@leventp @gamsizm

#gamergate

Bunu daha önce yayınladığınız son gündem değerlendirmesinde yorum olarak yazmıştım, fakat orada dikkat çekmedi çok geç yazdığımdan dolayı.Bu tüm Teknoseyir okuyucularını ilgilendiren bir konu ; zira eminim çoğu insanın Gamergate olaylarından da bu gündemden sonra haberi oldu ve bu konuda da orada söylenen kadar bilgililer, fakat bu konu Levent Pekcan ve Murat Gamsız'ın düşündüğünden çok daha derin.Okuyalım :

Gamergate konusundaki düşünceleriniz çok eksik, fakat bu durum sizin suçunuz değil.Tahminen olayı haber sitelerinden araştırdınız ; dolayısıyla elinize geçen bilgiler de bunlar olmuş.Çok da şaşırmadım , zira elbette kimse kendi yaptıklarını açığa çıkaracak haberler yapmaz ve yapmadı da.

Gamergate’in anti feminizm ile falan hiçbir alakası yoktur.O bayanları tehdit eden arkadaşlar yıllardır varlar ve tehdit de ediyorlar zaten ; yani Gamergate olaylarından itibaren başlamadılar.Bu olayın başlaması ile Gamergate destekçilerini zor duruma düşürmek için bu anti feminist tipleri de Gamergate’tenmiş gibi gösterdiler ki mızrakların sivri uçları kendilerine değil hep bu kitleye çevrilsin.

Zoe Quinn olayında (o linç edildiği iddia edilen oyun yapımcısı) elbette eski sevgilisi hakkında konuşan bir adamın dediklerine öylece inanılmadı ; ortada kanıtlar olmasaydı da inanılmazdı zaten : Zoe Quinn’in başkaları ile mesajlaşmaları , bu erkek arkadaş ile mesajlaşmaları ve başka insanların arkasından çevirdiği işlere dair arkadaşlarına attığı maillerin hepsi yayınlanmıştı ; insanların inanma sebebi de buydu.Hala da inanıyoruz zaten.

Anita Sarkeesian ise dediklerinden dolayı değil yaptıkalrından dolayı sevilmez : Kendisi , gerçek bir oyuncu değildir ; aksine, bir sürü ayrı feminist toplantısında gerçekte oyunları kendisinin değil erkek arkadaşının oynadığını da söylemiştir , kendisi sadece internetten bulduğu bilgileri toplamaktadır.Yayınladığı videolardaki gameplay’ler bile kendine ait değildir ; başka videolardan izinsiz aldığı defalarca kanıtlanmıştır.Kendisi ayrıca kickstarter’dan bu konuya dair 6-12 bölümlük bir seri çekeceğini söyleyerek para toplamış ; ilk iki bölümü çektikten sonra ise bir anda çekmeyi bırakıp paraları da tabiri caizse “hacılamıştır.” .Sevilmeme sebebi kadınların haklarını savunması falan değil, bir dolandırıcı olmasıdır.Bu işi ondan çok daha iyi yapan ve herkesin saygı duyduğu bir sürü insan varken kendisinin ön planda olmasının tek sebebi de medyada yakın dostlarının bulunmasıdır.

Zoe Quinn’in de medyada bolca yakın dostu bulunmaktadır.Kendisi, oyununa dair yapılan tüm negatif yorumları sadece steam’den değil bir sürü platformdan da silmeye çalışmıştır.Reddit’teki moderatörlerden biriyle tanıdık olduğu ve sohbet ettiği twitter’daki bir sohbetlerini gizlemeyi unutmalarından anlaşılmıştır.Bu moderatör, reddit’teki gamergate olayları başlıklarını düzenli olarak tamamiyle silen moderatörden başkası değildir.Kotaku’dan Nathan Grayson ile ilişkide olduğu da kanıtlanmıştır.Quinn’in ilişkisinin olduğu bilinen öteki arkadaşların da hepsi oyun medyasındandır ve bir tanesi Zoe Quinn’in patronudur.Bu patron, aynı zamanda oyunun kaynaklarını da sağlamıştır .4chan’in kurucusu Moot’un kız arkadaşı da Zoe Quinn’i desteklediği bilinen bir hardcore feministtir ve gamergate olaylarının başlamasından çok kısa bir süre sonra o fazlasıyla “özgür” 4Chan’deki Gamergate thread’lerinin hepsi silinmeye başlamıştır.

Bu olayların etkisi henüz geçmemişken adları Gamergate olayları ile anılan tüm oyun sitelerinin de birleşip aynı tarzda başlıklar ; aynı tarzda üsluplar ve ile aynı konuyu aynı şekilde işleyen yazıları aynı gün içinde yayınlamışlardır.Bu yazıların hepsi her açıdan o kadar benzerdirler ki, insan hepsinin aynı elden çıktığını veya birlikte yazıldığını düşünmekten kendini alamaz.

Ah, elbette bir de bu “medya yazarlarının” hakkında haber yaptıkları oyun yapımcılarına patreon gibi sitelerden bağış yapmaları ; hatta bu yapımcıların şirketlerinden hisse satın almaları gibi bazı olaylar da yok değil. Üç beş adam Phil Fish’in şirketi Polytron’dan hisse alıyorlar . Tesadüfe bakar mısınız ; Polytron'un hisselerini satın alan bu adamlar, aynı zamanda Phil Fish'in bu olaydan hemen sonra katıldığı bir oyun yarışmasında da jürilik yapıyorlar. Eh, yarışmayı hangi firmanın kazandığını tahmin etmişsinizdir.

Konu hakkında bilgi sahibi olmak için bu videoyu (ve arkadaşın çektiği öteki videoları.) izlemenizi tavsiye ederim :

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Paralelport @paralelport

  Şimdi okuyacak vaktim yok da bizim zaten yeterince başımızda bela var.
  teröristgate
  madencigate
  zamgate
  dolargate

  Az bir uzak dursun şu ABD'nin sorunları bizden. Bırakın LP'nin fikri eksik olsun.

 • mhmmdy @mhmmdy

  (okumadım) ne bunlar terörist bir grup mu ?ne yapmışlar işide savaş mı açmışlar ne olmuş ??

 • Yagami @yagami

  Bu, medyayla alakalı bir sorun.Medyadaki satılmışlıkla alakalı ; insanların ulaştığı bilginin ne kadarının gerçek olduğuyla alakalı.Sadece ABD ile alakalı bir durum falan da değil.Bu siteleri hepimiz kullanıyoruz ; kullanmıyorsak da takip ettiğimiz Türkçe haber siteleri o sitelerden takip ediyor çoğunlukla oyun dünyasını , yani hepimizi etkiliyor bu durum.Ne yani, işlerin "haber değeri" taşıması için birilerinin bir yerleri bombalaması mı gerekiyor illa ki ? Koskocaman bir sektörün aslında ne kadar bozulmuş durumda olduğu gerçekten o kadar mı önemsiz ?

 • Yagami @yagami

  Evet yazı biraz uzun , ama o kadar da uzun değil yahu. İlginizi çekmediyse anlarım, ama yarım sayfalık bir yazı sonuçta ; biraz abartıyorsunuz sanki. 😀

  Monitörde göz korkutucu oluyor üç paragraftan uzun yazılar ama ; hak veriyorum yani. 😀