MSI GE60 Notebook'a mSata SSD Takviyesi

 

Merhaba, Bilendenal'dan sipariş verdiğim Kingston SMS200S3120G model 120 GB'lık mSata SSD'nin gelmesiyle birlikte bilgisayarıma hemen takıp temiz kurulum ile birlikte işletim sistemimi yükledim. Aslında direkt olarak SSD'yi inceleyecektim ancak ayrı olarak bir de minik rehber tadında bir yazı yazayım dedim. 4 senelik dizüstü bilgisayarım MSI GE60 0NC'ye nasıl SSD takviyesi yapıldığını göstermek istedim.

Aslında çok kolay bir işlem. Bu yüzden çok fazla yazıyla kelime kalabalığı yapmayıp görsellerle pekiştirmek yeterli olacaktır. Bu SSD'nin incelemesini okumak isterseniz: Kingston MS200 120GB mSata SSD İncelemesi

 

MSI GE60'a 1.2" mSata SSD Montajı:

 

  1. İlk olarak bilgisarın arkasındaki kırmızı kutucukla işaretlenmiş bölgelerdeki vidaları çıkarın ve kapağı açın.
  2. İşlemci ve grafik işlemci arasında kalan kırmızı bölgede mSata SSD yuvası var. SSD'yi yanlış takma ihtimali yok. Sadece çentikleri birbirine denk getirip ittirmeniz gerekiyor. SSD yerine oturduğunda havada duracaktır. Üstüne bastırıp sarı renkle işaretlediğim yere vida kısmını denk getirip vida takmanız lazım. Aksi taktirde disk yerine oturmayıp havada duracaktır. Maalesef yanında veya bilgisayarın içinde bir vida yok. Ben başka bir bilgisayardan vida ile hallettim. Diski takmadan önce elde hazır ve oraya uygun olan küçük bir vidayı bir kenara koyup hazırda tutmak çok daha iyi olur.
  3. Sonuç bu şekilde olmalı. Kapağı kapatıp vidaları yerlerine takabilirsiniz.
  4. SSD'yi bilgisayara tanıtmak için bir işlem yapmanıza gerek yok. En azından benim bilgisayarımda böyle. Tabii ki bilgisayarın BIOS'u ve BIOS'un sunduğu ayarların çeşitliliği aynı değil. Bu yüzden ben BIOS'umda SSD'yi görebilmeme rağmen, bilgisayarda bir türlü göremedim. BIOS'taki ayarlar çok kısıtlı. En fazla öncelik ayarları vs. yapılabiliyor. Zaten HDD kullanıyorsanız bile Sata Controller "AHCI" seçili olmalı. Zaten varsayılan ayarlarda da böyle.
  5. Windows'un disk oluşturma yazılımı da diski göremedi. Belki farklı yazılımlar görecektir. Ancak ben zaten temiz kurulum yaptığım için Windows 10 kurulumunu yaparken, disk biçimlendirme kısmında SSD'yi gördü ve üzerine Windows 10 kurulumunu yapabildim.

 

#Kingston #mSata #SSD #MSIGE60 #Montaj #Rehber

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör