Merhaba arkadaşlar size bir sorum olacak. Bende 0.75 miyop var. Yakını cam gibi görüyorum çok net. TV 2 metreden fazla uzakta olduğu için bulanık ve sonra gözlüğümü takınca o da cam gibi oluyor uzaktaki her şey keskinleşiyor ama yakın yerler keskinliğini netliğini kaybediyor. Bu sorunun nedeni nedir ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • unlucky88 @unlucky88

  Gözlük kullanmaya yeni mi başladın?

  • kortex @kortex

   6 ay falan oldu sürekli takmıyorum. Nadiren yani gerektiğinde. Okuldayken tahtaya bakmak için kullanıyordum sadece eve dönünce uzağa bakma ihtiyacı kalmadı 😂 Uzaklara doğaya baktığım zaman takıyorum.

 • undefined @undefined

  f = Cismin göze uzaklığı (metre)
  1/f = D (diyoptri) (ışığı kırma gücü)

  Gözün toplam kırma gücü: 59 D
  Kornea'nın kırma gücü: 39-42D
  Lens'in (Mercek) kırma gücü: 18-20 D

  Cisim yaklaştıkça görüntü retinanın arkasına kayar. 10-13 metre uzaklıktaki bir cismin hareketi, o görüntünün retinada düştüğü yeri pek etkilemez. Bu yüzden 13 metre ve sonrası sonsuz olarak kabul edilir ve 13 metreyi görebilen bir kişinin gözü sağlam olarak kabul edilir. Cisim 1 metre uzaklığa getirilirse 13 metreye nazaran retinada 0.5 mm kayma meydana gelir. 25 santim uzaklığa getirilir ise 1.5, 2 mm kayma meydana gelir(görüntü retinanın arkasına düşer)

  Gözümüz yakını ve uzağı görebilmek için uyum yapar. Cisim bize yakınlaşırken gözün içinde bulunan ciliary kaslarının etkinliği ile göz merceği kalınlaştırılır ve ışık daha fazla kırılarak görüntü retinanın üzerine getirilir. Buna uyum denir.

  25 santimden kitap okuyabilmek için gözümüz kırma gücünü 62-63D'ye getirmesi gerekir. Çocuklarda 12 D olan uyum yeteneği yetişkinlerde 3-4 D, yaşlılarda 2 D'dir.

  Gözün uyum yapmadan net görebildiği uzaklığa "en uzak görüş uzaklığı" denir. Maksimum uyum yaptıktan sonraki net görebildiği en yakın uzaklığa ise "en yakın görüş uzaklığı" denir.

  Miyopta görüntü retinanın önüne düşer. Miyop göz, en uzak görüş uzaklığından sonrasını net göremez. Bu kusuru gidermek için sonsuzdan gelen ışınları, en uzak görüş uzaklığından geliyormuş gibi kıran mercek kullanılır.

  Mesela senin miyopi derecen -0.75 D ('-' kullanıyorum çünkü miyopta görüntü retina önünde oluşuyor. Hipermetropta bu '+'dır).
  0.75D = 1/en uzak görüş uzaklığın
  Bu da demek oluyor ki senin en uzak görüş uzaklığın 1.33 metre. Bu mesafeden sonrasını net göremiyorsun.

  Şimdi, gözün kırma gücü 59D idi. Buna yetişkinlerde +3 D veya +4 D uyum yeteneğini ekle. 62.5D oldu. Senin miyop kusurunun giderilmesi için verilen -0.75D'yi de eklersek senin gözünün uyum ile beraber en fazla kırma gücü 61.75D oluyor. 25 santimden kitap okuyabilmek için gereken kırma gücü 62-63D idi. Şu halde sen bu gözlüğü taktığında gözün, ışığı en fazla 61.75 D kıracağı için 25 santim uzaklıktan kitap okuyamayacaksın. Senin en yakın görüş uzaklığının 28 ile 30 santim arasında olması gerek.

  Not: Herkesin kırma güçleri aynı olacak diye bir kaide yok. Kimisinin başlangıç kırma gücü 57'dir, kimisinin 60. Kimisinin uyum yeteneği 2'dir kimisinin 10. Bu sebeple yazdığım santimetre cinsinden değerler birebir tutmayabilir. Sen bu gözlüğü taktığında yakını net göremezsin (bu belki 26 cm, belki 35 cm) ama belki bir başkası aynı gözlüğü taktığında yine 25 cm'den net görür.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  Gözünün önünde optik eleman varken normal.