Akaryakıtlar hakkında aklıma bir şey takıldı. Sorum şu;

Shell V Power yakıt ile Shell Fuellsave yakıtları arasında totalde tüketim farkı var. Ancak 0-100 hızlanmada V Power Fuelsave den daha az tüketilebilir mi?

Düşüncem şu şekilde. Eğer bir araba 0 dan 100 e kadar hızlanmak için 5000 kalori enerjiye ihtiyaç duyuyor. 100 ml V Power 5000 kalori enerji üertebilirken 100 ml Fuelsave sadece 4500 kalori enerji üretebiliyor ise aracı 100 km/h hıza ulaştırabilmek için daha fazla Fuelsave yakıta ihtiyaç duyulmaz mı?

Bu konuda bir bilgisi olan varsa teorimi doğruya bilir veya çürüte bilir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fatih Kınık @fatihkinik

  benzinin litre fiyatına bu gece yarısı 20 kuruş zam geliyor. Gerçeklere odaklıyım

 • qubit @qubit

  2'si arasında tüketim olarak bir fark gördüğümü hatırlamıyorum.

 • 3dfx @3dfx

  Birinin digerinden fazla enerjisi oldugunu nereden cikardik?

  • Mr. SUN @mr-sun

   Yok mudur ki? eğer her ikisi de aynı yakıt ise isimleri neden farklı? Üreticini iddia ettiği performans farkına ne denmeli?

  • 3dfx @3dfx

   @mr-sun @mr-sun ikiside temelde ayni yakit, ayni rafineriden cikiyorlar. Yakit shelle gidiyorsa shell icine satacagi fiyata göre V-Power yada FuelSave icin özel katkilarini karistiyor. Performans farki surada:

   Yüksek sikistirma oranina sahip, yüksek performansli motorlar (mesela Golf R TSI Motoru) 98 oktanda tam performansini (320PS) sergileyecek sekilde tasarlaniyor. Daha düsük oktanli yakitlarda arac gene calisiyor, ancak tam 320PS veremeyebiliyor. Ancak önemli olan nokta, motor bu oktan icin tasarlaniyor. Yüksek oktan ise genelde firma katkilarla ayarlaniyor, bunlar enerji veren seyler degil, benzinin yüksek basincta kendiliginden yanmasini zorlastiran katkilar.

   Bizim düsük performansli aracalarimiz ise normal 95oktan yakit icin tasarlaniyor. Biz ona 98 oktan koysakta bundan fayda saglamiyor, cünkü yüksek sikistirma orani yok.

  • 3dfx @3dfx

   @mr-sun https://www.youtube.com/watch?v=d8L-X89duEs

   ~5PS fark var ucuz ile pahali yakit arasinda. Ama söyle bir durum da var, avrupada benzine standart olarak yüzde 5 kadar alkol karistiriliyor. Premium benzinde ise bu yok diye biliyorum. Ondan dolayi da bu fark olmus olabilir.

  • Mr. SUN @mr-sun

   @3dfx Balkan ülkelerinde alkolü bırak bildiğin su koyuyorlar bazı şirketler 🙂 Oktanın motor gücünü etkilediği doğru ancak ülkemizde Shell V Power ile Fuelsave 95 oktan ve aralarında 5 kuruş fark var.

   Benim merak ettiğim bu katkılar sayesinde V Power Fuel Save e kıyasla daha fazla kuvvet üretebilirken daha ekonomik olabilir mi?

   Örnek olarak benzin ve lpg li araçları düşünelim. Lpg li araç benzinli araca bakış daha fazla yakıt tüketiyor. Total de benzinli araca bakış daha az para yakıyor ama daha fazla yakıt tüketiyor.

  • qubit @qubit

   Sportif araçlarda fark oluyor olabilir de normal araçlarda bir fark olsa zaten bangır bangır gözümüze vururlar.

   Benim şahsen kullanamama nedenim benzinciye gittin mi "gaming" ürünü gibi gözükmesi. Racing vs. dedin mi bu yaşta komik kaçıyor.

  • 3dfx @3dfx

   @mr-sun lpg ayni gücü üretmek icin daha fazla yakmak zorunda kaliyor. neden, enerjisi daha az.

   ee benzin temelde ayni ise, katkilar icindeki enerjiyi de arttirmiyorsa, nasil daha az tüketerek daha cok kuvvet alacagiz? kisacasi alamayacagiz 🙂

 • Mr. SUN @mr-sun

  Evet henüz yakıtın tüm performansını kullanamıyoruz orasına katılıyorum. Hatta eskiden atmosferik motorlarla durum daha da kötüydü. Turbo ile verim belirli ölçüde arttı. Ancak burada asıl merak ettiğim yüksek verimli yakıt kullanarak yakıt tasarrufu yapabilir miyiz. Burada aslında görmediğimiz bir ters mantık var mı?

 • ozturka @ozturka

  Amaç oktan sayısı ve performanslı araçların(motor sıkıştırma oranı yüksek) avans vurmaması. Yakıtın doğru zamanda yanması. Racing motosikletlerde çok hissediliyor.

 • arandur @arandur

  Katkı maddeleriyle alakalı bir durum. Oktan veya setan değişmediği sürece fark düşük.