Umarım daha önce yaptığım #TozluRaflar yazısını beğenmişsinizdir. Levent abi yapmıyorken bizler bu açığı giderelim. Diğer yazar arkadaşlarında yapacakları çalışmaları okumak isterim.
Neyse pek beceremediğim giriş yazısını geçip bu seferki tozlu ürünümüzü anlatmaya başlıyayım.Bir önceki yazımda Seganın Sg-1000 Mark 1 , mark 2 ve SC-3000 ürününü tanıtmıştım. Sega Japonyanın büyük bir hayal kırıklığı ama geleceğe umut ile bakmalarını sağlayan oyun konsolu pazarının etkisi kalmaya devam ettiğinden bahsetmiştim.
Yıllar 1985 e yaklaşırken Sega Nintendonun Japonyayı ele geçirmesini kıskançlık ile seyretmeye ara verip kendi canavarı ile şansını bir kez daha zorlamak ve Dünyaya bu işi bende yapabilirim demek istiyordu. Bu iş içinde cihazı Sega Mark 3 Avrupada ve Amerikada bilinen ismi ile Sega Master System
Bu cihaz abisi Sg-1000 ile birçok benzer ve farklı yönü var.Benzer yönlerinden en önemliside iki ürünüde tasarlayan ekip aynı. Neyse bu özelliklere bakalım.
Sistem özelliklerine gelirsek yine Nec üretimi Z80 işlemcisi kullanılıyor.İşlemci konusunda değişen birşey yok.Aynı işlemci aynı frekans, değişen chiplerden biri grafik işlemcisi , seganın tasarladığı grafik işlemcisi Sg-1000 de kullanılan chipin geliştilirmiş versiyonu. Yeni grafik işlemcisi ile Sega yürek hoplatan grafiklere kavuşuyor ve atari 2600 dönemini tarihin derinliklerine gömüyor.Sega rekabet etmek için grafik işlemcisinin yeterli olduğu düşünüp ses işlemcisine dokunmuyor.Gerçi japonya piyasası için Fm synthesizer denen gelişmiş ses çipi ek olarak kullanılıyor Ama yaptığı en büyük değişiklik 1 kb olan rami 8 kb ile ,2 kb olan video ramini ise 16 kb ile değiştiriyor.İşte ben buna büyük değişiklik derim.
Dış tasarımında ise iki ayrı kısımda bakabiliriz. Japon versiyonu sega Sg-1000 mark 2 nin tasarımına çok benziyor. Değişikliklerden bir kaçı kontrolcü portunun ön kısma gelmesi ve Sega card denen kredi kartı benzeri bir depolama ürünü(kartuş gibi) için yuva.Oyun kartuşları 128 kb a kadar veri alırken bu kartlar 32 kb ile sınırlı kalıyor(bu kart işini nec turbograf-16 ürününde tekrar göreceğiz)Bu kart işinin nedeni ne diye sorarsanız en güzel cevap üretiminin ucuz olması( kartuşlar devre kartı ve rom chipe sahip olması yüzünden üretimi pahalı).
Amerikan ve avrupa versiyonuna bakacak olursak tamami ile değişik bir dizayn ile karşımıza çıkıyor.Siyah ve kırmızı tasarımı ile ben kötü çocuğum diyor.Üstünde power, reset ve pause tuşu ile basit ve power ledi ile birbirini tamamlayan şık bir tasarımı var.
Kontrolcü konusuna gelirsek Japon versiyonunun tasarımı Mark 2 ile aynı. Amerikan versiyonu ise renkleri master system in tasarımına benzetilmiş ve azıcık nes in tasarımından esinlenirmiş. En güzel özelliği nes in d-pad inin yanınında seganın d-padi 8 yöne kontrol ün daha kolay olması.Ama kontrolcüde bulunmayan start ve pause tuşu en büyük eleştiri noktası ve kontrolcünü yanında çıkan kablosuda.
