Merhaba dostlar. Uzunca bir aradan sonra tekrar canımı sıkan bir olayı anlatmak için girdim buraya. Elime bir Xperia XZ1 geçti birkaç hafta önce. Telefonun yazılımından nefret ettim neredeyse. Sonra destek forumlarına baktım ve bir kamyon insan aynı sorunlardan muzdarip. Sonuç Sony desteğe e-posta fırlattım. Fakat tuhaf bir şekilde (!) mantıklı cevap alamadım. Sırasıyla postalar şöyle.

"I'm too frustrated to care about fancy opening here. I bought an XZ1 few weeks ago and multiple features are missing from it including RAW support, which is I NEED because stock softwares dynamic range is laughably bad.

So I hop on the forums and saw a thread about it marked "SOLVED" so I opened it up and I saw an explanation about Camera2API as a solution and HUNDREDS of messages after it and seems like you guys just don't care about your customers. Even when enabling something you already support on XODP. I also know you guys don't even care about this mail but just wanted to say this IS my last Sony phone. "

Gelen cevap ise:
"Dear Mr. ALTUNDAĞ,

Thank you for contacting Xperia Support by Sony.

With regards to your inquiry, first of all we are sorry to hear you experience this issue on your Xperia XZ1 device.

We would you like inform you that Android 8.0 and 9.0 support camera features via android.hardware.camera2, and Google defines three modes for the new camera features:

1 Legacy mode (no support RAW capture)
2 Limited mode (optional capability for RAW capture)
3 Full mode (optional capability for RAW capture)

Currently, Xperia devices support the Legacy mode, which incorporates features and functionality in addition to our already renowned camera experience. We are always monitoring our customers' expectations, and as for taking photos in RAW format we will consider this for the future.

Also we would like to inform you that your software updates prepared by the Sony global software team and is published globally. Comments and suggestions from our customers are evaluated and new updates are added to the relevant regulations.

Should you require any further assistance please contact us through the telephone number +90 850 282 59 88. For more information on our products, services and support please visit http://www.sonymobile.com.

Please be aware that if you do not respond within 7 days of this email your query will be automatically closed. Any further communications will not reach our support and a new query will need to be raised.

Kind Regards,

Mustafa Gurbuz
Xperia Support by Sony"

Elbette cevapladım, ama önceki sefer forumlarda verdikleri aynı cevap geldiğinden bu sefer daha agresif ve kaynak vererek:
"Bakın arkadaşım, hem müşteriyi dinlemeyip hem de dinlediğinizi iddia etmeyin. Bahsettiğim sorun yeni bir sorun değil, sadece XZ1 forumunda bile bin iki yüz kişiden fazla mesaj var (https://talk.sonymobile.com/t5/Software-Updates/Camera2-API/td-p/974742/page/109#gref), kaldı ki Z2'den itibaren (Camera2API desteği MM ile gelmişti ve Z2 de MM aldığından yola çıkarak) bütün "AMİRAL GEMİSİ" Sony telefonlarda eksik. Ve 2017'de çıkan bir telefon için Legacy destek vermek ve bunu savunmaya bile çalışmak gülünç. Son eklemek istediğim de ne hikmetse Sony Open Device Project sürümlerinde RAW desteği mevcut, yani elinizde bir bahane de yok (TAA saçmalığına girmiyorum bile).

Bazen hala düşünüyorum, dandik bir telefon alsaydım bu kadar uğraşır mıydım diye. 2017'de çıkan bir telefonda çift dokunma ile açma bile yok, kaldı ki bu özelliğin olmadığı Android telefon hatırlamıyorum ben. Bunun forum linki şöyle: https://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-XZ1/Double-tap-to-wake-up-and-sleep/td-p/1257703#gref

Gece modu bile yok. Bayağı bildiğin AOSP'a gömülü olan özellik yok. Onun forum linki de şöyle: (XZ1 Compact bu sefer ama aynı durum XZ1 için de geçerli) https://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-XZ1-Compact/Please-for-the-love-of-god-implement-Night-Light-blue-light/td-p/1317877#gref

