@gamsizm Şu işlemci açığı olayını anlatma imkanınız var mı? Şahsen kendi adıma daha önce hiçbir olayda bu kadar kafa karışıklığı yaşamamıştım. Her yerden ayrı bir ses çıkıyor. Açık işlemci açığı ama işlemci firmaları hariç tüm firmalar güncelleme getiriyor. Microsoft güncelleme çıkardı, anakart üreticileri bios update hazırlıyorlarmış, Nvidia bile güncelleme çıkarttı. Ekran kartı driver'ıyla işlemci açığı ne alaka yani anlamadım ben bunu. Açıklar işlemcide ancak işlemci üreticileri hariç her firma bişeyler yapıyor. Harddisklere SSD'lere de firmware güncellemesi gelirse şaşırmayacağım artık. Ancak bu güncellemeler ne sağlıyor hiçbir fikrimiz yok. Kimi "işletim sistemi güncellemesini denedim %38'e performans düştü" diyor kimi "problem yok" diyor... Şimdi biz bu güncellemeleri yapalım mı yapmayalım mı? Açık zerre umrumda değil şahsen, o açığı kullanmak için zaten bilgisayara girmiş olmak gerekiyormuş. E adam girmişse zaten istediğini yapar illa işlemci açığını kullanmasına gerek yok. Madem öyle ben zaten kaçamayacağım birşey için neden güncellemeleri yapıp performans kaybı yaşayayım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • davinci @davinci

  Teknoseyir'in değinmesi farklı olur tabi ama hiç yoktan belki fikir verebilir. Ben de dün izledim. 🙂
  https://www.technopat.net/2018/01/09/islemci-meltdown-spectre-aciklari/

  • reducto @protego

   Şahsi olarak güvenmediğim bir site. Önyargı değil, 3 kez yaptıkları yanıltmaları yakaladım. Bir kez bile yapsalar bir daha güvenmem zaten...

  • davinci @davinci

   @protego Zaten bu her site, haber kaynağı, kitap vs. bilgi edinebilen her yer için geçerli. Şüpheci ve sorgulayıcı olmak lazım. Bilgiyi sınamadan almak çiğ ya da kirli gıda almak gibi zararlı olabiliyor. Ben de bu site için çok ısınamamakla beraber bunlarda ne demiş diyerek izliyorum, kıyaslıyorum ve sınıyorum.

 • reducto @protego

  İşte ben de onu diyorum. Bilgisayara zaten sızması gerekiyor adamın. Ben bu kısımda değilim zaten. Performans kısmındayım. Güncellemelerin hiçbirini yapmadım bekletiyorum. Kimi diyor performans düşer / düştü, kimi diyor bişey yok çok karıştı ortalık

 • Uğur Yurtsever @ugury

  Intel, 4-5 nesil öncesine kadar gerekli microcode güncellemelerini çoktan yayınladı:

  Olayın özeti şu:

  Meltdown ve Spectre'in ilk varyasonu işletim sistemi ve yazılım tarafında yapılan güncellemelerle kapanıyor.

  Spectre'in branch injection denen ikinci varyasyonu ise, işletim sisteminin yanı sıra işlemci üreticilerinden microcode güncellemesi bekliyor. Microcode güncellemeleri ise iki şekilde son kullanıcıya ulaştırılabiliyor.
  1- BIOS update ile
  2- İşletim sistemi yoluyla

  Şu ana kadar Asus ve MSI, 1xx ile x99 ve sonrası çipsetler için güncelleme geleceğini duyurdu. Haswell, Broadwell vs gibi daha eski işlemciler ve çipsetler için ne olacak henüz bilinmiyor. Ancak Intel bu işlemciler için microcode güncellemelerini çoktan yayınladı. Yani anakart üreticilerinin bu işlemciler için de güncelleme yayınlamasının önünde bir engel yok.

