Severek kullandığım Sony NEX-6 aynasız fotoğraf makinemi alalı bir seneyi geçti; bayağı dirensem de sonunda "yeni lens alma kaşıntısı"na yenik düştüm..
Bu ayın başında ilk hedefim olan 35 mm f/1.8'i aldım; ne zamandır "normal sabit" bir lens istiyordum zaten, gayet de memnun kaldım. Keskinlik ve düşük ışıktaki başarısının yanı sıra alan derinliğiyle oynamak açısından da tatmin edici.
Şimdi aklımda 55-210 var, çok ihtiyacım olacağını düşünmüyorum ama hiç tele-zoom lens kullanmadım, değişiklik olacak. Ondan sonra biraz durulmak ve APS-C'de mi devam edilecek, Full-Frame mi hedeflenecek karar vermek lazım..

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ahmet Serhat @aserhat

  Güzel bir lens almışsınız. Aslında fotoğraf işine başlayanların bir süre sonra tarzları oturuyor. Mesela artık ben 50mm 1.8 lens i hiç makina üzerinden çıkarmıyorum. Demekki benim işim portreymiş. Çok nadir manzara çekmek istediğimde 18-55IS iş görüyor. Full Frame'e konusunda ise düşüncem şudur ki; bu işten eğer para kazanmıyorsanız yani profesyonel olmayacaksanız gereksiz gibi. Ama maddi durumda sıkıntı yoksa tabi en iyisi de alınabilir 🙂

  • Onur Otlu @griffon

   Teşekkürler.. Canon kullanırken 50 1.8 sahibiydim; 350D'de aşırı dar geliyordu (küçük ve karanlık bakacın da etkisiyle), 5D'de ise "tam olmuştu". Bu odak uzaklığının APS-C'deki karşılığı 28-35 mmarasında bir lens almak istiyordum zaten, beklentilerimi de karşıladı. Aslında "sabit normal", yani 45-50 mm'ye eşdeğer 1.8 veya 1.4 lensler, bence daha yaygın ve ucuz olmalı.
   Diğer alternatif 35 mm eşdeğeri bir lens seçmekti ama hem konuyla biraz mesafe koruyabilmek, hem de Sony sistemindeki seçenek olan 24 1.8'in aşırı pahalı olması sebebiyşe 35 1.8'de karar kıldım.

  • Onur Otlu @griffon

   Full frame makine kullanmak gayet keyifliydi (5D "Classic" kullandım birkaç sene), özellikle optik bakacın büyüklüğü ve parlaklığı çok güzeldi. Fakat full-frame dSLR oldu mu büyük ve ağır olması kaçınılmaz. Bu sebeplerle aynasıza geçtim, bir sonraki makinem de aynasız olacak.
   Sony A7 aslında şimdiki makinemden çok da büyük ve ağır değil, ama lensler daha büyük ve ağır olacak tabi. Fiyat konusunda da 5D'lerden daha ucuz. Yine de, dediğiniz gibi "Gerek var mı?" sorusuna "Benim için hayır." diyebiliyorum. İstemeye engel değil tabi ki. 🙂