kendini kullandıran bataryalardan bahsediyordu babam ama bunlar onlardan değil tabi.
  Yarıdan fazlasını kullandırıyor gibi gene rahat.

 • maxemilian @maxemilian

  inverterin kaybı baya fazlaymış ama daha verimli panelle falan bu işler daha da iyiye gider

  • Erturk @erturk

   @maxemilian Evet inverter kaybı fazla maalesef. Hatta bendeki gibi akülerin bulunduğu bir sistem olunca aküler %20 dolu olmasına rağmen akünün boşalıp zarar görmemesi için sistem kendisini bu seviyelerde kapatıyor.

   İlerde detaylı bir inceleme yapacağım.

 • Erturk @erturk

  Arkadaşlar bugün sistem geldi ve kabaca kurulum yapıldı. Ev tesisatımız da olduğunu düşündüğümüz sorundan dolayı elektriği dışarıdaki sayaçtan içeri getirip lambaları yakamadık. Hafta içi evin elektrik işlerini yapan arkadaşlar gelip tesisatı gözden geçirecekler. Onun haricinde güneş sisteminin çalıştığı test edilebildi.

  https://i.hizliresim.com/lOQEGk.jpg
  https://i.hizliresim.com/oOdEW2.jpg

  Benzer ya da daha profesyonel sistemler düşünüyorsanız n11, gittigidiyor gibi yerlerden de satış yapan bir firma burası. Burada herkesin kafasında sormak isteyeceği konular olduğunu biliyorum ve kendilerini aşağıda ki numaradan arayıp dilediğinizi sorabilirsiniz. Kendileri ile alışveriş yapacağınız zaman da gerekirse sizin adınıza iş yerlerine tekrar tekrar gidebilirim, sorun olmaz.

  Sistem tamamen aktif hale geldiğinde detaylı bir inceleme yapabilirim, şimdilik bu kadar.

  İsos Enerji :
  Enerji Sistemleri Mühendisi Emre Bey
  Web: http://www.isosenerji.com
  Tel: 0553 532 97 68
  E-Mail: [email protected]