22 Mart 2021 Pazartesi çok değişik bir gün olacak gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Fırat Duran @firat_duran

   12 liraya fırlayacak diye bekliyorlar 😂

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @firat_duran; Dolar birden 12'ye neden fırlasın? Benim duymadığım bir şey mi var? MB Başkanı değişti diye mi yoksa?

  • POfficer @felixfelicis

   @firat_duran 12 olmaz ama faiz artırımıyla kazanılan bazı şeylerin elden gideceğini düşünüyorum. 7.50'lara tekrar gelebilir ☹️

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @felixfelicis; Faiz, zaten kısa ömürlü ve anlık çözüm. Ayrıca, yeni yatırımcının gelmesini ve/veya varolanların TL'de kalmasını sağlasa da nakiti bağlı tutar (yabancı yatırımcı zaten bağlıyor parayı); yani, nakit akışına girmez para. Zaten, kredi falan vermeye zorlanması piyasa yapıcılarının da bu nedenden dolayıdır.
   Buna ilave olarak, MB'nin (hükumetin) döviz rezervini sıfırlaması nedeniyle, yerine koyarken yine döviz çekmeleri gerekeceğinden, dövizin düşmesini beklemek biraz fazla iyimserlik.
   Benim kanıma göre, belli aralıklar ile dövizi düşürüp, düşükten rezerve döviz çekmeye çalışacakları yönünde. Bu süreçte iyi takip etmek gerekli diye düşünüyorum.
   YT değildir.

  • POfficer @felixfelicis

   @lterlemez Tabi faiz işi uzun vadeli adım atmak için kısa vadede günü kurtarmaya yarar ama biz resmen 1-2 günlük kısa vade için artırıyoruz ertesi gün her şeyi kaybettirecek bir şeyler yaşanıyor. Uzun vade için ise hiçbir halt yapmıyoruz 🤦🏻‍♂️

 • Nakahella @nakah

  Hâlâ alışmamış olmanız garip. Bu ülkede ekonomi bakanı bir anda yok oldu ardından mb başkanı değiştirildi ama hiçbir şey olmadı. Şimdi niye olsun?

 • sametyukcll @sametyukcll

  @lterlemez @nakah https://teknoseyir.com/durum/1395875 Şimdiden durum bu. Yarın ekonomi tarihimize geçecek muhtemelen.

  • Nakahella @nakah

   Yalandır diyordum ama bankalarda şu an 8'den dolar alıp 7,50'den satabiliyorsunuz. İlginç bir gün olacak.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Ağbal'ı ekonominin başına getirecekler, galiba; dün bir yerde gördüm sanki ama yani, böyle bir niyet vardı da neden MB Başkanı olarak atadınız ki? Baştan bu şekilde planlasaydınız olmaz mıydı? Resmen çocuk oyuncağına döndü olay.
   Çok saçmalamaya başladılar ya; sırf ikditarda kalalım diye, çok fazla gerekli gereksiz harcama yapıldı. Tamam, böyle bir salgını kimse tahmin edemez ama bu kadar da hazırlıksız olunamazdı. Olur da dolar, 8.20 - 9.00 aralığına sıçrar ve 8.50 - 9.00 aralığında dalgalanmaya başlar ise bunlar erken seçime gider. Demedi demeyin, çünkü tutabilecekleri başka bir nokta kalmadı. Bir sürü de vade geliyor şimdi, bakalım nasıl kıvıracaklar. Şu ülke, mis gibi yaşayıp gidemedi ya.
   Ülke ekonomik olarak zor ayakta kalıyor ama 20 yıldır, senden benden muhabbeti ile bir halt edemediler. Ülke siyaseti yapmayıp, ideoloji siyaseti yapmaktan başka hiçbir şey yapmadılar.