BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ammavelakin @ammavelakin

  Temel alınma nedeni okul için -yazılım dersleri ve birkaç farklı program falan-. Belki birkaç küçük diyebileceğimiz oyun oynanabilir. Şarj süresi önemli asıl ama doğru düzgün bir sonuç bulamadım bunun için.

 • Orcun @orcun

  Kasası o kadar adi ve esniyor ki, herifler bunu bildiği için plastiğine ek destek olsun diye destekli yapmışlar boş alanları, şimdi demek ki bu aletin menteşe kapak her açıldığında esniyor. Esniyor ki herifler en ucuz en adice yöntemi yapmışlar, o da menteşeyi direkt anakarta bağlayıp oradan güç almaya çalışmak. Bunu asusta yapıyordu ama son dönemde azalttı bu huyunu çünkü menteşe kırılan aksa kırılan aletin anakartı da kırılıyor sonra ne oluyor ? çöp. Ha okey masabaşı ofiste kullanılacaktır çok taşınmayacaktır vs. alırsın koyarsın o ayrı konu ama devamlı oraya buraya şuraya götüreceğin cihazda malzeme kalitesi en az içindeki donanım hatta ondan bile önemli olması lazım.

  • ammavelakin @ammavelakin

   Hocam peki şu alttaki cihaza ne dersiniz? Geçen başka bir yazıda siz dell güzel diyince baktım ve bunu buldum, siz vostro demiştiniz aslında ama bulamadım doğru düzgün bir şey onla ilgili. Okduğum kaynaklar doğruysa hiçbir şey lehimli değil, ramler ve ssd ler değiştirilebiliyor ve ek olarak, üst ve klavye kısmı metal kapak olduğu söyleniyor. Beni endişelendiren özelliklerden birisi batarya kısmı; 3 hücreli 41Wh olan var ve 4 hücreli 54Wh olan var. Bununki ne bilmiyorum, 54 olsa iyi olabilir şarj süresi açısından ama 41 yetmez gibi geliyor.

   https://www.hepsiburada.com/dell-inspiron-5415-amd-ryzen-5-5500u-8gb-256gb-ssd-windows-11-home-14-tasinabilir-bilgisayar-i54151012wh-p-HBCV00002TTXF8?magaza=GTI%20Bili%C5%9Fim

  • Orcun @orcun

   @ammavelakin Evet vostro serisiydi ama o cihazda bir karışıklık varmış. Mesela bu da attığın modelin içi görünüyor tabi lenovoya göre daha iyi daha düzgün. Menteşe gene anakarta uzatılmış ama anakarttan destek almıyor. Gene kasadan destek alıyor arada anakartta delik var öyle vidalanmış. Ve daha uzun tutmuşlar böylece aç kapa yaparken kasayı da pek esnetmiyordur. Olmadı acer'ın switch 3 serilerine bak derim onlarda güzel.

  • M U H A M M E D @muhammed

   Lenovo menteşe ve kasa kalitesi çoğu markadan iyidir. Thinkbook iş bilgisayarı olduğu için sorun çıkarmaz bence zaten 3 yıl garanti veriyormuş. Menteşe için windows pc kısımında herhangi bir macbook kalitesinde bir cihaz görmedim daha. Menteşesi sert olan arkadaşlar resimdeki işaretli yerdeki somuna çok az döndür mü macbook gibi tek parmakla açılır hale getirir. 😀

  • Orcun @orcun

   @muhammed Thinkpad serisi olsa ki onda bile e serisi değil carbon falan onlarda okey sorunsuz. Ama bu thinkbook ne idiğü belirsiz bir seri ya bunların v15 serisi var ona aynı sayılır. Garanti bu arada bunları karşılamıyor, diyelim çatladı kırıldı vs garanti dışı direkt. 😀 Macbook kalitesinde bir razer var zaten başka da yok. 😀 Huawei'in bazı serileri güzel ama, acer'ın gene swift serisi iş görür dell'in de vostro serisi fena değil. Gevşetmek mantıklı ama ayarı zor, bilmeyen adam zaten oradan penseyle tutup yapacakta umarım kaçırıp kasayı hiç etmez. 😀

