Paylaş Paylaş

Yerli Android oyunu: Escape From Rikon

Escape From Rikon'un amacı adadan olabildiğince çabuk şekilde uzaklaşmak. Fakat kaçarken karşınıza çıkacak engelleri de göz önünde bulundurmalısınız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Kaya

  güzel inceleme... Oyunu yapan ekibede başarılar, devamını bekliyoruz.

 • Saylam06 @saylam06

  Android markette ücretli sürümünü göremedim. Acaba oyun içinden mi full versiyonunu alıyoruz?

  • Turan

   Evet Şafak bey.Bu incelemenin çekim tarihinden sonra illegal paylaşımlar nedeniyle ücretli versiyonu kaldırıp oyun içinden satın alınabilecek hale getirdik.

 • Emre

  çok güzel bir oyun, keşke daha çok Türk oyunları görsek sonuna kadar destekliyorum:)

 • Enes

  Teşekkürler elinize sağlık

 • bilal

  abicim yeni rc videosu umuduyla açıyorum siteyi artık çekin şu yeni rc bölümünü

 • Omer Faruk Karasahan

  15 yaşında bir oyun yapımcı, programcıyım 🙂 çok başarılı olmuş projeniz. Benimde bu oyun kadar iyi olmasada platform oyunlarım var. Yalnız PC platformunda 🙂 ..

  Youtube kanalıma göz atabilirsiniz:
  http://www.youtube.com/user/ommerable

 • Ziyaretçi

  Oyun içinde alışveriş varsa benim için baştan kaybetti oyun. Bu freemium olayı yüzünden oyunlardan soğudum. Doğru düzgün 3-4 dolar sunun satın alalım. Böyle kaçırıyorsunuz potansiyel müşterileri. Sonuçta bu oyunun bütününün herhangi bir oyun demosundan fazlalığı var mı? tabi ki yok.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bu freemium meselesi maalesef korsan kullanımın yan etkilerinden. Oyunu size tamamen verseler, ertesi gün warez sitelerinden bedava indirilecek. Bu şekilde para kazanma şanları daha yüksek ama tabii oyunun beğenilmesi gerekiyor.

  • Ziyaretçi

   Murat Bey,

   Yıllardır müzik programları sektörü de inanılmaz güçlü koruma sistemleri kullandılar. Donanımsal dongle lar ve bür sürü lisans sistemleri geldi. Kesinlikle herhangi bir oyunun 10 katı kadar bir korumadan bahsediyorum. Bu korsan koruması olayı tüm sektörün sıkıntısı haline gelmeye firmalar müşteri kaybetmeye başladıkları vakit (bu süreç 4-6 sene sürdü) hepsi tüm korumalarını kaldırdı. Şu anda bu dediğim firmalar sıfır korumalı program satışındalar ve hepsi daha fazla kazanıyor. İnsanlara kolay ödeme kolaylığı sağladığın ve sorun çıkarmadığın kormalarla başını ağrıtmadığın vakit çok da güzel satın alıyorlar. Bakınız app store da satın almalarda ilk 5 ülkeden biriyiz. Oyunalrdan örnek de verelim bakınız Witcher 2 satışını da yapan GOG.com, sıfır koruma bedava DLC, inanılmaz geliştirme yapılan ücretsiz yamalar kullanıcı dostu arabirim, forum ve destek. Adamlar 2 milyondan fazla satış gerçekleştirdiler. İnsanler artık yalandan dolandan, sahtelikten kalitesizlikten bıktılar. Kaliteli her iş ödüllendirilir.

   Free to play ve Fremium müşteriye atılmak istenen bir kazıktır başka da birşey değil. Gözünün içine bakarak yalan söylemedir. Ücretsiz deyip daha menünün ortasına para satın alma koyarsan ben satıcının dürüstlüğüne inanmam bir daha da ister özür diler ister çırpınır uğramam ona. Bu kadar basit.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Elbette bu kesinlikle böyle. Yalnız Android için söylediğim bu şey istatistik olarak gerçek. Android kullanıcıları warez sitelerinden apk'ları indirebiliyor. Bunun için telefon ya da tabletlerini kırmaları gerekmiyor. iOS ise farklı. Orada iTunes standart olmuş durumda. Başka yerden dosya indiremiyorsunuz. Telefonu kırmadan mümkün olmuyor. O yüzden o karşılaştırma denk olmuyor. Android kullanıcıları, yazılımcılara para kazandırmıyor. Freemium olayı da böylece hızla yayılıyor. Free to play ise tamamen farklı bir konu. Orada kopyadan dolayı bir ortaya çıkış yok. Tamamen alternatif bir oyun sistemi söz konusu. Kötüye kullanılırsa da patlayacak hepsi. Şu an birçok firmanın ağladığı PC oyunlarında satışlarından memnun olanlar, oyunlarına kopya koruması koymayan, makul fiyatla piyasaya sokan, her kampanyada ciddi indirimlere katılan firmalar. Gayet memnunlar hallerinden. Ancak Android özelinde, kopyacılığın freemium işini daha fazla köklediği gerçek.

