Akbankta yaşananlarla ilgili en düzgün açıklama bu sanırım, özetle yönetimsel ve insan kaynakları hatalarının zorladığı teknik bir hata olduğu anlaşılıyor.Videonun yarısından sonraki açıklamalar(tahminler) çok çarpıcı.Bu videoyu izleyen arkadaşlara birde "Kim demiş filler dansedemez" kitabını tavsiye ediyorum.
https://www.youtube.com/watch?v=VtCfL4q3fI0 #akbank #akış

not:"Kim demiş filler dansedemez" kitabının baskısı kalmamış ancak sahaflarda bulunabiliyor ancak kitabın ingilizce pdfini rahatlıkla bulabilirler.kitabın orjinal adı "who says elephants can't dance"

Akbank'ta Ne Oldu?

6-7 temmuz 2021 tarihlerinde 43 saat kadar sıkıntı yaşayan Akbank sistemlerinde ne olduğuna dair Genel Müdür Hakan Binbaşgil'in açıklaması da yeterli değil. ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  İşte by yüzden, 1 milyon yazılımcı/oyun yazılımı desteği gibi çıkışlara gülüyorum. Temelinden başlanmayan hiçbir iş iyi yürümez. Bu ülkenin, oyundan çok daha fazlasına ihtiyaç duyduğu yazılımlar var. Oyun, bu fülütün en son deliği...

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Tamam, kötü fikir değiller ama başlangıç noktası da değiller.

  • Muhammed Kalender @muhammedkalender

   Çok fazla olmayan tecrübelerime dayanarak böyle yönetimin vs.. açıklamalarının .90 ihtimalle yalan yada çarpıtılmış olduğunu varsayıyorum. O yüzden ne kadar dikkate alınır bilemem. Bu olaydan bağımsız olarak yazılım - bilişim işleri global olduğu için bizim köyde işler böyle yürür kafasıyla gidilince saatli bombaya dönüşüyor işler, ki sürekli haberlere düşen "x firması hacklendi, y sitesi çötü" ler ve haberlere düşmeyenler ile durumda ortada. Bu bi yarış ama global bir yarış çalışkanlık ve kafa gerekiyor bu duruma kaç kişi bulaşır ayrı, ülkedeki çalışkanlık ve kafaya verilen değerde ortada olduğu için "başarısızlık kader, başarı şans" ilkesiyle ilerleyeceğiz gibi 😀

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @muhammedkalender; Bu Güzel Ülkede bu tür işlere bulaşabilecek bir çok insan var ama elini değdirmeden ekmeğini yiyecek insan da çok. Çoğu iş o yüzden ya hiç yapılmıyor ya da yarım kalıyor. Yani hazırcısı da çok, o yüzden kimse bulaşmak istemiyor artık. En güzel örneğini de verdik zaten: PARDUS.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Open Source da çok iyi bir çözüm değil, her zaman pratik olmuyor (çünkü %100 yabancı üretimi). Bu ülkenin bazı şeylerde kendi çözümlerini üretmek zorunda.

  • Muhammed Kalender @muhammedkalender

   Open source belli konularda çözüm değil belki ama normal os kaynakların kullanımından ziyade, kendi projeni os olarak geliştirince ciddi güvenlik bonusu oluyor. Tarama sistemlerini buldukları vs.. ayrı bir açık olacağı için internete kalitesiz kod yazmaya çekinecek kişiler çok olur, olası kalistesizliklerde sistemlerin patlama ihtimali de daha yüksek olduğundan doğrudan bir ödül - ceza sistemi oluşuyor ayrıca başka birinin durumu farketme ihtimalide var.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @muhammedkalender; Orası öyle ama problem o değil zaten, bakın bu sektörün yabancı duayenleri hep sıfırdan başlayarak bu noktalara geldiler (OS ürettiler, programlama dilleri ürettiler, bir sürü yazılım ürettiler, veri tabanı vb bir sürü şey ürettiler -bunların her birinden bir iki örneği olmasına rağmen, üstelik-). Ancak, bizimkiler hep kısa yolu seçmeye çalışıyorlar. Evet, açık kaynağın, çekirdekteki kodun görülebilmesine, düzenlenebilmesine, ekleme-çıkartma yapılbilmesine izin vermesi çok güzel ama bazı şeylerin kaçırılmasına neden oluyor. Bazı şeylerde kısa yol seçilebilir ama bazı şeylerde, ispatlanmış bilgilere rağmen sıfırdan başlanması gerekiyor.
   Boğaziçi'nden tutun da Z üniversitesine kadar bir çok üniversitede Bilgisayar Mühendisliği vb bölümler var ama biz ne yapıyoruz? Var olan bir İS üzerinden kendi İS'mizi yazmaya çalışıyoruz. Yazdık da ne oldu, birileri geldi üzerine kondu ve proje darma duman oldu. Gene yapalım aynısını ama sıfırdan da yazalım bir iki tane ki işin ne olup ne olmadığı ortaya çıksın.
   Veri tabanı gibi önemli bir konuda bir tane bile çalışma yok (varsa da ben duymadım), bir tane bile tasarım/dizayn programı çalışmamız yok, bir tane bile hesaplama uygulaması çalışmamız yok, dil çalışmamız bile yok ya, en basitinden, Türkçe bir programlama dilimiz olsa fena olmaz mıydı şimdi? Var mı? Kısa yol ne, oyun? Oyunun için de İS de var, tasarım da var dizayn da var hesaplama da var; var oğlu var. Peki kaç kişi bunu yapabilecek?

  • Muhammed Kalender @muhammedkalender

   @lterlemez "Çak geç", "Ne uğraşıyon" ekolünün meyveleri