  • emreCAN Bayrak @flagbearer

   @orcun bende thinkpad v15 var macbook var huawei matebook var hepsini kullandım ama apple a en takın deneyim huawei de şu an

  • M U H A M M E D @muhammed

   @orcun Verilen paraya göre değerlendirmek lazım en sağlamı olsun deniyorsa thinkpad alıp geçmek lazım. Garanti konusunda Lenovo BDH bilişim tek memnun kaldığım servis. Şuan yoktur ama Z50 serisinde bir kaç tane ücretli ekran değişimi için notebook gönderip ücretsiz yapılıp gelmişti. HP'nin 15 serisi ben o kadar adi bir malzeme kullanılan bir cihaz görmedim onun harici Lenovo, Acer, Dell, Huawei ve Asus güncel her cihaz memnun edecektir.

  • Orcun @orcun

   @flagbearer Evet huawei matebook olanları gayet güzel. D15 li serileri de güzeldi.

  • Orcun @orcun

   @muhammed Tabi ki parasına göre bu işler ama birde bir denge var. Build quality diye birşey var. Sen atıyorum gaming notebook alacaksın mesela benzer donanımda razer var 2000 dolar, benzer donanımda sallıyorum lenovonun en basit ideapad 3 serisi falan var diyelim ama bu da 1200 dolar. E şimdi okey donanımlar benzer de, razer'ın kasa full alüminyumdan cnc ile işlenmiş yekpare bir kasa, ekranı 500 nite kadar parlaklık sunan harbici kaliteli bir panel. Thunderbolttan işte 2.5 gbit ethernetlere hdmi 2.1 lere kadar herşey varken ideapad 3 de ne thunderbolt var ne de adam gibi gen 2 3.2 var ne de 2.5 gbit ethernet var. Kağıt üstünde aaa aynı benzer donanımda görünüyorken kullanımda iş değişiyor. Birinde yazı yazarken klavye içeri doğru esner öbüründe esneme olmaz. Birinde klavye tuşlarına basış hissi bile farklıdır daha toktur vs öbüründe 50 liralık a4 tech modunda yaylana yaylana klavye vardır. Ben açıkçası o yüzden build quality'i taşınabilir bir cihazda her zaman önde tutarım. Çünkü devamlı taşıyacağım o çantada gir çık yapacak otobüste orada burada sallanacak titretecek sert koyulacak düşecek belki de ? hp'nin 15 serisi mesela çok vasat çok kötü klavyede ghj tuşlarının olduğu yerlerden bas çok az kuvvet uygula belki yarım cm içeri göçer. O yüzdne mesela 11 12 13 lere çıkıyorsam zenbook 13 de bakarım. https://www.trendyol.com/asus/zenbook-ux325ja-eg032-i5-1035g1-8gb-512gb-ssd-dos-13-3-fhd-tasinabilir-bilgisayar-p-144998791 https://www.notebookcheck.net/Asus-ZenBook-13-UX325JA-in-Review-1100-gram-Subnotebook-with-Excellent-Battery-Life.488484.0.html kalitesine bakıyorum ekranına bakıyorum parlaklığına vs mis gibi cihaz. Ha okey cpu gücünden kıstık ryzen 7 idi i5'e düştük. 15.6 inç idi daha da düştük ama daha kompakt bir cihaza sahip olduk vs. Şimdi ihtiyaçları da ona göre belirleyip ortalama da iyi bir cihaza odaklanmak gerekiyor. yani bence 15.6 inç gibi bir boyut büyük kalıyor pratik bir cihaz değil. Ama işte bunu da tercihlere isteğe göre bakmak lazım. Kimi adam için de 17.3 inç cihazlar taşınabilir oluyor adam her gün sırtında taşıyor.

 • emreCAN Bayrak @flagbearer

  özellikler iyi ama kasa biraz dandink

 • sarpuli @sarpuli

  Benzer bir şey bende bakıyorum, hafif built quality yüksek orta donanımda 10.000 civarında ama bulamadım.

 • Şahin. @strdex

  E15 gen 3 tarafında 8 adet daha aldık şirkete. Bende de gen 1 intel var
  Kasasi filan iyi durumda. İş için kullanıyoruz daha da bozulan olmadı