  Anakart üreticileri eski sistemler için güncelleme yayınlamazsa, Intel'in yayınladığı microcode'u anakartımızın son BIOS'una enjekte edip güncelleme yapmamız da mümkün. Ben, Intel'in Haswell için yayınladığı microcode'u kullanarak MSI z87 GD65 anakartım için kendi modlanmış BIOS'umu yaptım. Testlere ayıracak zamanım olmadığı için henüz güncellemedim, ama haftasonu falan bir deneyeceğim.

  • davinci @davinci

   @nuguryurtsever Test dediğiniz yani BIOS güncellemesi öncesi çalıştırılan bir kodla açık görünürken; güncelleme sonra kapanmış diyeceğimiz tarzda bir kontrol mevcut mudur? Yoksa testten kastınız farklı mı? Bende BIOS'u biraz önce güncelledim de varsa bir kontrol yapalım 🙂

  • reducto @protego

   Yorum için teşekkürler. Açıkçası Bios modlama kısmı bilmediğim bir konu cesaret edemem, bilgisayarı zar zor topladık zaten mefta etmeye gerek yok 😀 Benim derdim daha çok performans kısmında. i7 3770K ile 6GB 1060'ı kombinledik, bazı cins oyunlarda bazı durumlarda işlemci darboğaza giriyor zaten. Forza Horizon 3, Black Desert Online gibi. Benim zaten sınırda kullandığım işlemciye bir de performans kaybı gelirse eh artık yani.. Madem bu açığın kullanılması için zaten bilgisayara girilmiş olması gerekiyor o zaman umrumda değil güvenliği güncellemesi. Performans kaybı yaşamayayım yeter. Eğer performans kaybı varsa %1 bile olsa bu güncellemeleri yapmak istemiyorum bilgisayara. Bu konuda da işte her kafadan ayrı ses çıkıyor biri %35 diyor biri %5 diyor biri hiç değişiklik yok diyor.. Bi de tek güncelleme de değil ayrı ayrı hepsi. Hepsinin ayrı bir etkisi vardır performansa. Mesela Nvidia'nın getirdiği ekran kartını yavaşlatıyor mu? Bilmiyoruz işte..

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @davinci3 Test derken, performans testlerini kastetmiştim.

   Güvenlik açıkları BIOS update ile tamamen kapanıyor. En azından Microsoft öyle olduğunu iddia ediyor.

   Powershell'i admin olarak çalıştırıp şu komutları kullanarak duruma bakabilirsiniz. Direkt Microsoft'un açıklamasından kopyalıyorum.

   PS> Install-Module SpeculationControl (bu noktada güvenilir olmayan bir kaynaktan yüklemek istediğinize emin misiniz gibi bir şeyler diyebilir, microsoft'un olağan hıyarlığı. evet deyip geçin)

   PS> # Save the current execution policy so it can be reset

   PS> $SaveExecutionPolicy = Get-ExecutionPolicy

   PS> Set-ExecutionPolicy RemoteSigned -Scope Currentuser

   PS> Import-Module SpeculationControl

   PS> Get-SpeculationControlSettings

   PS> # Reset the execution policy to the original state

   PS> Set-ExecutionPolicy $SaveExecutionPolicy -Scope Currentuser

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego İş yükünden iş yüküne değişiyor performans kaybı. Ben microcode güncellemesi olmadan, sadece Windows'a gelen güncellemeler sonunda (meltdown ve spectre 1) oyun performansında bir fark görmedim. Sanki Assassin's Creed Origins'in frame time'ları bir tık daha kötü oldu, ama açıkçası bunu da tam olarak ölçmek için FCAT vs gibi gerekli altyapım yok.

   Anakartında çift BIOS bankası varsa, en azından birini güncelleyip deneyebilirsin. Ben öyle yapacağım açıkçası.

   Bu arada microcode güncellemesi Windows üzerinden de gelebilir pek tabii. Ona yapacak bir şey yok.

