https://www.cdc.gov/tobacco/basic_information/e-cigarettes/severe-lung-disease.html

e-sigara ve benzerleri nedeniyle Amerika'da 1300 civarı ani başlayan akciğer hastalığı ve 26 ölüm olduğu söyleniyor. @electric

Outbreak of Lung Injury Associated with E-Cigarette Use, or Vaping

CDC investigates outbreak of severe lung disease in patients who have recently used e-cigarette products, also known as “vaping.”
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yekta F. @flashock

  Valla bu olay ciddi bir olay. Nedir ne değildir uzun zamandır kullanmadığımdan bakmadım ama ciddi bir sıkıntı gibi.

  Biraz daha araştırılıp netleşmesi lazım ama orası kesin. Akciğer hastalığının sebebini bulamamak çok garip.

 • Yekta F. @flashock

  Bir de vaping olarak marihuana içenlerde rastlanmış bu durum normal içenlerde de değil onu da belirtmek isterim. Marihuana Vape aşırı meşhur kafası da fena deniliyordu duman yoğunluğu yüksek olduğundan.

  Bakalım ne çıkacak takip etmek lazım. THC içeren likitleri içmeyin demiyor normal likitlerde de bu yokmuş.

 • Ahmet Erdoğan #### @aerdogan17

  çok güzel ve açıklayıcı bir yorum olmuş kullan birini tanırsam bunları anlatmaya çalışacağım.

 • My_Techno @my_techno

  4 yıldır kullanıyorum allaha şükür bir sıkıntı yaşamadım şuana kadar, faydasını çok gördüm. E sigaralarda tüketilen sıvı(likit) en can alıcı nokta. Ülkemizde merdiven altı üretilen bir sürü marka var ve 2 kuruş daha fazla kazanmak için ucuz malzemeler ile yapılıp uygun fiyattan satışı yapılıyor. En çok buna dikkat etmek gerekli. İmkanı olan premium(fabrikasyon yurt dışı) likitleri kullanarak kendini bu sıkıntıdan koruyabilir. Belli bir seviyeden sonra nikotini düşürerek e sigarayı da bırakması gerektiğini de unutmamalıyız.

 • CimAdam @cimadam

  Bunu söylemek istemezdim ama normal sigara için harbiden

 • cestlavie @cestlavie

  ölümlerin sebebi benim araştırmalarıma göre bu cihazlarda sahte kenevir yağı tüketilmesi(verdiğiniz linkte de çokça bahsi geçiyor.). hem bu cihazlar yağ şeklindeki sıvının içilmesi için uygun değilmiş... hem de bu sahte ürünlerde birbirinden farklı tarım ilaçları ve vitamin e bulunuyormuş. elektronik sigara ile sigarayı bırakmış birisi olarak(esigara da kullanmıyorum.) ben bunu medyanın bir algı operasyonu olarak görüyorum. yıllardır yapıyorlar zaten, başardılar sonunda. rapor edilen vakalara bakarsanız hastanelik olanların yüzde 80i kenevir yağı içiyormuş bu cihazlarda. yüzde 20si likit içiyormuş ve o da false positive olabilir.
  arkadaşların belirttiği gibi elektronik sigaranın zararları vardır ama medyadaki haberler tam olarak gerçeği yansıtmıyor. neyse son olarak sigaradan yılda amerikada ölen sayısı 450,000 pasif içicilikten ise 50,000 insan.