Paylaş Paylaş

Asus'un ekonomik ADSL modemi DSL N10 testte

Asus'un biri ADSL modem diğeri ise küçük kablosuz ağ adaptörü N10, test merkezimize uğradı. Her iki ürünü de Emirhan Döngel test etti ve bize anlattı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Oğuzhan

  Bu routera dd wrt kurabilirmiyiz sizce sitesinden baktım şuan gözükmüyor heralde yeni çıktığı için yok.

 • yusuf

  incelemeler güzel, site güzel, her şey güzel 🙂 biraz da telefon incelemeleri hiç fena durmaz aslında teknoseyir'de 🙂 yeni alacağım htc sensation'un incelemesini birde sizden görmek isterim açıkcası 🙂

 • Veysel Ozan

  Merhaba,

  Internet eskisi kadar da kötü değil. Ben 20 mbit ile bağlanıyorum, genel olarak memnunum. Ayda 69 TL ödüyorum...

 • Helmoneous

  Eski laptoplarla kullanılacağından bahsedilmiş, ama açıkta kablo görünce çıldıran takıntılı masaüstü kullanıcıları için de güzel bi ürün değil midir? 🙂

  Bu sitedeki inceleme videolarının güzelliği işte bu küçük detaylar. Mesela o arkadaki wireless düğmesinden bahsedişiniz. Modemin hantal reboot özelliği. Elektrikleri sık sık gidip gelen biryerde oturuyorsa kullanıcı bu modeme çokça sövebilir. Böyle samimi anlatınca da insanın dinleyesi geliyor zaten.

  Hergün görüşmeye devam etmek dileğiyle.

 • rehaguner

  Usb ağ adaptörleri kesinlikle masaüstü sistemler için de büyük kolaylık. Kasanın arkasındaki usb portlarından birine takıp kablo derdi ile uğraşmadan kablosuz bağlantı yapabilmek güzel bir olay. Ben aldığımda bu kadar ufak ürünler pek yoktu, bundan sonra ihtiyaç olursa Asus ilk tercih olacak tabi ki.

 • Bedircan Erşahince @bedircan

  Yine güzel bir inceleme olmuş.Fark ettimde tekno seyir çıktı çıkalı artık yazılı teknoloji haberlerini okuyasım gelmiyor:) Bu arada not: Boğaz gıcıklanması durumları için masada bir bardak su bulundurabilirsiniz...

 • Umut Arslan @lowe_celestial

  keşke 150mbps gerçek olsa. rt-205 ve wus300 var 125 bağlanıyor ama kabloyu geçemiyor hatta çok yavaş.300mbps kabloya yaklaştımı acaba denediyseniz yazarmısınız.

  • Emirhan Döngel @octinum

   Modemine ve ortamına göre değişiyor. Ben 300 Mbps aygıtlardan bir ya da ikisinde kablo hızını biraz geçeni de gördüm ama mesela 130 Mbps'nin yukarısını hiç görmedim. Genellikle 60 ile 80 Mbps arası görüyorum gördüğüm zaman.

   Tabii bunlar erişim noktasıyla aynı odada iki metre kadar mesafede. 🙂

 • Sertac Aygun

  Merhaba,

  İncelemenizi yine çok beğendim, samimi ve detaylarıyla. Fakat bir sorum var, önceki içerisinde Asus ürünleri geçen incelemelerde de dikkatimi çekti, ASUS'un kalitesi ve servisi hakkında övgülerinizi farkettim ve bu sefer yazma gereği hissettim. Bir forumda, ASUS'un servisi hakkında çok fazla kötüleme görmüştüm ya da öyle okuduğumu hatırlıyorum. Bu kötülemeyi haliyle bilgisizliğin, araştırmamazlığın verdiği birşeyle kabul ediyorsunuz o an için. Fakat gelin görün ki, sizin bu yorumlarınız soru işareti yaratıyor kafada. Bu yapılan kötülemeler başka şirketlerin mi, yoksa başına bir talihsizlik gelen birisinin yaşadığı birşeyi insanlar bire bin mi kattı da anlattı, yoksa zerrecik kadar ihtimâl verdiğim sizin (sözde)-gereksiz- övgüleriniz mi ?