   Ben açıkçası yeni microcode ile en azından oyunlarda %10'dan fazla performans kaybı olabileceğini düşünmüyorum.

  • reducto @protego

   @nuguryurtsever Ben işlemciye nasıl yapsam da azıcık daha OC zorlasam %2-3 performans daha alsam derdindeyim, oyunlarda %10 kayıp benim için ölüm fermanı gibi birşey. Black Desert'ta 80 kişi (abartı yok) boss kestik bugün, işlemci can çekişti resmen fan sesini kulaklığa rağmen duydum yani...

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego O zaman yeni microcode'u içeren BIOS çıkarsa yükleme. Ancak dediğim gibi bir noktadan sonra tüm eski sistemler için microcode güncellemesi işletim sistemi üzerinden dağıtılabilir. Ona yapacak bir şey yok.

   Şu an Windows'un güncelse zaten Meltdown ve Spectre'in ilk varyasonuna karşı bir açık bulunmuyor. Diğeri içinse başımıza ne gibi işler açılacak, yakın zamanda göreceğiz.

   Ben en azından kendi sistemimde bir deneyip sonuçları buradan paylaşmayı düşünüyorum. Belki birilerinin işine yarar. Çünkü şu ana kadar gördüğüm bütün testler, Skylake ve sonrasıyla yapılmış; sanki herkes bu işlemcileri kullanıyormuş gibi. Donanım siteleri gerçekten kullanıcının işine yarayacak bir şeyler yapmak yerine firmaları memnun edecek içerik peşindeler gördüğüm kadarıyla. Her yerde korkunç bir kafa karışıklığı hakim.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Olayın bir anda bu kadar patlamasının ve insanların paniğe kapılmasının nedeni de zaten perde arkasında aylardır bilinenlerin erken sızmış olması. Donanım üreticileri dahil herkes hazırlıksız yakalandı. Sızmamış olsaydı muhtemelen bütün yamalar yapıldıktan ve sistemler çoktan yavaşladıktan sonra haberimiz olacaktı. Üç beş hafta ve birkaç bin küfürün ardından da unutulup gidecekti.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego Bu arada ekran kartları konusunda herhangi bir açık söz konusu değil. Nvidia'nın yeni sürücüsünün performansa bir etkisi yok yani. Çok çok işlemciyle olan iletişim tarafında güncellemeler dikkate alınarak yapılmış bir takım iyileştirmeler olabilir. Ancak gözlemlediğim kadarıyla bir fark yok.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  Performans meselesine gelirsek. Microcode güncellemesinin Haswell ve öncesi sistemler için hissedilir performans kaybı getireceğini söylüyor Microsoft. Skylake ve sonrası içinse durum biraz daha iyi deniyor. Ancak hangi iş yüklerinden bahsediliyor belli değil. Youtube'ta GamersNexus, Hardware Unboxed, Digital Foundry vs gibi detaylı ve güvenilir incelemeler yapan kanalların içeriklerini takip etmek gerek.

  Ben microcode güncellemesinden sonra kendi testlerimi yapacağım.

  Şu ana kadar Windows güncellemelerinden sonra SSD, oyun ve işlemci performanslarında bir değişiklik görmedim. Yaptığım testler genelde hata payı içerisinde değişiklikler gösterdi hep.

 • Gump @runforrest

  WP2 muhabbeti gibi bence, bilen adamın yararlanacağı bir açık gibi geldi bana. @leventp değimiyle alt kattaki hınzır çocuğun işine yarayacak bir şey değil. Bu işin senaryosu bana daha çok online bankacılık yada buna benzer para ile oynayan sistemleri yolmaya kafa yoran tipleri harekete geçirir gibi. Belkide çoktan bu açıktan yenecek ekmek yenmiş, bilmediğimiz açıklardan yenmeye devam ediyordur. Çağın vebası bunlar yaşayarak görüp katlanacağız yapacak bir şey yok.