iyi günler Teknoseyir izleyicileri. Bir çoklarınız gibi #TozluRaflar beklemekten gözlerimiz kurudu.
Bu beklentiye ben elimden geldiğince dindirmeye çalışayım.(tabi tanıtacağım ürünler elimde yok.Gerçi Levent abinin elinde var olan cihazları çalışırken görmedikten sonra pek farkı yok)
Bu ilk tanıtımımda sizlere Sega Sg-1000 serisini tanıtacağım
Öncelikle Sega firmasına kısa bir bakış. Sega Amerika ve Japonyada arcade makinelerinden para kazanan bir firma (1976 yılında Sega Blockade isimli oyun ile başlıyorlar)
Ama Atari Vcs(2600) in başını çektiği ev oyun konsollarının arcade makinelerinin önünü tıkamaları üzerine işler kötüye gitmeye başlamıştı.(Hem ucuz olmaları hemde Arcade makinası alan eğlence mekanları icin daha pratik olmaları.Ev oyun konsolları ile sınırsız oyun,arcade makinalarında ise bir kac oyun icin bir kac tane arcade makinası almak zorunda olamk)
Bu krizi atlatmak icin Sega nın Japonya bölümü kendi ev oyun konsolunu üretmeye karar veriyor.(Büyük ihtimal ile 1982 ve 1983 temmuzu arasında)ve bunun sonucunda Sega SG-1000 doğuyor.

Cihazın teknik özelliklerine kısaca bakıcak olursak 70lerin ve 80lerin unlu işlemcilerinden biri olan Z80 bu konsolun kalbinde yatıyor daha doğrusu NEC 780C isimli z80 klonu kullanılıyor.Bunun nedeni buyuk ihtimal ile japon firmasi olan Nec ile fiyat olarak antlaşmış olabilirler(yada Japon kardeşliği ).
Seganın bu işlemciyi tercih etmesindeki en buyuk nedenlerden biri Arcade makinalarındada bu işlemciyi kullanmaları ve bunun sonucunda bu işlemci ile uzmanlaşmış olmaları. Bir başka neden de firmanın çıkarttığı arcade oyunlarını daha kolay sisteme port etmek.
Sistemin bir başka onemli elemanı Texas Instruments ın TMS9928A grafik işlemcisi. Bir cok geri planda kalmış sistemin görüntü işleme özelliğini emanet ettiği bir grafik işlemcisi. Bunlardan en önemlileri Msx bilgisayarları ,Texas Instruments TI-99/4 bilgisayarı ve Colecovision ev oyun konsolu. Spriteları, arka planı , renkleri oluşturmak bu chipin görevi.
Tabi bunun yanında hiç bir konsol sessiz olmaz. Bu sefer Sega populer bir chip'e yer veriyor sisteminde Texas Instruments SN76489 isimli chipi. Bu chipi(Programlanabilir ses ureticisi) kullanmayan yok denecek kadar az. Bir cok arcade makinasının yanında Bbc micro isimli ünlü ingiliz bilgisayarı, Coleco adam ve coleco vision isimli bilgisayar ve oyun konsolu ve en onemli müşterisi Ibm PcJr ve Tandy 1000 isimli bilgisayarlar
Bu chiplere 1 kb lık ram ve 16 kblık video rami destek oluyor. Evet bu 17 kb ram'e deli dolu bir cok oyun sığıyor.
Konsolun dış tasarımına gelicek olursak beyaz ağırlıkta olmak üzere gri kartuş portu ile gonul yakan bir cihaz olmayı başarıyor tabi beyaz mavi turuncu sticker ve kocaman sega yazısı ile birlikte. Konsolun arka kısmında bir genişleme yuvası bulunuyor ama bu port için hiç bir cihaz üretirmedi.(bildiğim kadarı ile)
Sega buyuk bir karar verip ana kontrolcunün kablosunun cihaz ile bütünleşik yapmaya karar veriyor. Kontrolcu konusu bu sistemin en zayıf tarafı. Kontrolcü Atari 7800 dekine benzer şekilde kucuk bir joistik ve yanlarda bulunan iki ateş tuşundan oluşuyor ve cok kısa bir kablo ile sisteme bağlanıyor. Koltuğa oturup oyun oynamak isteyenler ne yazıkki konsoluda yanında taşımak zorunda.
Neyse konsol bunlar ile birlikte piyasaya çıkıyor 1983 yılında rakibi Nintendo famicom ile birlikte.
Konsolun en buyuk ve tek oyun üreticisi sega nın kendisi.Japon halkı konsolun grafiklerini beyeniyor ama kontrolcu ve televizyona bağlantı tipini beyenmediğinden satış rakamları düşük oluyor.
Bu eleştirilerden ders çıkartan sega konsolu revize edip 84 temmuzunda yeniden piyasaya sürüyor .
Sega Sc-1000 Mark 2 konsolu joistikli bir kontrolcu yerine d-pad li çıkartılabilir kontrolcü ile piyasaya çıkıyor.
Yeni model ile teknik ozellikler aynı kalırken ürünün tasarımı değişiyor. Bana eski yarış arabalarını hatırlatan tasarım değiştirilip elektronik bir cihazın soğuk tasarımı ile kendini değiştiriyor.
Bu sistem ile gelen en buyuk ozellik seganın piyasaya sürdüğü klavyeyi ve basic kartuşunu cihaza takıp kendi programlarınızı tasarlayabilmeniz.
Günler geçiyor Sega ürün tasarlamaya doymuyor ve sega nın japonya tarafı SG1000 sistemi ile bilgisayar uretmeye karar veriyor. Tıpkı ozamanlardaki bilgisayarlar gibi bir klavyenin icine SG-1000 sistemini koyup SC-3000 ismi ile satıyorlar.
3 değişik sistem ama temelde aynı cihaz, satış rakamları Sega firmasını üzerken tüketicilerin olumlu yorumları sega yönetiminde bir gelecek için umut veriyor. Ve 85 yılında Amerika ve Avrupa piyasanınada girmek icin kendilerini hazırlıyor.

Sega SG-1000
Piyasaya çıkış 15 Temmuz 1985 (Japonya)
Depolama :Kartuş(Klavye eklentisi ve SC-3000 medelinde kaset desteği)
Cpu:NEC 780C(3.55 MHZ)
Gpu:Texas Instruments TMS9918
Sound chip:Texas Instruments SN76489
Ram: 1kb ram 16kb vram
Cozunurluk 256x192
Sprites ekranda 32
Renk: Aynı anda 16 renk ,her bir sprite sadece 1 renk alabilir, toplam 21 renk
Ses: 3 kanal ses ve 1 gurultu kanal?
Oyun sayısı:47

Kaynak:
http://www.videogameconsolelibrary.com/pg80-sg1000.htm#page=reviews
http://en.wikipedia.org/wiki/SG-1000

BeğenFavori PaylaşYorum yap