Arkadaşlar selamlar,
Bilgi vermesi açısından yaşadıklarımı toplu olarak yazıyorum.

İlk olarak Asus N56-VZ laptobuma ssd yükseltmesi yaptım.Çıkardığım mekanik HDD’yi DVD sürücüsü yerine takmak için aparat satın aldım.Ama ne yazık ki HDD kutusunu DVD yerine takarken bağlantı soketini kırdım.Hal böyle olunca 250 gb’lık ssd ile bir süre yoluma devam ettim.Ama bilgisayarım ısınıp aniden kapanınca hem temizlik yapmak hemde termal macunları yenilemek için bilgisayarımı açtım ve temizledim macunları yeniledim ve açılmışken kopan soketi lehim yaptırdım.Sonrasında bilgisayarı tekrar monte ettim ve sonuç başarılıydı.İşlemci sıcaklığı vs 10 derece fark etti.Ayrıca lehimlenen parça çalıştı ve DVD sürücü sorunsuz şekilde çalıştı.Sonrasında HDD kutusuyla mekanik diski tekrar DVD sürücüsüne taktım.Ama ne donanım sürücüsünde ne de bios’ta görünmedi.Sonrasında ssd ve mekanik diskin yerini değiştirdim.Bu kez de ssd çalışmadı.Sonrasında Biosta birkaç ayarı kurcaladım.(Görüntüleri aşağıda mevcut.)En son ssd’yi yerine taktım ve bu kez’de ekran gelmedi.Power’a basıyorum fan çalışıyor ışık yanıyor, ssd ısınıyor ama ekranda tepki yok.

Şimdi bu aşamada yaptıklarım:

-Ramleri çıkarıp yer değiştirdim.Temizledim ama sonuç aynı.
-Harddiskler olmadan açmayı denedim sonuç aynı.
-Pil usb güç kablosu vs hepsini söküp güç butonuna 30 sn kadar bastım statik elektirik boşalsın diye sonuç aynı.
-HDMI üzerinden TV’ye bağladım sonuç aynı.Görüntü gelmedi.
-En son inat ettim güç bela bios pilini buldum çıkardım bekleyip tekrar taktım sonuç aynı.

İnternette bu sorunla karşılaşanlar olmuş ama ben bir türlü sorunu tam olarak anlayamadım.Linkleri aşağıya koyuyorum.

Tüm bunları fikir vermesi açısından yazıyorum ayrıca biz doktor olarak (henüz aday olsamda) teşhise adım adım anamnez alarak öykü alarak gideriz.Bende adım adım başımdan geçenleri yazdım.Fikirlerinizi bekliyorum.Yarın bilgisayarı yerel bir servise götüreceğim.En son çare Ankara asus’a göndermek.

Tüm bu adımlarda yanımda olduğunuz ve okuduğunuz için çok teşekkürler.Fikirlerinizi ve tahmnlerinizi yazarsanız mutlu olurum.Öğrenmek güzeldir.

Bir arkadas daha birebir aynı sorunu yaşamış:https://forum.donanimhaber.com/asus-n56vz-ssd-sonrasi-bios-sorunu--95885936#95885936

Yabacı siteler:
http://www.tomsguide.com/answers/id-1975679/asus-n56v-bios-problem.html

https://rog.asus.com/forum/showthread.php?37044-Asus-N56VZ-quot-bricked-quot-after-setting-BIOS-hard-drive-password

http://forum.notebookreview.com/threads/asus-n56vz-no-logo-no-post-no-boot-no-screen.714764/page-2

https://rog.asus.com/forum/showthread.php?17735-N56VZ-BIOS-Update-failed-now-Black-Screen

Son güncelleme
Bilgisayarı yetkili servis kabul etmedi parçaları Yok garantisi Yok biz alamayız dedi ki bu oldukça enteresan.Sonrasinda yerel bir tamirciye verdim.Bios çipini değiştirdiler ve sorunum çözüldü yaklaşık olarak 250₺'ye maloldu.Edindigim tecrübeye gelecek olursak asus yetkili servisi tam bir fiyasko ayrıca laptopta kullanılan plastik gövde menteşeler vidalar vs hepsi 2.sinif sökerken mutlaka ama mutlaka zarar veriyorsunuz deneyimle pek alakası Yok.
#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kurtcuk @kurtcuk

  Bios pilini çıkarttığın esnada batarya takılı mıydı? Eğer öyleyse çıkartıp bekle 5dk falan

 • Orcun @orcun

  Cihazın çipseti uçurmuş olabilir misin ? Veya en iyi ihtimalle bios gitti.

 • Fatih @fatihy

  Almış olduğun dvd aparatı bilgisayarını bozdu herhalde başka bir hata göremiyorum ben

 • suicide @suicide

  Lehim yaptirdiginiz soketin baglantilarini kontrol edin. Kisa devre olabilir. Sadece ayarlarla oynayarak ekrana goruntu gelmesini bozabileceginizi sanmiyorum. Birde soktugunuz tum parcalari (ram cpu vs.) ve kablolari iyice kontrol edin.

 • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

  Durduk yere uçmaz arkadaşların dediği gibi lehim yerlerinde sorun var bence de.

 • suicide @suicide

  Mobilde cok bakamiyorum malesef, eve dondugumde incelemeye calisirim. Soketi cok kez sokup takmis olmalisiniz tamirden sonra, o esnada sorun cikmis olabilir. Model kronik bios sorunlu olsa da sizin kurcaladiginiz esnaya denk gelmesi insani suphelendiriyor. Sadece ayar olsa sifirladiginizda duzelirdi zaten. Velhasil bi gozle, multimetre ile kontrol edin derim ben.

 • suicide @suicide

  Voltaj, direnç, kisadevre vs. gibi basit seyleri olcmeye yarayan bir alet. Ben biraz daha deneyimli dusunmustum sizi ondan oyle bir tavsiye verdim 🙂

 • YCK @yck

  n56vz bende de var. bios değil de daha farklı bir sorun yaşamıştım. hdd için aldığım aparatın arkasında siyah bir tutaç var. bu tutaç ufacık bir şeydi. meğer bu tutaçın konumunu değiştirmek gerekiyormuş, o yüzden çalışmıyordu benim hdd. konumu değiştirince çalıştı. bir de güç seçeneklerinden hdd uyku süresini kapatmıştım. ilk aldığım aparatta da o tutaç yoktu aliexpress'ten tutaç olanları arayıp, bulup tekrar sipariş etmiştim. bios ile alakası var mıdır dersen sanırım yok 😀

 • Doktor Yapay Zeka @dr-yapayzeka

  Yabancı bir arkadasın yazdığı yorum:(ürün sıfırken bu basına gelmiş kronik bir problem var galiba kafayı yiyeceğim Asus gibi bir firma nasıl böyle birşey yapar hemde n serisinde)
  Greetings. I bought an Asus N56VV(I7-3630QM, 8GB RAM, GT750M) on Friday, but I was only able to check it out today.

  Naturally, I went into BIOS(UEFI?) to check the parameters and see what's good and nice in there. I came across something called "Asus Animated BIOS logo" or something similar. I'm normally a form over function guy, but here I went for more aesthetics and paid the price for it. I turned on the animation thing, saved changes to BIOS and restarted. Lo and behold, it starts to a black screen, and nothing happens, not even the ASUS splash screen that normally comes on during POST, that screen where you can press F2 to get into BIOS. From what I understand, it's "bricked", in some way or another.

  I regret this stupid decision, but I think it's even more stupid to have something in the BIOS that can upset the system so easily even though it seems as harmless as changing boot priority.

  The computer is basically the same as a N56VZ/VM/DP, just with different components. I'm pretty sure BIOS is either the same or very similar, so I've tried troubleshooting for the mentioned models also.

  Anyway, things I've tried:
  -taking out the battery, pressing and holding the power button to drain any residual electrical current. Did no less than three 15 second holds, no change.
  -frantically pressing F2 after turning on the computer, holding F2 before turning it on. Also tried this with pretty much every F key and Esc/Del.
  -taking out the HDD and booting without it, no change.
  -connecting an external monitor.
  -blindly trying to reset BIOS settings, no change.

  I've come to a conclusion that it's either something that could be fixed by removing the motherboard battery to reset the BIOS. Or the motherboard somehow died.

  Neither of which I can or want to fix myself. It's a brand new laptop, so I've got warranty. But it's Sunday and the service center won't work until Monday. I've searched for a solution, and I've found several, none of which worked for me. But it's hard to find someone with the exact same problem, so perhaps that's why.

  I've now calmed down, but initially I was very upset, somewhere between angry and sad. It would make me very happy to find a solution that doesn't require me to bring it it for warranty repairs - it's a brand new laptop and I would rather avoid having it completely disassembled and re-assembled. Besides, it would take precious time, I'd be left without a laptop for a few days at least, for sure.

  BIOS version is 2.15.xxx - didn't get the last numbers, unfortunately, because I didn't expect to not be able to get back into it.
  @fatihy @suicide @mutlakdeli @orcun @kurtcuk

 • Doktor Yapay Zeka @dr-yapayzeka

  Translate ile Türkçesi :
  Selamlar. Cuma günü bir Asus N56VV (I7-3630QM, 8GB RAM, GT750M) aldım, ancak bugün yalnızca kontrol edebildim.

  Doğal olarak, parametreleri kontrol etmek ve orada neyin iyi ve güzel olduğunu görmek için BIOS'a (UEFI?) Girdim. "Asus Animated BIOS logosu" ya da benzeri bir şeye rastladım. Normalde işlevsel bir adamdan bir formdayım, ancak burada daha estetik için gittim ve bunun bedelini ödemiştim. Animasyon özelliğini açtım, değişiklikleri BIOS'a kaydettim ve yeniden başladım. Gördüğünüz gibi, siyah bir ekrana başlar ve BIOS'a girmek için F2'ye basabileceğiniz POST sırasında normalde gelen ASUS giriş ekranı bile, hiçbir şey olmaz. Anladığım kadarıyla, bir şekilde "tuğla" yapılıyor.

  Bu aptalca karardan pişmanım ama BIOS'da, önyükleme önceliğini değiştirme kadar zararsız görünmesine rağmen sistemi kolayca bozabilecek bir şeyler olmanın daha aptalca olduğunu düşünüyorum.

  Bilgisayar, temel olarak farklı bileşenlere sahip bir N56VZ / VM / DP ile aynıdır. BIOS'un aynı veya çok benzer olduğundan eminim, bahsedilen modeller için de sorun gidermeye çalıştım.

  Her neyse, denediğim şeyler:
  - aküyü çıkartın, kalan elektrik akımını boşaltmak için güç düğmesine basıp basılı tutun. En az üç 15 saniyede bekletti, değişiklik yok.
  - bilgisayarı açtıktan sonra F2 tuşuna basarak F2 tuşuna basılı tutarak açın. Ayrıca bunu hemen hemen her F tuşuyla ve Esc / Del ile denedim.
  HDD'yi çıkarmak ve olmadan önyükleme yapmak, hiçbir değişiklik yapmak.
  -bir harici monitör bağlamak.
  -Blind, BIOS ayarlarını sıfırlamaya çalışıyor, değişiklik yok.

  BIOS'u sıfırlamak için anakartın pilini çıkarılarak düzeltilebilecek bir şey olduğuna karar verdim. Ya da anakart nedense öldü.

  Bunlardan hiçbiri kendimi düzeltmek istemiyorum ya da kendim düzeltmek istemiyorum. Bu yepyeni bir dizüstü bilgisayar, bu yüzden garanti var. Ancak Pazar günü ve servis merkezi Pazartesi gününe kadar çalışmıyor. Bir çözüm aradım ve hiçbiri benim için hiçbir şey yapmadı. Ancak aynı problemi olan birini bulmak zor, belki de bunun nedeni budur.

  Şimdi yatıştırdım, ancak başlangıçta kızgın ve üzgün bir yerlerde çok üzülmüştüm. Garanti onarımları için bana getirmemi gerektirmeyen bir çözüm bulmaktan beni çok mutlu eder - bu tamamen yeni bir dizüstü bilgisayar ve tamamen sökülüp yeniden monte edilmekten kaçınmayı tercih ederim. Ayrıca, çok değerli zaman alacaktı, en azından bir kaç gün boyunca bir dizüstü bilgisayar olmadan bırakılacaktım.

  BIOS sürümü 2.15.xxx'dır - ne yazık ki, son rakamları almadım çünkü geri dönememeyi beklemedim.

  @suicide @fatihy @orcun @kurtcuk

 • Gump @runforrest

  Benim de aklıma lehimli soket de kısa devre olabileceği geldi.

 • suicide @suicide

  Valla enteresan bir durum, bir tek boot animasyonu acmak ile nasil bios bozulur onu anlamadim :S hadi oyle bir bug oldu diyelim bataryayi ve bios pilini sokup ayarlar resetlenince makinenin normal acilmasi gerekir. Siz butun pilleri cikarip bikac saat bekleyin garanti olsun en iyisi. Sadece ayar degistirerek bios flashinin bozulma ihtimali cok mantikli gelmiyor cunku. Bios pilinin yatagindaki arti ve eksi uclari kisadevre etmeyi de unutmayin isleri hizlandirir, nasil bir cap kullandiklarini bilmiyoruz hemen resetlemiyor olabilir.
  Ek: servise vermissiniz zaten biraz gec gordum 🙂

 • suicide @suicide

  Buarada sonradan translate ine baktim da google kendini gelistirmis sanki 😀

 • Doktor Yapay Zeka @dr-yapayzeka

  @kurtcuk @orcun @suicide @fatihy @sefayalcin1903 @yck @mutlakdeli
  Son güncelleme
  Bilgisayarı yetkili servis kabul etmedi parçaları Yok garantisi Yok biz alamayız dedi ki bu oldukça enteresan.Sonrasinda yerel bir tamirciye verdim.Bios çipini değiştirdiler ve sorunum çözüldü yaklaşık olarak 250₺’ye maloldu.Edindigim tecrübeye gelecek olursak asus yetkili servisi tam bir fiyasko ayrıca laptopta kullanılan plastik gövde menteşeler vidalar vs hepsi 2.sinif sökerken mutlaka ama mutlaka zarar veriyorsunuz deneyimle pek alakası Yok.
  #akış