Bu arada nasıl becerdiniz bilmiyorum ama üst ve alt hoparlörlerin sesleri farklı, aynı boyutta olmalarına rağmen aşağıdaki sürücü açık ara daha dandik (cızırtı sorunu bile var). Onun da linki şöyle: https://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-XZ1/Bottom-speaker-has-sizzling-sound/td-p/1309416#gref

Android 9 güncellemesi gelmesine rağmen kendisinin getirdiği köklü arayüz değişiklikleri göz ardı edilmiş. Onun linki de şöyle: https://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-XZ1/Why-ignore-the-3-biggest-UI-changes-in-Pie/td-p/1363784 Bonus: Karanlık mod desteği de yok: https://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-XZ1/Where-is-the-dark-mode/td-p/1359704

Aynı forumda bir kamyon daha konu var. Beni rahatsız edenleri derledim. Şimdi buna da aşırı boş bir cevap gelecek eminim. Şunu yeniden belirteyim, bu son Sony telefonum ve çevremdekilere de Sony'e bulaşmama önerisinde bulunacağım."

Gelen cevap ise aşırı derecede açıklayıcı:
"
Sayın Orçun ALTUNDAĞ,

Sony'nin sunduğu Xperia Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.

Sizi bilgilendirmek isteriz ki; yazılım güncellemeleri, Sony global yazılım ekibi tarafından hazırlanmakta ve global olarak yayınlanmaktadır. Siz müşterilerimizden gelen yorum ve öneriler, genel bir havuzda toplanarak değerlendirilmekte ve ilgili düzenlemeler, yeni güncellemelere eklenmektedir.

Cihazınız hakkında teknik destek için +90 850 282 59 88 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ürünlerimiz, servislerimiz ve teknik desteğimiz ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için http://www.sonymobile.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bilmenizi isteriz ki 7 gün içerisinde yanıtlanmayan e-postalarınız sistemimiz tarafından otomatik olarak kapatılır. Daha sonra ki iletişimleriniz teknik birimimize ulaşmayacaktır bu yüzden yeni bir sorgulama başlatmanız gerekecektir.

Saygılarımızla,

Gülçin Armağan
Sony'nin sunduğu Xperia müşteri hizmetleri"

XZ1'i ciddi ciddi tek kullanma sebebim SD 835. Sürpriz olmayacak ama onun dışındaki neredeyse her konuda Mi 5 bu cihazdan daha iyi.

Camera2 API?

This question has been raised. And I want to hear the answer representatives of Sony. In this video, Google will present new opportunities for devices with cameras Lollipop....
BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Orcun @orcun

    Dostum bu aleti bilerek aldığını varsayıyorum, bu kamera sorunları ilk çıktığında da vardı, yani yeni değil çıktığından beri var olan şeyler bunlar. Bu cihazı sony bile bile sakat bırakmış, koyduğu algılayıcı ortada ama ne raw var ne de uzun pozlama bunlar yok + manuel modda da uğraşırsan biraz iyi foto çekersin ki o da yetersiz. Hani o algılayıcıya o kameraya yapılan bilerek yapılmış.
    + olarak sony zaten türkiye dahil birçok ülkeden çıktı, xz1 getirdiği son modeliydi, ne xz2 ne premium'u ne de xz3 bu ülkeye gelmedi. Hani benim tavsiyem sat, ben geçen 1900 liradan sattım gitti. Memnundum ama korktum çekildiler ettiler satışı yok vs daha bekleseydim kimseye satamazdım, e para vermişim maddi değeri olan bir şeyden değersiz birşeye dönüşecekti.

  • reducto @protego

    Çift tıkla açma nasıl yok? Z2 kullanıyordum ben daha yeni değiştim çift tıkla ekranı açma var. Hatta çift tıkla ekranı kilitleme bile var. XZ1'de kaldırmışlar mı?