Play Station üzerinde oyun oynatıp oyun içeriğini ios’dan satıp oyunu tekrar PS üzerinde oynatırsan kabul görülemeyeceği gibi Apple da hak verin artık. Gidip nerede satarsan sat kimseyi ilgilendirmez. Oyun içini başka yerde satıp oyunu da adamın platformunda oynatamazsın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • trbasoglu @trbasoglu

  Windows yarın benim platformumdaki her yazılım bana %30 pay verecek derse ne olur? Apple ve diğer firmalar kendi ödeme yöntemlerini sunar. Firma istediğini kullanır yada kendisi geliştirebilir.Kapalı olması son kullanıcıya da geliştiriciye de yaramıyor.

  • dQw4w9WgXcQ @ugurcansayan

   Şirketin o platformdaki politikası öyle, kimse kimseye zorla sözleşme imzalattırıp yazılım geliştirtip sattırmıyor ya.

  • Ensefalon @ensefalon

   Hayat bizim yada başkasının değildir sadece. İsteyen istediğini medeni kurallar çerçevesinde yapmalıdır. Firma bizi düşünmek zorunda değil ki. İsteyen kapitalist isteyen sosyalist düşünceyle hareket edebilmelidir. Şu anlarımızda her şeye karşı olmak ya da mantıklı bir sebeple eleştirmek doğru anlamına gelmemeli bence.

  • Shyrelia @shyrelia

   Microsoft ve Google kendi platformlarında dışarıdan uygulama yüklemeye izin veriyor ancak kendi marketlerinde komisyon alıyorlar. Aynısı Apple için de geçerli fakat Apple dışarıdan uygulama yüklemeye izin vermiyor. Aynı şekilde konsollar da bu mantıkta çalışıyor. Eğer bir firmanın marketine girecekseniz komisyon vermeniz gerekiyor. Bana da Apple'ı savundurttunuz ya...

  • trbasoglu @trbasoglu

   İlk olarak uygulama satın alımını değil uygulama içinden herhangi bir şey satın almayı kastediyorum. İkincisi itirazım benim platformum istediğim kuralı koyarım mantığınadır. Nasıl bir patron istediği taban fiyattan ve istediği şartlarda işciyi çalıştıramıyorsa bu platformlarda yasal olarak artık düzenlenmelidir. Bana göre uygulama içi satın alımda kendi platformunu şart koşması bana olması gereken sistem değil. Ne düşündüğümü yukarıda belirttim. Bugün oyunda açtığınız karakter geliştirmesi için hepiniz "Kendi platformu alır." diyorsunuz. Yarın fiziki olarak aldığınız bir ürün için bunu derse ne olacak. Yada çok platformlu bir oyundaki geliştirmeler için de bu durumu savunuyor musunuz? Benim amacım epic vs bir şirketi savunmak değil. Ben geliştirici ve son kullanıcı açısından bakıyorum olaya. Eğer kurallar koyulacaksa da öncelikle düşünülmesi gereken şirketler değil kullanıcılar olmalıdır.

   Sözleşme kısmına gelirsek banka, telefon hattı yada hatta vatandaşlık örneğini verebilirim. Banka hesabı veya telefon hattı için sözleşmeye imza attım. İmza atmış olmam bunları tamamen onayladığım anlamına gelmez. Yasal olarak onaylıyorum. Çalışıyorum banka hesabı açmak zorundayım. İletişim için hat almak zorundayım. Oyun, uygulama vs üretiyorsam bu marketlere girmek zorundayım. Çoğunluk ses çıkarmıyor, epic seç çıkarmayı seçmiş.

 • dQw4w9WgXcQ @ugurcansayan

  Epic Games sözleşme imzaladı, sonra sözünü tutmadı, çıngar çıkarttı, Apple'ı suçlayıp insanlara hedef gösterdi. Bundan sonra Epic Games'le iş yaparken insanlar iki kere düşünür