Bugün itibariyle Amerika vaka sayısı olarak corona'nın yeni merkez üssü. Ani ve çok hızlı bir şekilde yayıldı. 20 günde 100 vakadan 80K'ya çıktılar. İtalya, İspanya, İran vs. hepsini geçtiler hız bakımından. Henüz ölü sayısı çok daha az. Ancak yayılma İtalya'dan vs. çok daha geç başladığı için normal henüz az olması. Bir iki hafta içinde İtalya'yı geçerler. Karantina uygulamayarak çok büyük hata yaptılar. New York valisi Trump'a "New York'a ihanet ediyorsun" derken çok haklıymış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Centurion @burakdogn

  bu virüs olayı bittikten sonra dünya değişmiş olacak siyasi , yapısal ekonomi gibi olaylarda. ama ben türkiyeninde bir italya gibi olacağından korkuyorum. Alınan önlemler yetersiz. işsizlik çok büyük oranda artacak.. Ve umurlarında değil ancak ev bina ve kanal istanbulu düşünüyorlar.

 • Rasko @rasko

  Hızla bütün dünyaya yayıldı. Ben bu kadar büyüyeceğini tahmin etmemiştim. Hele ki Türkiye'de yönetim hala yanlış kararlar alıp duruyor. Bilim kurulu denen yapı, bizim mahalledeki uzun adamın talimatlarını uygulamaktan başka bir halta yaramıyor. Bu tavır devam ederse (ki edecek) İtalya'dan kötü duruma gelecek Türkiye.
  ABD'de de corona testi yaptırmanın 3600 dolar olduğu söyleniyordu. Ne kadar doğru bilemiyorum. Eğer gerçekten öyleyse bu kadar hızlı yayılması normal.

  • reducto @reducto

   3600 dolar olsaydı 80K vaka tespit edilemezdi 🙂 Evet ilk başta paralıydı, zaten Amerika'da tüm sağlık sistemi böyle. Ama sonra yasa tasarısıyla ücretsiz yapıldı.

  • Rasko @rasko

   @reducto Belki de paralı olduğu sırada yayıldı, ücretsiz olunca ortaya çıktı 😀 Test sayısı az olunca karantinadaki koronalı sayısı da az olur haliyle.

  • reducto @reducto

   @rasko Evet, ayrıca 3600 sadece test ücreti. Hastaneye gittiğin an diğer ücretleri de alıyolar. Gidip muayene oluyorsun sonuçta yatak parası alıyolar. Sanki hastanede bir gece kalmışsın gibi. adam diyor ki sen geldin oturdun biz onun çarşafını değişiyoz sen şu kadar saat yatağı kullandın vs. Çok iyi bir sağlık sigortası yaptırmadığın sürece hastanenin kapısından bile girmek istemezsin 🙂

  • Krycek @krycek

   Bilim kurulu çok önemli algoritmalar geliştiriliyor, daha da geliştirecekler işallah. Quantum'lu bir sonuç çıkacak ortaya.

  • Rasko @rasko

   @reducto Sigortan olsa bile hastaneye gitmek binlerce dolara patlayabiliyormuş, orada staj yapan bir arkadaşım anlatıyordu. Hatta düşüp kafasını kıran bir insanın çevredekilere "ambulans çağırmayın" dediğine şahit olmuş. Ambulansla acil servise gidip tedavi görmek kafadan 8-10 bin dolar diyordu 😀 Çok ilginç gerçekten.

 • Papa Emeritus @pope

  ABD’de zaten yayılmıştı sadece test sürecinde saçma sapan işler yaptıkları için testlere geç başladılar. Test işlerini düzene soktuktan sonra inanılmaz sayıda test yapmaya başladılar. Dün 100.000 test yaptılar, çok doğal bu ani yükseliş. Haftaya günlük 300.000 teste çıkarlarsa hiç şaşırmam.