Notebooku uykuya aldım. Uyandırdığımda şu görüntü ile karşılaştım. Panelde en ufak bir sorun yoktu şimdiye kadar. Neden kaynaklanıyor olabilir? Tamda lazım olduğu zamanda gitmesi kötü oldu 🙁

Ekranın üstteki %30 luk kısmı görüntü veriyor. Alt tarafı gri. Durduk yere ne oldu anlamadım. #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ARMv7 @armv7

  İyimser davranmak gerekirse flex data kablosunda bir sıkıntı olmuş olabilir. kötümser davranmak gerekirse panelde bir sıkıntı olabilir. ekranı kapatıp açarken görüntüde değişme oluyor mu? kontrol eder misiniz? kapağı kapatıp açmayı birkaç kez deneyin ama yavaş yavaş.

 • Rasko @rasko

  1- Flex kablo
  2- Panel
  3- Ekran kartı
  Bunlardan biri 🙂 Ekranı oynattıkça görüntüde değişmeler oluyorsa flex kablodandır. Başka monitöre, tvye bağladığında da bozuk görüntü geliyorsa ekran kartındandır.

 • Hamdi @hamdi

  @orcun yardımcı olabilir misin?

 • lterlemez @lterlemez

  Soğuk yeniden başlatmada da aynı şeyi yapıyor mu? Yapmıyorsa, sürücü ve gpu anlaşmazlığı olabilir. Uyku modunda Windows bazan cozutabiliyor. Benim masaüstünde de rx460 var. Radeon sürücü, hibernate'ten geri dönünce yardımcı uygulamaları çalıştıramıyor.

 • Orcun @orcun

  @hamdi Kusurabakma lütfen yeni gördüm, bugün pek internete bakamadım. 🙁
  Bu sıkıntı donanımsal, ama sıralayalım.

  - Ekrana anakarttan giden flex kablosu olabilir. ( Kapağı yavaşça açıp kapatınca bir değişiklik var mı ? )
  - Ekranın kendisi ufak bir anakartı var o ölmüş olabilir.
  - Anakartından flex kablo ile lcd'e sıkıntı yoktur ama anakartın çıkışında sorun olabilir.

  Harici bir ekran lazım ki tam hdmi vga vs nasıl görüntü alıyorsun bakmak için gerekiyor. Ama onun harici bu yukarıda saydıklarımdan olma ihtimali çok yüksek.

  • Hamdi @hamdi

   Estağfurullah, ne kusuru. Kapağı oynatınca değişiklik olmuyor maalesef. Zaten kablo çok sağlam duruyor.

   Evet, ekranın arkasındaki kartta problem olabilir. Onu değiştirebilir miyim? Ne diye aramak lazım?

   Anakart çıkışında durduk yere neden problem olur ki? Sanırım yeni bi ekran alıp denemekten başka çarem yok gibi. Bir tane buldum, 200 lira istiyor.

   Harici bi ekran bağladım VGA sorunsuz görüntü veriyor.

  • Orcun @orcun

   @hamdi O karttan lcd'e direkt gömük yani o lcd'in kartı değişmez, komple ekran değişmesi lazım. Eski ekranı çıkartıp arkasında kod olur marka model vs. ona uygun aynısını alırsan sorunsuz birebir uygunu olur. Benim mesela başıma geldi ekran aldık taktık yok, lcd data aldık yok gene aynı hdmi ile tv aktarıyoruz sıkıntı yok, meğer anakartta ki lcd'e giden soket oksitlenmiş temizledik düzeldi. Ama sende sıkıntı büyük bir ihtimal lcd ekran değişince düzelir. Zamanla aç kapa yapmaktan aslında o lcd arkasındaki anakartı arkaya değebiliyor belki oradan bir esnetme yapmış ve zarar vermiş olabilir.

  • Hamdi @hamdi

   @orcun bu arada ilk açtığımda düz gri oluyor. Sonra yavaş yavaş çizgilenip bu hale geliyor. Burdan birşey çıkarabilirmiyiz?

