Merhabalar;
Bilişim Teknolojileri - Web Programcılığını Açık Lise'den, 71,17 diploma notu ile bitirdim. Üniversiteye niyetim var fakat sınavla ilgili tereddütlerim var. Malum, örgün eğitimde ki gibi dersleri öğretmenden görmediğimiz için, temelli ilgili olarak eksikliklerim var. Benim kafam da 2 yıllık olarak gitmek ve ondan sonra dikey geçiş sınavı ile 4 yıllığa geçmek var, sınavda başarılı olsam bile puan olarak Yazılım yada Bilgisayar mühendisliğini zor kazanacağımı düşünüyorum. Bununla ilgili, çevremde görüştüğüm kişiler sen, başka bir mühendisliğe gidip dışarıdan tekrar bu işi yapabilirsin yada zaten günümüzde neredeyse her mühendislik teknoloji ile bir yerde keşisiyor, programcılıkla ilgili bir şekilde kendini değerlendirme fırsatı bulabilirsin gibi tavsiye geldi. Bende öyle bir şey istemiyorum, olacaksa okuduğum bölümle ilgili olmasını istiyorum. Gidip jeolozi mühendisliğini istemiyorum. Bölümü küçümsekten değil, ben istemiyorum. Temelini bilmiyorum çünkü, adamların işi nedir, ne yaparlar ne ederler bilmiyorum deyince, zaten oraya kimse bilip gitmiyor diye cevap aldım. Sorun da bence burada, bir ton adam üniversite mezunu ama işsiz, sebebi yetersizlik. Sizlerin görüşleri nelerdir, bana yardımcı olabilecekler var mıdır ? Ne yapmalıyım, sınava girip şansımı deneyeceğim ama uzak bir ihtimal olarak görünüyor şuan, kendimi de düşük bir ihtimale kaptırmak istemiyorum, sonrasında üzülmektense bunu baştan kabullenmek en doğrusu kanımca. Şimdiden herkese teşekkür ederim. Genel olarak üniversite ile ilgili bilgi verirseniz de sevinirim, benim gibi aynı okuldan 1-2 arkadaşım daha var bu şekilde niyetimiz var, aranızda bilgili, tecrübeli insanlar olacağını düşünüyorum. #akış #eğitim #üniversite #KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

  Öncelikle sen bu işi yapacağına kendin inan. Baştan çekinceli konuşursan zor bu iş. Ayrıca okumak hiç bir şey. Daha şimdiden kafanda projeler oluştur. Eğer gidersem bunları yapacağım falan de. Çünkü diploma notun değil yaptığın program/projeler senin referansın olacak.

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   Ben bu işi yapacağım zaten de, benim derdim burada tercih. Çekinceli konuşmak şöyle, bana desinler ki kardeşim biz seni mühendisliğe başlatıyoruz al oku diye. Sonuna kadar giderim. Şimdi bir jeoloji mühendisi olup, yazılım ile uğraşmak var. Bir de yazılım mühendisi olup yazılım ile uğraşmak var. Ben gidersem, zaten o okulu her türlü bitiirim, benim derdim o bölümü kazanmak. Adamlar zaten, 4 yıl örgün okuyor, dershanesi, kursu ıvırı zıvırı gene başarılı olamıyorlar. Bir tane iki tane değiller sonuçta. 2 yıllık gitmeli miyim ? Yoksa başka mühendisliğe mi gitmeliyim? Bana hep söyledikleri olay şu, isminin önünde sıfat olsun.

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   Dostum sen kafana 4 yıllık yazılım mühendisliğini koy. Boşver kim 4 yıl örgün okumuş, dersane görmüş. İnan dersaneye gidenlerin yarısı boşuna para döküyor oralara. Sen hedef koyup evde düzgün ve planlı çalışırsan olur. Tek yapman gereken bol bol deneme çözmek. Çözdüğün denemeleri gerekirse 5-10 defa tekrar çözmek. Ygs ve lys soru tarzlarını kavradığında zaten bir süre sonra soruyu okurken işlem basamaklarını kafanda oluşturacaksın.
   2 yıllık eğitim görmüş biri olarak iyi bir üniversite olması kaydıyla tavsiye ederim. Sana çok şey katar. 2 yıllık gidersen önünde 2 seçenek var. Ya tekrar ygs-lys ya dgs. Ben dgs değil de ygs ile öğretmenliğe geçtim. Her iki şekilde de geçiş yaparsan okuduğun dersleri dilekçe ile sildirebiliyosun. Tavsiyem müh. olmazsa 2 yıllık gidip aynı çalışma tempon ile ygs-lys yaparak müh.liğe geçiş yapmayı denemen.

