İmei numaranız kopyalandıysa ne yapmalısınız? (servis yok, yalnızca acil aramalar sorunu)

Bu soruya kendi sorunumdan yola çıkarak cevap vereceğim. Babamın eski telefonunu kendi turkcell hattıma taktığımda sim şifresini girmeme rağmen telefon özelliğini bir türlü çalıştıramadım. İlk önce hattımın bozuk olduğunu düşündüm ve başka telefonda denedim. Çalışıyordu. İşin ilginç yanı babamın telefonu olan Huawei p9 lite 2017 model telefon bazı hatlarda çalışıyor bazı hatlarda çalışmıyordu yani telefon hat seçiyordu.Genellikle turk telekom hatlar sıkıntı çıkarmıyor turkcell hatlar sıkıntı çıkarıyordu.

Kontrol ettiğimde telefonun imeisinin kopyalandığını öğrendim. Eğer telefonun ilk sahibi sizseniz ve telefonu taktığınız ilk hatla kullanıyorsanız, imeiniz kopyalansa bile telefonunuz çalışmaya devam ediyor. Bu bir çözüm. Benim için geçerli olmayan bir çözüm ama. Benim kendi hattım var ve bu telefonda çalıştırmak istiyorum. Şimdi ne yapmalıydım. Dikkat ederseniz devletin koyduğu bu kural tam anlamıyla işlemiyor çünkü sadece tek hatla çalışması gereken bu telefon bazı hatlarda çalışabiliyor. Anladığım kadarıyla sistem tam anlamıyla oturmuş değil. Neyse konumuza dönelim.

Kendi hattımı nasıl çalıştıracağım? Bunun için yapmanız gereken telefonun ilk sahibinin e devlet şifresiyle bir işlem gerçekleştirmesi.Bu işlemin adı

IMEI - Cep Telefonu Numarası Eşleştirme

 

Buradan kendi adına kayıtlı olan ve imei numrasını bildiği telefonu seçerek  kayıtlı olan telefonu silecek ve yeni kullanıcının telefonunu girecek. Bu işlemden sonra 24 saat içinde söz konusu telefon kullanıma yeni numara için açılacaktır.

E devlet üzerinden yapılacak işlemde şu şekilde bir uyarıyla karşılaşacaksınız.

Burda yurt içi kayıtlı cihazınızı firmayla görüşerek açtırmanız gerektiği söylense bile bu işlem sadece e devlet üzerinden de gerçekleşebiliyor. Bazı şansız kullanıcıların firmayla görüşmesi de gerekeblir. Benim örneğimde e devlet üzerinden halledebildim. Ve sorunum çözüldü. Artık hattımı telefonum ile kullanabiliyordum.

Aslınsa bu da bazı insanlar için çözüm olamayabilir. Telefonun ilk sahibine ulaşma şansı olmayabilir. Ya da telefonun ilk sahibinin e devlet şifresi olmayabilir vs vs. İdeal bir çözüm değil aslında. Çünkü imesi çalınan bizleriz ve mağdur ediliyoruz. Telefonumuzu satarken zorluk yaşayabiliriz ya da satamayabiliriz. Bu bir ara çözüm. Şimdilik günü kurtarmaya yetiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör