Yazılım Gündemi - 5 (05-11 Ağustos 2019)

< Önceki Gündem     |   5 - 11 Ağustos 2019   |     Sonraki Gündem >

GitHub Actions artık CI/CD süreçlerini destekliyor

GitHub 8 Ağustos tarihinde kendi ofislerinde bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinlik aynı zamanda canlı olarak YouTube üzerinden de yayınlandı. Etkinliğin asıl amacı yeni bir ürün/hizmet duyurmaktı fakat öncesinde GitHub'ın bu yıl boyunca yaptığı şeylerin bir özetini geçtiler. Yayın başında hemen duyursalar etkinlikler biterdi çünkü :). GitHub için 2019 yılı böyle geçiyormuş:

Etkinlikte söylememişler doğal olarak ama bir de Amerika'nın ambargo uyguladığı ülkelerde yaşayan geliştiricilerin kodlarına el koyulması olayı var. Yazılım Gündemi - 3 yazısında detaylıca anlatmıştım.

Gelelim etkinlikte tanıtılan yeni özelliğe: GitHub Actions servisi artık Continuous Integration ve Continuous Deployment süreçlerini destekliyor. Yani artık bu süreçleri işletebilmek için travis-ci vb. gibi servisler yerine direkt GitHub içindeki Actions servisi ile yapabilecekmişiz. Bazı özellikleri şu şekilde:

  • Matrix builds ile projenizin birden çok sürümünü aynı anda test etme,
  • Canlı log kayıtları,
  • Kod yazar gibi Action yazabilme

Live logs stream your workflow as it happens.

Canlı log izleme özelliği

Diğer özellikler için konu başlığına eklediğim bağlantıya tıklayabilirsiniz. GitHub Actions henüz beta olduğu için bu özellikleri kullanabilmeniz için Beta'ya kayıt yapmanız gerekiyor: https://github.com/features/actions.

PHP topluluğundaki gruplar ve P++ meselesi

Bu hafta PHP Wiki'sinde yayınlanan sayfaya göre PHP topluluğunda iki grup varmış. İlk grup, PHP'nin geçmişten gelen bazı özellikleri ve bakış açılarını terk etmesi gerektiğini, daha kesin tiplendirilmiş bir dil olması gerektiğini; diğer grup ise PHP'nin geçmişten gelen felsefesini ve özelliklerini korumak gerektiğini savunuyor. Elbette böyle bir tartışmada "doğru" ya da "yanlış" taraf yok. Herkesin kendine göre haklı nedenleri var.

P++'da tam olarak bu nedenden dolayı yapılmak istenen bir PHP lehçesi. Aklımıza ilk geldiği gibi bir PHP 'fork'lanması, takımların ve projelerin ayrılması durumu henüz söz konusu değil yani. P++ henüz bir kod ismi, kesin olarak bu isim belirlenmedi ama bence bir kere bu şekilde duyurulduysa böyle devam edecektir. P++, bildiğimiz PHP'ye göre çok daha sıkı kuralları olan ve farklı özelliklere sahip bir lehçe olacak gibi duruyor. P++ dosyalarını işaretlemek için şöyle bir yöntem önerilmiş:

<?p++?>
<?php echo "Merhaba TeknoSeyir!" ?>

PHP mail grubunda ve Reddit gibi platformlarda tartışmalar devam ediyor. Bakalım ne olacak…

Diğer Haberler

Bir sonraki hafta görüşmek üzere,
Kendinize iyi bakın...

---

Yazılımın herhangi bir alanı ile ilgili karşılaştığınız haberlerle gündeme katkı sağlamak isterseniz #YazılımGündemineMalzeme etiketini kullanabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör