İlginç bir haber daha, ilginç çünkü devlet bir disiplini önce kendi kurumlarında uygulamalı ve başarılı olmalı ki sonra genelde de bunu zorunlu hale getirebilsin, değersiz yada mesnetsiz bir hamle gibi görülsede F Klavye vakası bir dayatma değil tam tersi başarılı olursa güzel bir hamle olur.
Bundan sonraki hamle kendine has bir Linux vb işletim sistemi ve yan uygulamaları kullanmaya başlamak olmalı, bu konularda sektörden bilgili tecrübeli insanları şuanda toplayıp üzerinde kafa yorulmalı, bir süre sonra emekler karşılığını verir.
Değişiklikler sancılı olsada dirayet gösterip çaba sarfedilip başarılı olunabilir.

https://www.donanimhaber.com/diger-bilim-ve-teknoloji/haberleri/2017-yilindan-itibaren-F-klavye-zorunlu-hale-geliyor.htm

2017 yılından itibaren F” klavye zorunlu hale geliyor

Gerçekleştirilen düzenlemeyle birlikte 2017 itibariyle kamu kuruluşlarında "Q" klavyeler kaldırılacak ve bunun yerine Türkçe yazımına daha uygun, yeni standartlara sahip "F"klavye kullanılacak.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • paratoner @paratoner

  Şaşırtıcı olmaması gereken şeyler şaşırtıyor neden bilmiyorum, mehter takımı gibi ilerliyoruz memleketçe her alanda, bu gibi işlerin hayata girmesi = değişim dönemleri gerçekten can sıkıcı oluyor. Memurların etkileyici klavye performanslarına ne derece etki edecek bilmiyorum ya orası da ayrı bir konu. 😀

 • Hasan Dilek @hasan-dilek

  Birisi F klavye diyince aklıma LP nin gündem de söylediği aklıma geliyor. "Q klavye ile ne yazamadın?". F klavye bence devlet meselesi olmamalı

  • paratoner @paratoner

   Kısmen haklısın fakat elde F varken en başından itibaren kullanılmaması bir garabet, zararın neresinden dönülse kardır bence, alışkanlıklar dirayetle ısrar edilerek değişir, devlet bu ve benzeri yanlış oluşturulmuş işleri düzeltmeli bu şahısların işi değil.
   Yerli yazılım üretilmeli ve en azından devlet tarafında bu böyle olmalı ki halktada bir karşılık bulsun, Google vb arama kaydını tutar yapay zeka için kobay oluruz, keza aklınıza gelebilecek her yazılım artık bir içerik toplayıcı ve geliştikçe daha iyisi yapılıyor, bu sadece bir örnek ve çoğaltılabilir.
   Klavye konusu basit bir konu eve ama zararın neresinden dönülse kardır, hele ki ortada bir F klavye seçeneği varken.

 • arandur @arandur

  Ben memurum, devlet F klavye verse de gidip parasıyla Q klavye alacağım. 34 yaşından sonra klavye değiştirmeye niyetim yok.