  Yanlış anlaşılma çıkmasın lütfen sözlerimden.

  İyi çalışmalar, teşekkürler.

  • Emirhan Döngel @octinum

   Öncelikle TS ekibi adına teşekkür ederim övgüleriniz ve özellikle de iyi niyetiniz için. 🙂

   Kullanıcıların deneyimleri çeşitli sebeplerden farklı olabiliyor. Bazı durumlarda kullanıcı haklı oluyor, bazı durumlarda yanlış anlaşılma olduğu ortaya çıkıyor; ancak ülkemiz için en çok da "sinirli kullanıcı fenomeni" devreye giriyor. Bunda da pek çok etken var. Bizim gözlemlerimiz çoğu kez kullanıcıların yanlış beklentiler içine girmesi ve bu beklentilerini alamayınca da o sinirle forumlara girip "saydırması". Yer yer firmaların kapışması da olabiliyor; biz forumda çok gördük belirli bir firmanın statik IP adresinden bağlanmış, üyelik tarihleri aynı ya da ardışık günlerde, yine de "farklı" kullanıcıların birbirlerini desteklediğini.

   Asus'a özgü konuşursak, Asus'un teknik servisini, Çizgi Elektronik'i ben PCL'e girmeyi bırakın, forumlara bile girmeden önce gerek kendi çevremden, gerekse o dönem bilgisayar satışı da yapan bir arkadaşımdan, çeşitli örneklerden biliyordum. Diğer arkadaşlar da aynı şekilde. Elbette benim bilmediğim hataları olabilir ama Türkiye'de bu işi en iyi yapan yerlerdendir. Buna güvendiğim için incelemelerde söyleyebiliyorum.

   İşini iyi yapan yerleri övmek konusunu daha çok "hakkını teslim etmek" olarak düşünüyorum ben. Türkiye'de en çok ikinci plana atılan şeylerden biri satış sonrası servisler. Kullanıcının sorunu olmadığı sürece kimse bahsetmiyor. Sorun çıktığında ise işler çirkinleşebiliyor. 🙂 Bu nedenle, işini iyi yapan servise sahip ürünlerin bu yönünün de belirtilmesi gerekiyor. Sadece Asus değil; mesela Logitech. Çoğu kullanıcının basit yazma ve oyun ihtiyaçlarını karşılayacak yığınla ucuz marka varken Logitech öneriyorum ben. Kendi klavyelerim de her zaman Logitech. Yüksek kaliteli ürünleri var ama benim Logitech önermemdeki en büyük sebep, mükemmele yakın satış sonrası desteği. Bu mutlaka anılması gereken bir şey.

   Aklınıza kuşku düşmesi konusunda sizi suçlamıyorum. 🙂 Ben sizin yerinizde olsam ben de biraz bile olsa kuşkulanırdım -sırf Asus için demiyorum, genel olarak forumlarda herhangi bir firma hakkında olumsuz yorumları gördüysem demek istiyorum. Bu gibi durumlarda ağırlıklandırmak gerekiyor. Olumsuz yorum yazanları bir tartın; bulunulan forumun genel kullanıcı düzeyi nasıl, olumsuz yorumları yazan kullanıcıların diğer "post"larındaki yetkinliği nedir, olumlu yorumlar varsa onların yetkinlikleri nasıl görünüyor gibi...

   Bizim açımızdan bir de şunu eklemem gerekiyor: Yaygın kanının aksine, bir markayı haketmediği halde övmek bizim için sadece ahlaki açıdan değil, aynı zamanda ticari açıdan da tehlikeli. Bizim siteler forum sitesi, eğlence sitesi , magazin sitesi vs. değil. En büyük argümanımız güvenilirlik. Dolayısıyla kullanıcılar bizim sitelerimize güvenilirliklerinden dolayı giriyorlar. Bu güvenilirliği kaybedersek başka bir özelliğimiz kalmaz, haliyle reklam da alamayız. 🙂

  • Sertac Aygun

   Açıkçası Türkiye çapında takip ettiğim iki teknoloji sitesinden birisidir PCLabs ve ağı. Lawnmower olsun, Sirke olsun yorumlarıyla, PCLabs'ın haberlerindeki sadeliği ve yorum yazanların ağırlıklı olarak belirli bir seviyedeki insanlar olmasından ötürü takip ederim. Yani benim gibi teknik anlamda öğrenme açlığı duyan birisinin teknoloji kısmındaki açlığı çok iyi doyuruyor PCLabs.

   Her neyse, konuya gelecek olursak; Takip ettiğim sayfalardaki insanların deneyimlerini duymak, düşünceleri hakkında araştırma ve bilgi sahibi olmak önemli birşey. Bundan yaklaşık bir sene önce ASUS hakkında servisin kötülüğü nedeniyle epey çekingen bir tavır içerisindeydim açıkçası. Ama PCLabs'ın güvenini aldıktan sonra sıkıntı kalmadı. Ürünlerinin sağlam olduğuna dair bir izlenimim vardı zaten, gerek anakart, gerek diğer masaüstü bileşenleri olsun. Gerçi artık masaüstü sistemlerle pek ilgilenmiyorum, bildiklerim de kayboldu yavaştan. Ağırlığı taşınabilir sistemlere verdim.

   Her neyse, dediğim gibi, PCLabs ve ağı (ya da komşu sayfalar diyelim 🙂 ), takip ettiğim sayfalar arasında. Bir iki hafta önce elektroniklerin garanti koşullaryıla ilgili bir "incelemeniz" vardı. Bu sefer tüm PCLabs ekibi oradaydı o videoda 🙂 . Orada bahsi geçen konulardan birisi de alışveriş sitelerine ve donanım, teknoloji forumlarına yapılan asılsız yorumlar vs. idi. Onu öğrendikten sonra "haaa, tamam o zaman" dedim ve bu olay kilit rolü oynadı.

   Dediğiniz gibi, Türkiye'ye gelen ürün çeşitliliği hem marka, hem de model olarak zaten biraz kıt. Biraz da (?) vergiler , taşımacılık ve ıvır zıvır da eklenince, yurt dışında "abi sudan ucuz" dediğimiz ürünler ciddi anlamda pahalı seviyelerde ülkemizde satışa sunulur hale geliyor. Bir de bu durumdaki ürünlerin garanti koşullarını iyi sunmayan şirketler ve/veya dağıtıcılar (distribitör yazmaktan son anda vazgeçtim) olduğunu duyunca insan kendine güvenilir bir kapı arar hale geliyor. (Belki bu zamanla marka takıntısı yaratabilir insanda. Aman deyim. Marka takıntısı kötü birşeydir, giyim olsa bir nebze de, elektronikte aman deyim. Size göre en mantıklı seçimi yapın, web tarayıcısı da olsa, başka birşey de olsa 🙂 .)

   Teşekkürler PCL, TS ve Bascek 🙂

 • Ziyaretçi

  Ben de Pclabsdaki incelemenin ardindan millet nereye kayboldu diyordum 🙂

  Orada da sormustum ama ses cikmadi. Burada sorayim bari...

  Simdi ben bu modemi alsam... Ileride ADSL ile yollarimiz ayrilirsa bu modemi ethernetten baska bir modeme baglayarak sadece access point olarak kullanmak mumkun olur mu? Malum cihaz modem oldugundan ayri bir wan baglantisi yok. sadece 4 port ethernet var... Bu sekilde kullanmak mumkun mu deneme yamulma yontemi ile test etmeniz mumkun mu? 🙂 tesekkurker...

 • Melih Çelik

  Herzamanki gibi samimi bir inceleme. Bende biraz önce siparişini verdim. Sitesinde ise 4 firmware var. Sonuncusu 2011.08.15 . Yani belirttiğiniz gibi yeni ürün hızlı firmware güncellemeleri... 🙂 Bir forumda okuduğum yazıda adsl hattının sabitlenmesi de çok zaman alıyormuş. Ayreten adsl hat değerleri nasıl görüntüleniyor yani detaylı mı değil mi belirtilmemiş. Loglama olaylarını da bilmiyorum. Şimdilik size güveniyor ve bu nedenle pişmanlık duymasan da webden almanın getirdiği cayma hakkımı da koruyorum 😀 Sevgilerimle.

