#EA 'in 7.3 milyonluk #BFV satışlarından memnun olmaması, #ActivisionBlizzard'ın yeni CFO'ya 15 milyon dolar ayak bastı parası verdikten sonra bu hafta yüzlerce çalışanın işine son vermeye hazırlanması... "AAA" #oyun endüstrisinde işler bildiğiniz gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burag Kalaycıyan @winkl3

  Büyük firmalar, gerçekten çok aç gözlü olmaya devam ediyorlar. Bir taraftan oyun sektörünün büyümesi, " acaba iyi bir şey değil mi ? " diye sorguluyorum. Çünkü oyun sektörü büyüdükçe yatırımlar artıyor ama buna paralel olarak getirilmesi beklenen kar da artıyor. Onun dışında sektör geliştikçe daha fazla kişi ekmek yiyor, ama sektörü ele geçiren büyük firmalar, küçük firmaları yutmaya başlıyor ve insanlar işlerinden, hayallerinden oluyorlar. Oyuncular olarak bunda bizim de payımızın fazla olduğunu düşünüyorum. Çünkü genel olarak beklenti AAA oyunlar, bir çok kişi AA oyunlara bile burun kıvırmaya başladı. Indie firmalar, seslerini duyurmakta çok zorlanıyor. Senede 2-3 indie oyun ön plana çıkabilirse, çıkıyor. Geriye kalanların içinde iyi olanlar varsa bile bir şekilde seslerini oyunculara duyuramıyor ve sektörü iyi bilen büyük firmalar bu şirketleri satın alarak, kontrolleri altına alıyor veya iflas ettirip, kapattırıyorlar. Sektör içinde çalışan insanlar da, mecburen büyük firmaların içinde, kötü şartlarda çalıştırılıp, sömürülüyor.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  Activision- Blizzard patronu Bobby Kotick'in yıllık neredeyse 29 milyon dolar kazandığını da ekleyelim. Evet, oyunlar artık kazandırmıyor yaa. Daha fazla mikro ödeme, sandık, skin, kozmetik, şapka, ceket, don, xp boost lazım. 60 dolar geliştiricilere yetmiyor. Yersen.

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Afedersin salak cok. Oyunun kendisine etkisi olmayan kozmetik seylere, otuna bokuna, kutusuna bicagina para veren, bundan ekonomi yaratanlar cok.
  Burada oynamadigi, asla oynayamayacagi kadar cok oyunu Steam'de satin alan ve bununla hava atan cok.
  Oyuna ayri para, multiplayera ayri para (season pass ne demek ulan?) veren cok.
  Oyuncular koyun. Yahu RGB koyup mouse filan satiyorlar ve insanlar kosa kosa buna 2-3 kati para veriyor.
  Ya bu insanlar cok bos yetiskinler, ya da hic para kazanmamis, anasi babasindan hic egitim gormemis coluk cocuk....

  Ayni kisiel gelisim uzmanlari, pitrak gibi her yerde biten diyetisyenler vb. Enayi olunca tuzla kosan eksik olmaz, guzel para.....