  • Hamdi @hamdi

   @orcun bu arada aynı markadan bulmak çok zor. Eski bir bilgisayar zaten. Daha önce piksel probleminden dolayı bununla değiştirmiştim. Baktığım kriter 15.6, 1366x768, 40pin olması. Bir kere çalışırsa sorun olmaz sanırım. Yine çıkma birşey deneyim en iyisi. Çok para ya, bu bilgisayara değmez. Taş çatlasa 1-2 sene daha kullanırım.

  • Orcun @orcun

   @hamdi Arkada kartın olduğu alan belli aslında bastırmayı denersen ? yada ekranı alt kısmında 2 3 parmak sıra sağdan sola kadar komple o bordu var belki bu çizgiler oynuyorsa sıkıntı belli zaten. Çıkma bulursan hemen al, ben toshiba cihazada çok uğraştım bulana kadar atla karayı seçtim.

  • Hamdi @hamdi

   @orcun bastırmayı denedim, herhangi bir değişiklik olmuyor. O çizgiler kafasına göre çıkıyor kalıyor öyle. Letgo'da denk geldi bi ekran. Eleman ekran arızalı diye almış, anakart arızası çıkmış. 200 lira istiyor, sıfır diyor. Yarın bir konuşurum bakalım cevap atarsa. Teşekkürler tavsiyeler için, iyi geceler dilerim 🙂

  • goodman @ulaserkan1998

   @orcun Oksitlenmeyi nasıl temizlediniz ? Evde yapabileceğim bir şey mi merak ettim.

 • Hamdi @hamdi

  @orcun bir konuda yardımına ihtiyacım var. Bir ekran buldum, model numarasını kontrol ettim. Benim bilgisayara uygun. Fakat elemandan foto istedim bana şu fotoğrafı attı. Ordaki parçalar ve ince siyah kablo anakartına bağlı imiş. Fakat benim ekranda bu tarz parçalar yok. Sadece 40 pin tek giriş var. O ince siyah kablo ne işe yarıyor bilgin varmı? Soketli bi şekilde takılıymış ekrana galiba.

  • Orcun @orcun

   Ekran kodu vs uyuyorsa birebir aynıysa sorun yok, sonuçta her cihazda farklı kullanılmıştır. Mesela bak burada anakarttan gelen sinyali o ufak kart çözüyor öyle lcd'e iletiyor sende bu tahminimce anakarttan direkt olması lazım. Mühim olan arkada ki etiketin tutması ve pin giriş yerinin sende de aynı yerde olması lazım.

  • Hamdi @hamdi

   @orcun birebir aynı model ekranı bulamıyoruz zaten. Notebook tamiri yapan özel servislerde bu panellerden takıyor. 15.6, 40pin, standart led olması yetiyor benim için. Bi sefer daha değiştirmiştim, orjinal panel çin malı değişik bir markaydı. Onu bulmak zaten imkansız. Bu LP156.. serisi LG paneller çok fazla piyasada.

  • Orcun @orcun

   @hamdi Alıp denemek lazım, hani ne olur kestirmek zor. Adam kaça satıyormuş ?

  • Hamdi @hamdi

   @orcun 200 lira istiyor. 1 hafta kullanmış dediğine göre. Ekran kartı mı ne arızalıymış parçaları satmaya çalışıyor. Dedim zaten yarın gelir önünde takar denerim diye ama o arkadaki parçalar ne iş anlamadım 😀

  • Hamdi @hamdi

   @orcun bahsettiğim ekranı deneyip aldım. Yeni almış zaten belli. 150 ye bitirdik 🙂 Araya dediğin gibi adaptör tarzı birşey yapmışlar. Önceki ekran floresanlıymış, farklı çalışıyor herhalde. Bakalım sorun çıkarmaz inşallah. Sağolasın tekrardan yorumlar için.