  • Melih Çelik

   Modemi satın aldım ve şimdi iade ediyorum. Benim şansızlığıma olsa gerek modemde internet ışığı söndüğünde kablolu ya da kablosuz olarak erişim kısıtlanıyor ve modem arayüzüne bağlanamıyorsunuz. Bu benim aldığım modeme özgü mü oldu bilmiyorum ama bunu bir sorun olarak görerekten geri iade ediyorum. Herşey güzel başlamıştı halbuki. Bu ara 4 firmware var 3 ünü denedim ve hepsinde aynı sorunu yaşadım. 🙁

  • munzevi @rafadamn_1

   Aynı sorunu malesef ben de yaşıyorum. Modemin sorununu bulamadım, TTnet kaynaklı olduğunu düşünmüyorum, çünkü farklı 2 ayrı modemle denedim ve bir sorun çıkmadı. Zamanla modeme bile bağlanamadığım oluyor, çok garip ve uğraştırıcı bir modem. Asus'a güvenip, laptop'ını dahi alamazken hangi akla hizmet modemini aldım bilmiyorum. Kesinlikle tavsiye etmiyorum, almayın !

 • brk

  güzel inceleme olmuş teşekkürler lakin fiyatı dediğiniz gibi 40 dolar değil yaklaşık 55-60 dolar. tr'de de 85 ile 105 lira arası değişiyor. yani sanıldığı kadar ucuz değil aslında.

 • Osman Demirci

  İnternetim bağlantım 8 mgbit olmasına karşın gördüğüm hız 5 mgbit'i geçmiyordu. Bunun sebebi için bölge müdürlüğüme başvurduğumda hattınızın bu kadar desteklediğini söylediler. Ne yapabiliriz bu konuda, diye sorum. Hattı mı değiştireyim, dedim ''Onunla ilgisi yok'' dediler. O halde modemi değiştireyim, dedim. ''Modemle ilgisi yok'' dediler. Peki, ne yapacağım. Nasıl hızlanacak internetim, diye sordum. Zamanla hızlanacak dediler. Bende vazgeçtim yüksek hız sevdamdan. Ta ki geçen hafta internetim de baş gösteren kısa süreli kopmalar başlayana kadar. Eve gelen teknik servis bazı ölçümler yaptı ve bağlantını çok hızlı olduğunu kesintinin ve düşük hızın sebebi modem kaynaklandığını söylediler. Bunun üzerine Asus DSL N10 aldım ve internet bağlantı sorunum düzeldi. Üstelik hızım artık 8 mgbit hızlarına çıkabiliyor. Bilseydim modemi daha önce değiştirirdim. 🙂

  Türk Telekom bölge müdürlüğünde çalışanların verdikleri bilgiler maalesef sizi yanıltabiliyor.

  Asus DSL N10 için söyleyebileceklerim: Kurulumu kolay. Türkçe menüsü kullanışlı… Adaptörü prize bağladığı andan itibaren ateş gibi sıcak… Bol ışıklı bir modem.

 • gokhan.tc @gokhan-tc

  bu modemin allah binbir türlü belasını versin. böyle şeymi olur arkadaş, işi bilen bir insanım hayatımda böyle şey yaşamadım. kıçıkırık bi modemde nasıl port açılmaz nasıl nat yapılmaz. onca modem le iş yaptım bu modemde nat yapamadım çok basit bi port yönlendirmesini yapmaktan aciz. bunu servise nasıl açıklarsın ki modemin herşeyi çalışıyor nat yapmıyor abi . bunu arıza diye kesinlikle kabul etmeyeceklerini bildiğimden elimde patladı.
  neyse sağlık diyorum.
  ama evine ofisine alacaklar bu alet te kesinlikle sorun var bilsinler.