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   Farklı bir yerden görüşme imkanım var mı ? Geçişlerle ilgili bir kaç bir şey sormam lazım, aslında o soruların cevabını alabilirsem kafamda netleşecek her şey. Eğer iletişime geçebilirsek çok memnun olurum.

  • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

   GayriCiddi twitter adresim. Oradan ulaşabilirsin istersen.

 • Alptekin @alptekinck

  2 yıllığa gidip sınıfta da başarılı olursan dgs ile geçii yapabilirsin.Üniversitede kullanacağın şeylerin temelini öğretirler kendini geliştirmek sana kalır.Bilmeden gidenleri görüyoruz öyle bir şey yok bilmeden giden okulu zor bitirir.

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   Zaten ben bilgisayar üzerine devam etmek istiyorum. 71,17 diploma notu iyi midir, kötü müdür bunun da nasıl olduğunu bilmiyorum açıkçası. İşte, tek derdim o zaten. Temel yok, jeoloji yada çevre yada ne bileyim farklı alanlar bilmediğim, ilgilenmediğim en kötüsü de istemediğim alanlar. Bir kere ben bu bilgisayar, yazılım illetine bulaştım, sevdim. Ama 3 lira kazanırım, ama 5 lira parayı dert etmiyorum. Adam gibi okuyup, meslek sahibi olmak. Ülkeye, vatana, millete, kendime, ve aileme faydalı bir insan olmak derdim. Bunu da sırf diploma olsun, beni takdir etsinler diye de yapmak istemiyorum. Öyle bir kafaya sahip olsam, giderim açıktan ama 3 sene de ama 5 senede bitiririm. Soran olursa da bitirdim derim, benim derdim bu işte bir şeyler yapabilmek, bir şeyler üretip ortaya koyabilmek. Örgün eğitimde bir hata yapıp bıraktım, bugüne kadar bazı insanların sayesinde ben bu okulu bitirdim ve onlara karşı kendimi sorumlu hissediyorum. Güvendiler, bugüne kadar elimden gelenin fazlasını yapmaya çalıştım. Güvenlerini boşa çıkarmadığımı düşünüyorum ve fazlasıyla gayret ediyorum. Birileriyle konuşup, artık bir şeylerin kararını vermek, kafamda ona göre rota çizmek istiyorum.

  • Alptekin @alptekinck

   doğru yoldasın içinden geleni yap bence.Benim lisede hep zayıflarım vardı ünide bölüm birincisiyim

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   @alptekinck Feys'ten istek gönderdim ama kabul etmedin galiba ? .s.s bir kaç bir şey sormam lazım, yardımcı olabilir misin ?

 • homeedition88 @homeedition88

  Dostum selam. Yazilim muhendisligi icin aslinda matematik bolumeleri, fizik bolumleri diger muhendisliklerden cok daha yakin. Ozellikle matematik. Cunku programciligin kendisi matematik ve mantik'dan ibaret. Iyi bildigim yazilimcilarin icinde matematik ve fizik bolumlerinden insanlar var. Bir baska secenek olabilir diye soyluyorum bunlari.
  Ayrica yazilim ve programciligi ogrenmek icin illaha universite okuman gerekmez fakat algoritma, fonksiyonlar, mantik hesaplamalari bilmeden en fazla coder olabilirsin. Matematik ile iliskili bir bolum okuyup beraberinde yazilim uzerine kendini gelistirebilirsin. Ama unutma ikisini bir arada yapmak cok cok zor bir is sakin kucumseme. Basarilar dilerim...