  • Murat

   Yapımcı bilmiyor muydu Androiddeki korsan kullanım oranını? 100$ verip Apple developer olup oyununu iOS platformuna çıkarsaydı buna gerek kalmazdı. Ayrıca daha çok para kazanabilirdi. Android fanlığıda bir yere kadar, iş paraya gelince taraflar değişir!

  • DepressiveGuN @depressivegun

   Yalnız freemium olayının kırıldığı uygulamalar da var. Sizi yine Google Play'e yönlendiriyor, satın alınamadı diye bir hata veriyor. Ardından oyuna döndüğünüzde satın almış gibi görünüyorsunuz.

   Öte yandan, her ne kadar freemium oyun şekli birçok kişi tarafından eleştirilse de, kullanıcıların adapte olma hızları da gayet yüksek. Burada biraz da bunu nasıl kullandığınız önemli. Bu konuda en beğendiğim uygulama Subway Surfers oyunu. Oyun içerisinde topladığınız altınlarla satın alabileceğiniz içerik çok fazla. Bunların neredeyse hepsi de ortalama fiyata sahip. Yani altın satın almak zorunda kalmıyorsunuz. Bir iki tanesinin de uçuk fiyatları var. Bunu da yine uzun süre oynayıp da altın biriktirerek alabiliyorsunuz tabi.

   Kısacası, eğer bir yeri geçmek için, ya da yeni bölümleri açabilmek için para ödemenizi gerektirmiyorsa, ya da bölümü çok zor yapıp para ödeyerek satın alabileceğiniz geliştirmelerle geçilebilecek hale getirmemişse, freemium olayı mantıklı aslında. Bu şekilde, çok kaliteli içeriğe bedava sahip oluyorsunuz ve bağışta bulunmak yerine oyundan içerik alıyorsunuz. Yani, bağışınız için onlar da size ufak bir yardımda bulunuyor gibi.

  • Veysel

   Selamlar,

   Söylediklerinizde haklısınız. Yıllarca, "satın alım basitleştirilsin, satışlar ve ciro artar" dedik, öyle de oldu. Bugün, Steam dünyanın oyununu satıyor. Adam gibi fiyatla ve basit bir sistemle sattığı için. Ben oyun oynamadığım halde, 3 oyun aldım! Düşünün gerisini 🙂

   IOS aynı şekilde. 1 dolara oyun sattılar, 100 milyonlarca dolar gelir sağlandı. Ancak, Google Play'de, en azından şimdilik, bu geçerli değil. Oyunu kaçak indirmek, orjinalini almak kadar, belki de daha da kolay. Durum böyle olunca, firmalar da bu Freemium olayına kaçmak zorunda kaldılar. Teknoseyir'i izliyorsunuz uzun zamandır, az çok LP ve MG'nin Freemiumdan ne kadar hoşnutsuz oldukları açık. Ama, bu ve benzeri oyunlar ne yapsın? Bir dolarlık oyuna para vermeyen olunca, ne yapılabilir ki?

   IOS'ta var mı oyun, bilmiyorum ama orada 1 dolar ise, çok satabilir diye düşünüyorum...

 • Ali Malkoç

  Çok yararlı oyunlar,uygulamalar paylaşıyorsunuz teşekkürler,sayenizde tabletime uygun oyun program seçebiliyorum.

 • Chahechouhe

  Henüz beni konsolun ya da pc'nin başından kadlıracak bi "mobil" oyun yapılmadı şimdiye kadar. Piyasanın ağır topları bu platforma ağırlık verene kadar da olmayacak sanırım. Android'inde bu illegal içerğie karşı birşeyler yapması gerek yoksa geliştiricinin emeğine ve zamanına yazık oluyor.

 • faati @faati

  Güzel bir oyunmuş.
  Benzer bir oyun için bit.trip runner'ı tavsiye ederim. Atari sevenler için çok güzel bir oyun müzikleriyle beraber.

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  oyun çok güzelmiş ama ne yazık ki indiremeyeceğim bn telefonum 1.5 cupcake 🙁
  bir önerim var burdan oyundaki 10.000 altın 1 dolara satılabilir 🙂

 • CaptainCombo @captaincombo

  Böyle yerli oyunları görmek güzel. Bir de profesyonel bir ekip tarafından geliştirilen "Buckets" var. Çıktı mı bilmiyorum, çıktığında onu da inceleyin bence.

  • LP

   Çıktı da Android sürümü yok, iOS için var sadece. Şu an için elimizde iPad ya da iPhone olmadığından inceleyemiyoruz, elimize cihaz geçerse mutlaka yer vereceğiz.

   Sevgiler, LP

 • oyun

  Milli projelere destek vermeniz çok güzel. Teşekkürler.

 • semih

  trend micro mobile security virus algıladı

 • Batucan

  Bu platformda, yerli programcıları görmek çok güzel.
  Devamını bekliyoruz.

 • konralpozkan @konralpozkan

  Keşke oyun iOS'te olsaydı oynardım.Levent abi şu oyunlar android'te varsa bir bakarsan çok hoşuna gider oyunlar : Metalstrom , Eternity Warriors 2 , Blood and glory ledeng.
  İnceleme çok güzel olmuş oyunu yapan ekibe başarılar.Ayrıca oyun iOS'e çıkacak mı ?

Benzer Videolar