Kingston MS200 120GB mSata SSD

Merhaba, Daha önce montajının nasıl yapıldığını gösterdiğim Kingston SMS200S3120G model 120 GB mSata SSD'nin performansını değerlendireceğim. Öncelikle bu konularda çok tecrübeli olmadığımı belirtmem gerek. Zaten çok uzun ve detaylı bir yazı olmayacak.

Bu güne kadar hiç SSD kullanmamış birisi olarak hem çok etkilendiğimi, hem de ufak da olsa bir hayal kırıklığı yaşadım.

Hayal kırıklığı yaşadığım nokta ise yazma hızı. 550MB/s okuma, 520 MB/s yazma hızı vadediyor.

Okuma hızında bir problem yok. 500'ün üzerinde rahat değerler alınabiliniyor. Bilgisayarda Kingston SSD Manager yazılımı hariç hiçbir yazılım yüklü değilken 510-520MB/s gibi değerleri alabiliyordu. Şu an da çok farklı sayılmaz.

Ancak yazma hızını ne zaman ölçsem 161.8 MB/s çıktı. Sorun bende mi, sistemde mi bilemiyorum. Muhtemelen bir sorun da yok. Çünkü göz attığım incelemelerde de benzer sonuçlar vardı.

Yayınlayacağım test sonuçlarını bilgisayarın en güncel, programların (Bitdefender Total Security, Office 2016 vb.) kurulu olduğu şekilde koyacağım.

Benchmark ve bilgilere geçmeden önce deneyimlerimi aktarmak istiyorum. Diski yalnızca birkaç saattir kullanıyorum ancak gerçekten çok hoşuma gitti. Bilgisayarın açılışından tutun, birden fazla program açmaya veya kurmaya, internette sörf yapmaya kadar her şeyin daha hızlı, daha akıcı, daha smooth olduğunu fark edebiliyorsunuz.

Testi Yaptığım Sistem: 

  • Marka/Model: MSI GE60 0NC
  • İşletim Sistemi: Windows 10 Pro 64 Bit
  • İşlemci: Intel Core i7 3610QM 2.3 GHz (3.3 GHz'ye kadar)
  • Grafik işlemci: Nvidia GT 650M GDDR5 2GB
  • Bellek: 8GB 1333MHz DDR3

Crystal Disk Mark Benchmark Sonuçları:

AS SSD Benchmark Sonuçları:

Crystal Disk Info:

SSD-Z:

Atto Benchmark:

Kingston SSD Manager:

  • Kingston SSD Manager'ı kurmanızı tavsiye ederim. Çok detaylı bilgiler yok ama diskinizin sağlığını ve kullanabileceğiniz güvenlik yöntemlerini vs. gösteriyor. Ancak en önemli kısmı Firmware. Ben programı ilk yüklediğimde Firmware'ın eski olduğunu söyledi ve yeni Firmware güncellemesini hemen yükledi. Sisteminizde bulundurmanız yararlı olabilir.

#Kingston #ms200 #mSata #SSD #İnceleme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör