Arabamızı koymak için üstü saç kaplı garaj benzeri bir şey yapmak istiyorum. Etrafı açık ve sadece çatısı olacak. Bunun için belediyeden ruhsat ya da izin almak gerekir mi? Bu konu hakkında bilgisi olan bir arkadaş vardır belki.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  https://www.youtube.com/watch?v=9BKFInqOi-s
  Videoda gördüğün şeyi yaptım. Belediyeden fen işleri ile konuştum yaparken, üstü kapalı yanları açık yaparsan ve betonarme bir yapı olmadan olur dediler. Herhangi yazılı bir şey almadım. Bende sac ve ahşap kullanarak bunu yaptım. Videoda yanlarını kapatıyorum. onlar da sac. Çatısını komşunun tarafına geçirmemeye çalış bu yaz çok kavga ettim. 😉

  • Marki @nasuhcan

   Cevabınız için teşekkürler elimden geldiğince mesafe bıraktırmaya çalışacağım. Ben de sizin yaptığınıza benzer bir şey yapıp etrafına çadır germeyi planlıyorum.

  • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

   @nasuhcan Fiyat/Performans garaj oldu bu. 😀 5bin tlyi bulmadı toplamda. 18 metre yer kapadık bir de. Eğer yapacağın yerin resimleri ölçüleri falan varsa daha da yardımcı olabilirim.

  • Marki @nasuhcan

   @m-ahmet şimdi saçın metre fiyatına 35 tl, 6mlik 80x80 profile de 220 tl diyorlar fakat ona rağmen uygun fiyata geliyor. Ahşap çabuk çürüyebilir ve birazda rüzgara dayanıklı olsun diye metal profil kullanmayı düşünüp, tanıdık bir demirciden fiyat aldık o da 6x6 bir alan için işçilik dahil 5.5k fiyat çıkarttı(4.8k malzeme). Konuyla ilgili belediyeye soracaktım fakat pandemi dolayısıyla 1 kişi vardı kocaman belediyede. O da su faturalarının ödemesini alıyordu. Ona sorduğumda tuvalet bile yapsan ruhsat alman gerekiyor dedi. Ben de tuvalet yapmıyorum merak etme deyip çıktım 😀

  • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

   @nasuhcan ahşap sudan etkilenir üzerini boyarsan ya da vernik atarsan bişey olmaz uzun yıllar gider, benim aldığım sac 8mm ve boyalı 36 tl idi sanırım metresi
   Üste kullandıklarım için 1200 yana kullandıklarım için 800 tl verdim. 5x10 kalaslara toplam 500 tl verdim. 160tl de üzerine atacağım tahtalara verdim. 600tl çakıllı kum ve çimento parası. 18x3 metre 36 metre kare yer yapıyor. 3knın biraz üstü maliyete gelmiş oldu. Fiyatlar attabilir. Bayağı oldu ben bunları alıp yapalı.

  • Marki @nasuhcan

   @m-ahmet bizim burada tüm toptancılarda 8mm saç aradık, onu bile bulamadık 😀
   Aslında çoğu profiller tutuyor fakat etrafı açık ve çadır gerilecek diye riske atmak istemiyorum. Yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim.

  • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

   @nasuhcan 8 diye aklımda kalmış belki 6dır ama büyü k ihtimalle 8. Gene çözemediğin bişey olursa etiketle. Yardımcı olurum. 🙂

 • superzademehmed @superzademehmed

  Ev müstakilse sorun olmaz. Sundurma tarzı etrafı açık ve mesken statüsünde olmayan bir yapı olduğundan. Diğer türlü kat maliklerinden muvaffakatname almanız gerekebilir. Amaç üstünü kapatmaksa şunun benzeri birşey yapılabilir. Görüntü kirliliği de yaratmaz

  https://www.youtube.com/watch?v=ItN9xIIld1g

  retractable car garage diye aratırsanız varyasyonlarını görebilirsiniz. Herhangi bir çadırcıdan manuel versiyonunu yaptırırsınız.

  • Marki @nasuhcan

   Öncelikle cevabın için çok teşekkürler. Retractable car garage baya güzel bir şeymiş fakat küçük bir ilçede oturuyorum. Burada maalesef onun düzgün ve sağlam çalışanını zor yaparlar. En azından manuelinde bile küflenme ve yırtılma çabuk olur diye düşünüyorum.

 • suicide @suicide

  belediyesine gore değişiyor herhalde, corumda bir tanidiga evin yanina ek seklinde (sadece cati) yaptirmadi belediye illa izin alacaksin dediler.

 • Oktay @l0st

  böyle bir şey koy gitsin 😀 sac çok kötü görüntü sağlar.