Bahsetmeden geçemeyeceğim bir tasarım hususuda sega nın oyun kutuları. Günümüz dvd kutularını andıran plastik oyun kutuları ile bugünlerde koleksiyoncuların kalbini yakıyor. Nintendonun kağıttan bozma kutularının hayatları çöp kutusunda son bulurken seganın kutuları hala düzgün bir şekilde koleksiyoncuların dolabında.Oyunlara gelmişken bir başka ayrıntıda kırmızı siyah oyun kartuşları. İşte konsol ile oyun kartuşu ancak birbirini bu kadar tamamlar
Eee yeni bir soluk yeni teknolojiler.Nintendo patır patır garip teknolojiler çıkartırken sega benim neyim eksik deyip.Bir adım atmaya karar veriyor ama ne yazıkki garip bir cihaz çıkarmak yerine fena olmayan bir şey çıkartıyorlar segascope 3d gözlük. Bugünlerdede karşımıza çıkan aktive shutter teknolojisi ile çalışan bu 3d gözlük dönemi için devrimci ve iyi çalışan bir sistem ama ne yazıkki az sayıdaki oyun desteği sistemin uzun ömürlü olmasını engelliyor. Tuhaf yanlarından bir tanesi gözlüğün Sega MS'nin(master system yerine MS diyeceğim) Card yuvasına bağlanan bir aparat ile kulaklık jakı ile bağlanması.Bir başka devrimci ürün Nes tede bulunan tabanca Light phaser ismi ile karşımıza çıkan ürün Nes'te olduğu gibi çok az sayıda oyun tarafından destekleniyor sadece 12 tane.
Evet tarihler 86 yı gösterdiğinde Sega Avrupaya ve Amerikaya adımını atıyor. Büyük hedefler ve iyi bir fiyat ile. Ama ne yazıkki unuttukları bir şey var. O da hiç bir ürün reklamsız olmaz .Ne yazıkki Sega Amerika reklam çalışmalarını kısıtlı bir kadronun yönetimini veriyor. Kötü bir tercih. Peki sadece bu konsolun başarısız olmasında etken mi? Evet ama kendi ellerinde olmayan başka unsurlarda var. Bunlardan en büyüğü rakip Nintendonun önce çıkması ile yakaladığı avantaj ve Nintendonun üçüncü parti yazılım üreticilerine sunduğun kan emen lisans antlaşması. Bu antlaşmaya göre Nes(Nintendo Entertaintmant System) e oyun üreten üreticilerin başka konsola ürün çıkartmasının yasak olması.Bu yüzden Sega tekl başına bu konsol için oyun yükünü çekiyor.Neyseki kendi oyun kütüphaneleri bu yükün üstesinden gelecek kadar iyi.Bunlardan bazıları:Alex kidd, Out Run, Space Harrier ve bir çok güzel oyun. Ne yazıkki çıkan 318 oyun tek başına liderliği kapmaya yetmiyor.
Sonuca gelirsek Brezilyada liderlik kapıyor ,Avrupada baya bir pay kapıyor ama Amerika ve Japonyada rakibinin çok gerisinde kalıyor(ama Sega Sg-1000 e göre durumlar iyi) ama hala umut var .Sega iyi bir reklam ve üçüncü parti oyun üreticilerini çekebilirse yarışı kazanabileceğinin farkında bunu ile birlikte Sega yeni konsol üretimine 4 elle sarılıyor
Peki Sms hikayesi burada bitiyor mu? Tabi ki hayır. Sega 1990 yılında yeni jenerasyon konsolu ile birlikte Sms konsolunu revize edip yeniden ucuz bir şekilde piyasaya sürüyor. Yeni bir kasa ile birlikte.Ne yazıkki sistemden büyük bir özellik eksiliyor, Sega card yuvası. Bu ne anlama geliyor biliyormusunuz Card oyunlarını oynamak dışında Sega 3d scoop gözlüğünüde kullanamıyor olmanız.Ama kimin umrunda çünkü bu sistem çıktığında sonic oyununun Master System versiyonu çıkmıştı. Kim takar sonic varken 3d yi dimi.
Ehh başlangıcı yapamıyorum sonu da Bu yazıma da SMS in teknik özelliğini ve yararlandığım kaynağı yazıp bitiriyim.
Sega Mark III (Sega Master System)
Piyasaya çıkış: Japonya 1995 ,Amerika 1986,Avrupa 1987
Depolama: Kartuş ve Sega card
Cpu:NEC 780C(3.55 MHZ)
Gpu:Sega VDP
Ram: 8kb ram 16kb vram
Cozunurluk: 256×192, 256×224, 256×240
Sprites: Ekranda 64 tane
Renk: Aynı anda 32 renk, spritelarda 16 renk desteği Toplam 64 renk
Ses: 3 kanal ses ve 1 gürültü kanalı
Oyun sayısı: 318
Kaynak:
http://www.videogameconsolelibrary.com/pg80-sms.htm#page=reviews
http://en.wikipedia.org/wiki/Master_System

BeğenFavori PaylaşYorum yap