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   Merhabalar, vakit ayırıp okuyup cevapladığın için öncelikle teşekkür ederim. Matematik ve Fizik okumak isterim tabi ki ama bunlarda okumak için iyi bir puan almak lazım, bu mümkün fakat bu saatten sonra 3-4 aylık bir çalışma içerisinde bu bölümleri kazanacak kadar puan alacağımı sanmıyorum açıkcası. Yazılım ve Programcılığı tabi ki öğrenmek için üniversiteye gerek yok ama üniversite okumadan da iş bulman imkansız. Hiç bir işi yada bölümü küçümsediğim yok, benim huyumdur sevmediğim, istemediğim bir işi yapamam ben. Sıfır'dan İnternet sitelerini yapabiliyor muyum ? Evet, yapabiliyorum. Benim derdim bunu daha da ileriye taşımak ama bir yerden sonra belli bir bilgi ve tecrübe kaynağından faydalanamam gerek. Üniversite sınavında başarılı olabilirim ama benim istediğim bölümleri kazanmak başarıdan fazlasını istiyorlar. Çalışacağım, bahane üretemem öyle bir imkanım yok ama ne bileyim işte, yok yere de kendimi şartlandırmak, ümitlendirmek istemiyorum. Ne yapacağımı da bilmiyorum, çok kafam bulanık durumda. Teşekkür ederim tekrar.

 • homeedition88 @homeedition88

  Ekleme: Ingilizce'yi ogrenmen de bir okadar onemli. Turkce kaynaklar yetersiz ve geriden geliyor cogunluklukla da son trend yazilimlar ile iligli kaynak bulunmuyor. O yuznden cok iyi ingilizce ogrenmen ve yabanci forum/siteleri takip edebilmek de onemli. Almanca da olur ingilizce tek sart degil 🙂

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   Türkçe'de çok dediğin gibi İngilizce'nin geçerliliği var. Dil altyapısını bir şekilde oluşturabilirim, dili öğrenirim ama öncelikle ne yapacağıma karar vermem lazım, aldığım diploma notu yeterli mi değil mi, bu aşamadan sonra benim en kötüyü düşünüp, en iyiye hazırlamam gerekiyor kendimi.

  • homeedition88 @homeedition88

   acikcasi puanin ile nerelere girebilirsin bilemiyorum. Cunku ben universite sinavina girdigimde iki sinava giriyorduk. Ilkini gecemezsen ikincisine giremiyordun. Biraz yasliyim yani 🙂 Benim onerim alternatif olarak matematik ve fizik ile iligli bolumlere bakabilirsin gonul rahatligiyla cunku dedigim gibi yazilim isi matematik'den baska birsey degil. Oyunlardaki fizik motorlari hep matematiksel denklemler ve poligon / fonksiyon formullerinden yapilabiliyor.

   Coder: Kod yazan kisiler script dilleri kullanan calisanlar icin bu kadar matematik bilgisi gerekmeyebilir. (dikkat matematik sart gene de) ama yazilim muhendisi dedigin zaman matematik isin belki de %70 - %80'i. Ornek vermem gerekirse su an almanyadaki deutsche telekom projesinde calisiyorum ve birlikte calistigim alman bir yazilim muhendisi sisteme girmeden once kodunu yazip sistemde denemeden basarisini olcebiliyor. Bunu cok iyi matematik bilgisi olmadan yapamazsin.

  • Ahmet Tokyüz @atokyuz

   Sistem halen aynı, baraj var barajı geçemez isen 2. sınava giremiyorsun. Bakmak problem değil, keşke matematik mühendisliğini kazansam zirvede bırakırım herhalde. Evet, matematik önemli bir pozisyonda. Tanıdık bir ağabey var, oda 4 tane üniversite bitirdi, 2 tane matematik, 1 bilgisayar 1 yazılım olmak üzere, Bilgisayar'ı ODTÜ'de okudu, diğerlerini yurt dışında, ING BANK'ta Kıdemli Yazılım Geliştirme Müdürü, 17-18,000 lira aylığı var. Sıfır araba altında falan filan.

 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  Üniversiteler liseden de eksik olabiliyo senin kendini geliştirmene bağlı bişey o olay.