https://www.cdc.gov/tobacco/basic_information/e-cigarettes/severe-lung-disease.html

e-sigara ve benzerleri nedeniyle Amerika'da 1300 civarı ani başlayan akciğer hastalığı ve 26 ölüm olduğu söyleniyor. @electric

Outbreak of Lung Injury Associated with E-Cigarette Use, or Vaping

CDC investigates outbreak of severe lung disease in patients who have recently used e-cigarette products, also known as “vaping.”
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yekta F. @electric

  Valla bu olay ciddi bir olay. Nedir ne değildir uzun zamandır kullanmadığımdan bakmadım ama ciddi bir sıkıntı gibi.

  Biraz daha araştırılıp netleşmesi lazım ama orası kesin. Akciğer hastalığının sebebini bulamamak çok garip.

 • Yekta F. @electric

  Bir de vaping olarak marihuana içenlerde rastlanmış bu durum normal içenlerde de değil onu da belirtmek isterim. Marihuana Vape aşırı meşhur kafası da fena deniliyordu duman yoğunluğu yüksek olduğundan.

  Bakalım ne çıkacak takip etmek lazım. THC içeren likitleri içmeyin demiyor normal likitlerde de bu yokmuş.

 • Equitatus @equitatus

  Ben sigarayı bırakabilmek için 1 yıl kadar kullandım. Kendi izlenimlerim şu şekilde;

  1- Elektronik sigara likitlerinin içinde ne olduğunu bilmenize imkan yok. Ben kendi likitimi kendim hazırlıyordum. Laboratuvar malzemelerimi aldığım firmadan bilimsel çalışmalarda kullanılan saflıkta propilen glikol ve gliserin satın alıp hazır satılan aromalarla likit hazırlıyordum. Burada tek bilinmeyen aromanın içindeki madde kalıyor, onu da zaten %2-3 koyduğum için çok dert etmiyordum.

  2- Propilen glikol ve gliserin yapısı gereği yağlı ürünler olduğu için özellikle cam yüzeylerde yağlı bir tabaka bırakıyor. Bu tabakanın ciğerin içini de kapladığını düşünmek yanlış olmaz.

  3- Sigaranın aksine elektronik sigarada yanan bir şeyin dumanını değil ısıtılan bir likitin buharını soluyorsunuz. Yakma iyi bir sterilizatördür. Ve bir sigarayı içtikten sonra bir daha kullanmadığınız için üzerinde bakteri, küf üremesini dert etmeniz gerekmez. Ancak elektronik sigaranın tank ve ağızlık kısmı sürekli olarak kullanılan kısımları ve günlük olarak bunları sterilize etmezseniz buralarda bakteri veya küf üremesi işten bile değil. Buralarda üreyen bakteri ve küfleri de buharla birlikte ciğerlerinize çektiğinizi düşünürsek akciğer enfeksiyonuna yakalanma ihtimali bayağı bir artıyor.

  4- E-sigarada kullanılan tellerin üzeri ilk alındığında kimyasallar ile kaplı olabilir, ısınan telin üzerindeki kimyasalın buharlaşıp solunması akciğerde hasara sebep olabilir. Ben telleri kullanmadan önce etil alkolle silip uzunca sayılabilecek bir süre yakardım. Bu şekilde telin üzerinde kalabilecek herhangi bir kimyasalın uzaklaştırılması sağlanabilir.

 • My_Techno @my_techno

  4 yıldır kullanıyorum allaha şükür bir sıkıntı yaşamadım şuana kadar, faydasını çok gördüm. E sigaralarda tüketilen sıvı(likit) en can alıcı nokta. Ülkemizde merdiven altı üretilen bir sürü marka var ve 2 kuruş daha fazla kazanmak için ucuz malzemeler ile yapılıp uygun fiyattan satışı yapılıyor. En çok buna dikkat etmek gerekli. İmkanı olan premium(fabrikasyon yurt dışı) likitleri kullanarak kendini bu sıkıntıdan koruyabilir. Belli bir seviyeden sonra nikotini düşürerek e sigarayı da bırakması gerektiğini de unutmamalıyız.

 • CimAdam @cimadam

  Bunu söylemek istemezdim ama normal sigara için harbiden

 • cestlavie @cestlavie

  ölümlerin sebebi benim araştırmalarıma göre bu cihazlarda sahte kenevir yağı tüketilmesi(verdiğiniz linkte de çokça bahsi geçiyor.). hem bu cihazlar yağ şeklindeki sıvının içilmesi için uygun değilmiş... hem de bu sahte ürünlerde birbirinden farklı tarım ilaçları ve vitamin e bulunuyormuş. elektronik sigara ile sigarayı bırakmış birisi olarak(esigara da kullanmıyorum.) ben bunu medyanın bir algı operasyonu olarak görüyorum. yıllardır yapıyorlar zaten, başardılar sonunda. rapor edilen vakalara bakarsanız hastanelik olanların yüzde 80i kenevir yağı içiyormuş bu cihazlarda. yüzde 20si likit içiyormuş ve o da false positive olabilir.
  arkadaşların belirttiği gibi elektronik sigaranın zararları vardır ama medyadaki haberler tam olarak gerçeği yansıtmıyor. neyse son olarak sigaradan yılda amerikada ölen sayısı 450,000 pasif içicilikten ise 50,000 insan.