Ekran kartları ile anakart arasında bir uyum sorunu oluyor mu? Yani bir ekran kartını tüm anakartlarda kullanabilir miyim? Mesela RTX2080 alacağım diyelim buna uygun bir anakart için hangi özelliğe bakmalıyım? Veya şuan 1050Ti takılı bir anakarta ileride RTX2080 takabilir miyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mehmet @kolsheseen

  Şuan ki anakartınıza(ve tarihi eser olmayan tüm anakartlara) takabilirsiniz.PCI-e yuvalarına takılıyor ekran kartları.

 • imperio @imperio

  Hiçbir fark yoktur istediğin ekran kartını istediğin anakarta takarsın. Anakart 10 yıllık falan değilse tabi 🙂

 • altalena @altalena

  Doğrudan uyumluluk sorunu olmasa da 1050ti'yi besleyen işlemcinin 2080'i beslemesi beklenemez. Uygun işlemci de bakmanız gerekecek o sokete uygun işlemci yoksa anakart da yenilenecek. Bu yüzden sert bir upgrade durumunda dolaylı yoldan sorun yaşarsınız. ileride örnek veriyorum 1050 ti den rx 590 gibi bir karta geçecek olursanız mesela, işlemciye Ram e dokunmanız gerekmez muhtemelen.

 • gio @gio

  Slot uyuyorsa her karta takarsın, anakartın sıkıntısı şu, eğer eskiyse işlemcin de eski olacaktır doğal olarak. Eski işlemciler de yeni ekran kartların güçlü olanlarına yetişemeyebiliyor. Bir de PCI-E sürümleri var, daha güncel olanda daha iyi performans alırsın ama benchmark dışında çok fazla fark edeceğini yine sanmıyorum. Gönlün rahat olsun yani.