Selamlar,
Hoparlörden gelen tiz ses konusunda yardıma ihtiyacım var. Sözünü ettiğim tiz ses, maximum ses ayarında gelen cızırtı sesi değil. PC açık ya da kapalı fark etmeksizin belirli aralıklarla gelen tiz bir ses. Hoparlörü tablete bağladığımda bu sesi almıyorum bu nedenle sorunun elektrik hattı ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Bina yeni olduğu için topraklama hattında sıkıntı olacağını sanmıyorum. Sorunun kaynağının trafodan kaynaklanan mikro dalgalanma olduğunu düşünüyorum, çünkü geceleri bu sesi daha az duyuyorum.

Çözüm önerisi olan var mıdır? Anakart ile hoparlör girişi arasına bu tiz sesi filtreleyecek bir aparat/ara parça vs. var mıdır acaba? Şimdilik aklıma gelen tek çözüm yeni bir monitör alma arifesindeyken dahili hoparlörü olan bir monitör almak, ses HDMI ya da display port üstünden monitöre gideceği için bu sesi duymam sanırım.

#TeknoYardım #yardım #Hoparlör #tiz ses #akış #help #Bilgisayaryardim

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ufkabakan @ufkabakan

  PC'nin bağlı olduğu prizde TOPRAKLAMA hatı yok muhtemelen. Bina yenide olsa kullandığınız Prizde toprak hattı olmayabilir. Genelde banyo ve Mutfaktaki prizlerde (Çamaşır Makinesi ve Buzdolabı için düşünel Prizlerde) Topraklama konur. Mümkünse bu prizlere takarak deneyin. Diğer bir test metodu da, Güç kaynağının arkasına, güç fişinin girdiği taraftaki metal ızgaralı yapıya, avuç içiniz ile dokunarak sesin kesilip kesilmediğine yada azalma olup olmadığına bakın. Bu son dediğim testde kaçak vs varsa, çarpılabilirsiniz dikkat.

 • Burhan @epsilon

  Bence elektrik akımından kaynaklanıyor olabilir. Akım korumalı çoklu priz sesi kesebilir diye düşünüyorum pek anlamam ama denemekten zarar gelmez. Bilgisayara takılı değilken ses yapmıyorsa problem bilgisayarındadır.

 • tnr @tnr

  Arkadaşlar ilginiz için teşekkürler.

  Öneriniz doğrultusunda az önce banyodan uzatma kablosu ile denedim ama tiz ses yine geldi. Sözünü ettiğim tiz ses sürekli gelen bir ses değil yaklaşık 5-10 dakikalık aralar ile gelen 30-40sn kadar süren bir ses ve bu sesi geceleri daha az duyuyorum. Sorun topraklama olsaydı bu sesi sürekli duyardım diye tahmin ediyorum.

  Daha önce oturduğum 20 yıllık binada bu tip bir sorunum olmamıştı. FSP -600 watt güç kaynağı , MSI Z77 g43 model ana kart, AMD HD 6850 ve İ5 3570K şeklinde bir sistem kullanıyorum. Kasa tunçmatik marka uzatma kablosu ile bağlı. Farklı uzatma kablolar ile denedim ama sonuç aynı.

  @ufkabakan @orcun @epsilon

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Sesi geceleri özellikle insanların Elektrikli aletleri kullanmadığı geç bir saate, örneğin 02:00 sonrası daha az duyuyorsanız, şebeke elektriği ile doğrudan alakalı olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen bulunduğunuz şebekenin yükünden dolayı voltaj düzgün gelmiyor, şebeke yükü azalınca sizin yükte azalıyor.

  Pratik çözüm, bir UPS edinin. Zaten Türkiye şartlarında binlerce TL verip topladığımız sistemleri, doğrudan şebeke sistemine emanet etmek ne kadar doğru olur?

  Herkese tavsiyem USA ve EU ülkelerinde de satılan, kalitesi, doğru düzgün test sonuçları olan APC, Emerson, FSP gibi bir markanın UPS/KGL edinin. Binlerce TL vererek topladığım bir sisteme, ne olduğu belli olmayan 200-300TL bir KGK bağlamakda bana mantıklı gelmiyor artık. İşin ucunda yangın tehlikesi de var.

  Bu mesaj, APC Bx1400u-gr Back-ups 1400va takılı bir PC den gönderildi.

 • tnr @tnr

  Hocam UPS' i sadece PC için mi kullanıyorsunuz? PC, TV, konsol gibi birkaç cihazı beslemek için kullanılabilir mi? Daha önce hiç kullanmadığım için konunun acemisiyim. @ufkabakan

  • Ufkabakan @ufkabakan

   Geç cevabım için kusurumu bakmayın, yurt dışında yoğun bir gezideydim. UPS'i bazı anlık yada sürekli yüksek güç çeken yada gerçek Sinus Akım isteyen cihazlar hariç çoğu cihazda kullanabilirsiniz. 1000Va üzeri bir UPS ilede aynı anda Modem, TV (Plazma yada Tüplü olmayan), PC, Konsol bir arada hem koruyup hemde kullanabilirsiniz. Ama unutmayın UPS elektirikler gittiğinde de uzun süreli kullanım için değil, cihaza zarar vermeden, aktif çalışmaları kaybetmeden sistemi kapatmak içindir.

 • Quantzu @quantzu

  @tnr üzerinden 2 sene geçmiş ama hortlatmış oldum. Geçende logitech z313 2+1 ses sistemi aldım yeni topladığım bilgisayar için, aynı problem bende de var. Kulaklık kullandığımda bu ses gelmiyor ama özellikle componentlerden 2-3dk'da bir 20-30sn süren tiz bir ses geliyor. Siz sorunu çözebilmiş miydiniz, çözdüyseniz nasıl oldu anlatabilir misiniz?

 • tnr @tnr

  @quantzu Linkini verdiğim aparat ile çözdüm. Ground loop isolator olarak geçiyor. Beni oldukça rahatsız etmiş ve uğraştırmıştı. Şimdilik sesi hoparlörden kısıp, windows`ta maximum yapın. İşinize yarar umarım.

  https://m.tr.aliexpress.com/item/32578365804.html?trace=wwwdetail2mobilesitedetail&productId=32578365804&productSubject=3-5mm-Aux-Audio-Noise-Filter-Ground-Loop-Isolator-Eliminate-Car-Electrical-Noise&spm=a2g0s.9042311.0.0.93754c4d8x2ARt