NVIDIA'nın yeni RTX 4000 serisi yeni nesil ekran kartları ve Ada Lovelace grafik mimarisi hakkında detaylı bir video hazırladım; GeForce RTX 4090'ın detayları, RTX 4080'deki bellek bilmecesi, DLSS3 ve ışın izleme tarafındaki yenilikler ve açıklanan tüm detaylaru anlattım. TS'de donanım meraklısı çok üye var, umarım faydalı olur.

https://www.youtube.com/watch?v=ewCH2d5Yk8Q

Karşınızda dünyanın en hızlı ekran kartı | NVIDIA RTX 4090 ile dengeler...

NVIDIA uzun süredir merakla beklenen yeni nesil ekran kartlarını duyurdu. Ada Lovelace kod adını taşıyan yeni nesil grafik işlemci mimarisinin kullanıldığı G...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  İzleyelim bakalım. Erdi hocam ama bu nvidia daha başından bence keleklik yaptı. Çıkıyor kıyaslıyor da rt açıp dlss 3.0 açık karşısında da dlss kapalı kıyas yapıyor. Sonra oooov 4 katı fps arttı diyor. Yapsana karşıya kıyas için de dlss 2.0 ile ? ayıp. Dlss desteklenmeyen oyun yoksa veya daha az performans artışı veriyorsa ? hani öyle lanse edildiği gibi 2 ve 4 kat performans artışı biraz muallak.

  • Erdi Özüağ @fx57

   NVIDIA'nın genel bakışı çerçevesinde RT artık olmazsa olmaz görünüyor. En yüksek çözünürlük ve kalite ayarlarında arzulanan akıcılık için de DLSS'nin hayati bir paydaş olduğunu vurguluyor. Açıkçası DLSS 3 konuyu bambaşka bir noktaya taşımış. Geriye dönük uyumluluk, yeni fiyatlar, kıyaslama yöntemleri vs.bunların hepsi tartışılır elbette ama RTX 3000 serisindeki Samsung tercihli üretim hatasından sonra iyi toparlamış, elde edilen kas gücü ve verimlilik avantajını yazılım bazlı yeni teknolojilerle iyi harmanlamışlar gibi görünüyor.

  • Orcun @orcun

   @fx57 Nvidia Erdi hocam biraz bence yeni duyurduk diye bir pohpohlamış. Ben şeyi beklerdim mesela dlss kapalıyken performansını ? orada o sunumda onu görmek isterdim. Kart iyidir kötüdür veya güç tüketimi bu kadar şu kadar onlara takılmazdım. Şimdi mesela bu da büyük sıkıntı aslında, notebooklar ne olacak ? 3000 serisinde biliyorsunuz watt mevzusu geldi, 4000 de de bunu yaparlar ama aradaki fark çok mu açılır o da meçhul. Mesela benim mobilde ki 3060'ın 4 5 tane versiyonu vardı. 60 watt mıydı ? 70 80 90 110 130 a kadar gidiyor. E şimdi bakıyoruz arada devasa fark var, öyle fark ki bendeki 3060 130 wattlık sürüm ama gene notebook 3070'in en giriş seviyesinden bile iyiydi. Kimi üretici bunu hiç vermez mesela 3070 3060 der geçiyordu araştırıyorduk forumları kitapçıkları vs. sonra sonra adam gibi belirtmeye başladılar. Bu 4000 serisi beni de bu yüzden de korkutuyor güç tüketimi artmış. Masaüstünde bile artık 1000 wattlık psu standart olmaya başladı. Eskiden 1000 watt dendiğinde oha diyordum sli mı yapacaksın cf mi yapacaksın işte 2 3 kart falan mı takacaksın derken nerelere geldik. 😀

 • antinatalist nasreddin-hoca @antinatalist-nasreddin-hoca

  DLSS açınca çamur gibi oluyor diyen yorumlar gördüm keza fsryi de god of war'da kendim denemiştim bildiğin çözünürlük düşürme ve kenar yumaşatmayı kapatmak gibi. DLSS 3 de böyle olacaksa salla gitsin, tamamen kandırmaca.

 • Tabayea @tabayea

  RT açınca kart ağlıyor dlls açmadan bunun testini merak ediyorum en çok

 • cgdincer @cgdincer

  Dlss ile işim olmaz. 1600 dolar verip bir de daha kalitesiz görüntü ile mi oynayacağım. Geçiş süreci kandırmaca oyuncaklar.

 • Koray @koraysuna

  Erdi hocam kendi deneyimim 2080super oc ekran kartım da var dlss açtığımda oyun çöp oluyor resmen. Bulanık, pikselli, çamur gibi oluyor. Bu kadar övülüyor ama siz hiç fark etmediniz mi o durumu? Bir tek cyberpunk da biraz iyi çalışıyor.

  • imperio @imperio

   3070Ti ile öyle bir sorun yaşamadım. DLSS ve FSR'ı hangi oyunda açarsam açayım kalite olarak fark görmüyorum. Ki görüntü kalitesinde takıntılı biri olan ben bile fark görmüyorsam iyi iş çıkarıyor demektir. 2xxx serisinde DLSS düzgün çalışmıyor olabilir onu bilemiyorum. Ama kesinlikle normal değil yaşadığın şey Youtube'da DLSS videolarına bakarsan da zaten DLSS açınca öyle anlattığın şeylerin olmadığını görebilirsin